1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BELÇA ARAZİSİ İÇİN TOP SAYIŞTAY'DA
BELÇA ARAZİSİ İÇİN TOP SAYIŞTAYDA

BELÇA ARAZİSİ İÇİN TOP SAYIŞTAY'DA

Lefkoşa Belediyesi’ne ait “BELÇA arazisi”nin tapusunun, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın verdiği yetkiyle Sıdıka Atalay tarafından alındığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Lefkoşa Belediyesi ile Sıdıka Atalay arasında 200

A+A-

 

 

 

Lefkoşa Belediyesi’ne ait “BELÇA arazisi”nin tapusunun, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın verdiği yetkiyle Sıdıka Atalay tarafından alındığı haberi gündeme bomba gibi düştü.

Lefkoşa Belediyesi ile Sıdıka Atalay arasında 2009’da imzalanan protokol, Belediye Meclisi’nde yaşanan tartışmalardan sonra “oy çokluğu” ile geçmişti.

Bu protokol ile Maliye Bakanlığı yakınlarındaki BELÇA arazisinin önemli bir bölümü, alış-veriş merkezi yapılması karşılığı devredilmişti.

 

SAYIŞTAYLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI…

 

Lefkoşa Belediyesi’ne ait “BELÇA arazisi”nin tapusunun, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın verdiği yetkiyle Sıdıka Atalay tarafından alınmasının ardından Sayıştaylık soruşturma başlattı…

 

ATALAY’IN AVUKATI KONUŞMADI…

 

VADİM Finans Proje ve Taahhüt Şti. Ltd. sahibi Sıdıka Atalay’ın avukatı Serhan Çınar, YENİDÜZEN’in konuyla ilgili yaptığı haberi tasvip etmediğini ve hiçbir açıklama yapmayacağını belirtti. Avukat Çınar, “BELÇA orada dururken nasıl inşaata başlansın” şeklinde konuştu, habere tepki gösterdi.

 

 

DÖNEMİN BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ ANLATIYOR…

 

AŞIK: “ENDİŞELERİMİZ YERSİZ ÇIKMADI”

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin o dönem Meclis Üyeleri’nden Semai Aşık, Sıdıka Atalay ile BELÇA arazisine proje ile ilgili protokol imzalanmasına ilişkin kararın Meclis’ten ‘Oyçokluğu’ ile geçtiğini ifade ederek, “Oyumuz evet değildi, endişelerimiz vardı ve gelinen aşamada endişelerimizin de yersiz çıkmadığını gördük” şeklinde konuştu.

 

BURCU: “PROJEYE TAMAMEN KARŞI ÇIKMIŞTIM!”

 

BELÇA arazisi için Sıdıka Atalay ile protokol imzalanması Belediye Meclisi’ne geldiğinde tamamen karşı çıktığını ifade eden dönemin TDP’li Belediye Meclisi Üyesi Barış Burcu, daha sonra imzalanan protokolle ilgili bilgisi olmadığını kaydetti.

“Sıdıka Atalay Hanımefendi ile Başkan Bulutoğluları BELÇA arazisinin olduğu yerde ortak bir proje için sözlü anlaşmaya varmıştı” diyen Burcu, Başkan Bulutoğluları’nın daha sonra konuyu Belediye Meclisi’ne getirdiğini aktardı.

“Karşı çıktık, olmaz dedik” diyen Barış Burcu, Başkan Bulutoğluları’nın belediyenin gelir getirecek böyle projelere ihtiyacı olduğunda direttiğini de anımsattı.

 

 

HANÇERLİ: “NİHAİ KARAR NASIL ALINDI BİLMİYORUM”

 

Dönemin UBP’li Belediye Meclis Üyeleri’nden Mustafa Hançerli ise, Belediye Meclisi’nde kararın alındığı toplantıda bulunmadığını aktardı.

Hançerli, “Meclis oturdu, değerlendirdi ve uygun görüldü ama iki toplantıda da olmadığım için nasıl değerlendirildi nihai karar nasıl alındı bilemiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

AKTOLGA: “SİSTEME KARŞIYDIK…”

 

LTB Meclis Üyesi Önal Aktolga da, Belediye Meclis toplantısında söz konusu konuda ‘ret’ oyu veren üyelerdendi. “Esasen sisteme karşıydık” diyen Aktolga, BELÇA’nın arazisine bir şey yapılmasına değil, şehrin ortasına böylesi büyük bir yapının yapılmasına karşı olduğunu ifade etti.

 

 

CİN: “BAŞKAN ÇAĞIRDI, ŞAHİT OL DEDİ, OLDUM…”

 

Protokol’ün imzalandığı dönem Belediye’nin Asbaşkanı olduğunu anımsatan Celal Cin, “Başkan çağırdı, abi şahit ol dedi, oldum” şeklinde konuştu. Yapılması planlanan alış veriş merkezinin çok zor bir iş olduğunu belirten Cin, “Sıdıka Hanım parayı nereden bulacak, nasıl yapacak bilemem” dedi.

 

Haberin tüm ayrıntılar bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1289 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler