1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Beklenen noktanın gerisindeyiz'
Beklenen noktanın gerisindeyiz

'Beklenen noktanın gerisindeyiz'

Ülke sporunun en başarılı bayan sprinterlerinden biri olan Narin Benli, 21 yaşında bu spora nokta koydu. 1985 doğumlu olan Narin Benli, bir dönem 100 metre, 200 metre ve 400 metrede fırtına gibi esti. Spor hayatının başında olmasına rağmen atletizmi bırak

A+A-

Kayıp yıldızlar -6-

 

21 yaşında atletizm hayatını noktaladı… Sebep olarak atletizmde gelecek görmemeyi gösterdi… Ve atletizmin bulunduğu noktayı gösterdi

 

“Beklenen noktanın gerisindeyiz”

 

·        1985 doğumlu olan Narin Benli, bir dönem 100 metre, 200 metre ve 400 metrede fırtına gibi esti. Spor hayatının başında olmasına rağmen, atletizmi bıraktı. Narin Benli, atletizmi bırakma sebebi olarak “atletizmde bir gelecek görememesini” gösterdi

 

·        “Spor tesislerimizin eskiye oranla daha fazla olması ve sporcuların daha iyi koşullarda spor yapmalarına olanak sağlanmasının pozitif bir ivme sağlaması gerekirken tam tersi olumsuz bir etki yarattı. Kısaca bugün olması beklenen noktanın çok gerisindeyiz”

 

·        “Zaman zaman üzülüyorum ve burukluk yaşadığım da oluyor. Atletizm yapmıyor olabilirim fakat bu atletizmle ilgilenmiyorum anlamına gelmiyor. Sıkça hem ulusal hem de uluslararası alanda yapılan atletizm yarışmalarını ve haberlerini yakından takip ediyorum ve bundan büyük keyif alıyorum”

 

Ülke sporunun en başarılı bayan sprinterlerinden biri olan Narin Benli, 21 yaşında bu spora nokta koydu. 1985 doğumlu olan Narin Benli, bir dönem 100 metre, 200 metre ve 400 metrede fırtına gibi esti. Spor hayatının başında olmasına rağmen atletizmi bıraktı.

Narin Benli, atletizmi bırakma sebebi olarak “atletizmde bir gelecek görememesini” gösterdi.

Düzgün fiziği ve sprint branşlarına olan yatkınlığı ile pistlerde dikkat çeken ve tüm spor kamuoyunun “Önü açık, çok başarılı olacak” yorumlarını yaptığı Narin Benli, diğer yıldız sporcuların bu sporu bırakmasındaki sebeplerin kendisinde olduğu görüldü.

 

BIRAKMA NEDENİ

Atletizmi neden bıraktığını Narin Benli şu cümlelerle özetledi:

“Bırakma sebebimi kısaca şöyle özetleyebilirim, aslında birincisi ve en önemlisi atletizmde bir geleceğin olmadığını görmem, sonra motivasyon eksikliği. Gerekli desteğin verilmemesi ve hiçbir şekilde onore edilmememiz ve maddi desteğin sadece ailem tarafından sağlanması nedeniyle bıraktım. Sanırım yeteri kadar sebebim var diye düşünüyorum. 21 yaşında bıraktım.”

 

“POZİTİF İVME SAĞLANMASI GEREKİRKEN…”

Ülke atletizminin bugününü değerlendiren Narin Benli, “Spor tesislerimiz eskiye oranla daha fazla olması ve sporcuların daha iyi koşullarda spor yapmalarına olanak sağlanması pozitif bir ivme sağlaması gerekirken tam tersi olumsuz bir etki yarattı” dedi.

Benli, “Atletizm liglerinde sporcu sayısı yanında takım sayılırındaki azalma ve dolayısı ile atletizm liglerine katılması beklenilen takımların yarışmalara katılmamasından kaynaklanan liglerin iptal edilmesi atletizme olan ilginin ne boyutta olduğunu göstermektedir. Kısaca bugün olması beklenen noktanın çok gerisindeyiz” şeklinde konuştu.

 

SPORA BAŞLANGICI

Spor yaşamıma ilkokul ikinci sınıfta başladığını söyleyen Narin Benli, “Spora önem veren bir anne babanın çocuğu olmanın avantajları olsa gerek, spor yaşamımda onların ve antrenörlerimin desteği ile KKTC koşullarında iyi noktalara geldiğime inanıyorum” diye konuştu.  

 


 

KISA SORULAR NET CEVAPLAR

·        SORU: Şimdiki hayatın ve işinden memnun musun?

·        CEVAP: Spor benim yaşamımın bir parçası. İş hayatımı da işimi seveceğim alanda yönlendirdim ve şu anda meslek hayatıma English School of Kyrenia’da beden öğretmeni olarak devam ediyorum. Spor yaparken başarılı olmak çok ayrı bir duygu fakat eğitim verdiğiniz öğrencilerinizin başarılarına tanık olmak sizi gururlandırırken, vermiş olduğu mutluluk kelimelerle ifade edilmez. 

 

·        SORU: Sporun yönetim şekli ile ilgili neler düşünüyorsun?

·        CEVAP: Çok başarılı bulmuyorum belli dönemlerde yönetimsel olarak bir şeyler yapılmaya çalışılsa da hiçbir zaman tam olarak yapılamadı. Ya yarım kaldı ya da başarısızlıkla sonuçlandı. Sporun içerisine hep başka şeyler katıldı. Doğru yönetilip, tüm spor branşına eşit davranılmıyor. Bir şeyler hep eksik ve yanlış yapılıyor.

·        Spor dediğimizde ilk önce ambargolardan yakınıyoruz toplumca ama birazda olsa kendimizi yargılamıyoruz. Hep bir şeylerin arkasına saklanarak olası çözüm yollarını arıyoruz.  Bizlerde biraz bu ambargoları nasıl yıkabiliriz diye bir şeyler yapmalıyız. Biraz hazıra alışmış bir millet olduk.

 

·        SORU: Atletizm denildiği zaman neler düşünüyorsun? Sana neler ifade ediyor?

·        CEVAP: Kısaca özetlersem... Heyecan, hırs, azim, başarı, mutluluk.

 

·        SORU: Atletizm bugün ne noktadadır?

·        CEVAP: Üzülerek söylüyorum ki kesinlikle istenilen noktada değiliz. Elit atletlerimizin bizleri yurt dışında temsil etmeleri gurur verici fakat bu elit atletlerin sayısının bu kadar az olması düşündürücü. Aklımdan hemen “Problemin kaynağı ne?” diye bir soru geçiyor... Problem yapılan sporun sporcular tarafından benimsenmemesi mi?  Yapılan maddi ve manevi desteğin yeteri kadar iyi olmaması mı? Altyapıya verilen değerin az olması mı? Yoksa gençlerin artık farklı alanlara olan eğilimi mi?

·        Spor tesislerimiz eskiye oranla daha fazla olması ve sporcuların daha iyi koşullarda spor yapmalarına olanak sağlanması pozitif bir ivme sağlaması gerekirken tam tersi olumsuz bir etki yaratmış olmalı ki atletizm liglerinde sporcu sayısı yanında takım sayılırındaki azalma ve dolayısı ile atletizm liglerine katılması beklenilen takımların yarışmalara katılmamasından kaynaklanan liglerin iptal edilmesi atletizme olan ilginin ne boyutta olduğunu göstermektedir. Kısaca bugün olması beklenen noktanın çok gerisindeyiz.

 

·        SORU: Atletizmden uzak kalmak seni nasıl etkiliyor?

·        CEVAP: Zaman zaman üzülüyorum ve burukluk yaşadığım da oluyor. Atletizm yapmıyor olabilirim fakat bu Atletizmle ilgilenmiyorum anlamına gelmiyor. Sıkça hem ulusal hem de uluslararası alanda yapılan atletizm yarışmalarını ve haberlerini yakından takip ediyorum ve bundan büyük keyif alıyorum.

 

·        SORU: Yurt dışında alınan başarılar seni nasıl etkiliyor?

·        CEVAP: Yurt dışında atletizmde ne kadarda kendi bayrağımız altında yarışmasak da ülkemiz sporcularının elde etmiş oldukları başarılar beni çok onurlandırıyor.  Mutlu oluyorum.

 

 


KARIYERİ

 

Doğum tarihi: 26/06/1985

İlkokul: Basketbol, voleybol, hentbol, atletizm gibi branşlarda birincilikler.

Ortaokul: Sadece basketbol oynadı.

Lise: Lise birinci sınıfta çok az antrenmanla uzun yıllar kırılmamış ve İlkay Yorgancı’ya ait olan 200 m rekorunu kırdı. Ardından Fenerbahçe ve Türkiye Milli Takımlarında yarıştı ve hem ulusal hem uluslararası yarışmalarda madalyalar kazandı.

Rekorlar: 100 metre, 200 metre, 400 metre, 4x100 metre ve 4x400 metre yıldız, genç ve büyük rekorlarını kırdı.-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1710 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler