1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Bazı kayıp Kıbrıslıtürkler, Harafti'de akasya ağaçlarının altına gömülmüş'
Bazı kayıp Kıbrıslıtürkler, Haraftide akasya ağaçlarının altına gömülmüş

'Bazı kayıp Kıbrıslıtürkler, Harafti'de akasya ağaçlarının altına gömülmüş'

Bir Kıbrıslırum okurumuz bizi arayarak şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi: “İngiltere’de yaşayan Kıbrıslırum bir arkadaşım var. Geçtiğimiz günlerde tatil için Kıbrıs’a gelmişti. Bu arkadaşım Aytotorolu’dur (Ayios Theodoros

A+A-

 

 

Bir Kıbrıslırum okurumuz bizi arayarak şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“İngiltere’de yaşayan Kıbrıslırum bir arkadaşım var. Geçtiğimiz günlerde tatil için Kıbrıs’a gelmişti. Bu arkadaşım Aytotorolu’dur (Ayios Theodoros – Çayırova).

1950’li yıllarda doğduğu için, 1964’lerde 13-14 yaşlarında idi.

Trikomo’da (Yeni İskele) paramiliter güçlerin elebaşısı K., sık sık Aytotoro’daki kahvelere uğrar ve burada içki içer, köylülerle ahbaplık edermiş.

Bir akşam K., “Bilir misiniz ki ben Harafti’de akasya ağaçlarının altına tam yedi tane Kıbrıslıtürk öldürüp gömmüş adamım?” demiş ve övüne övüne, çeşitli tarihlerde yakalayıp öldürdüğü Kıbrıslıtürkler’i, Harafti dediğimiz bölgedeki akasya ağaçlarının altına nasıl gömdüğünü anlatmış. Bu arkadaşım da 13-14 yaşlarındaki bir çocuk olarak bu olayı hiç unutmadı ve bana aktardı. Belli ki K., o zamanlar “kahramanlık” addedilen bu olayları övünerek anlatmaktaymış. Şimi K. sizin da bildiğiniz gibi hayatta değildir, geçen sene öldü. Ama bence Harafti bölgesindeki akasya ağaçlarının altı Kayıplar Komitesi tarafından araştırılmalıdır.

Bu arkadaşımın bana anlattığı bir diğer olay da, Aytotorolu bir Kıbrıslırum’un Ayistatlı iki Kıbrıslıtürk çobanı öldürmesidir. Ayistat (Zeybekköy), Topçuköy yakınında bir köycüktü. Aytotorolu o Kıbrıslırum, iki Kıbrıslıtürk çobanı yakalayarak öldürmekle övünmekteymiş.

Bu arkadaşım bana “kayıp” İngiliz Macey’nin de Aytotoro’da (Çayırova) bir kuyuya gömülmüş olduğunu fakat 1974 öncesinde bu kuyuda kazı yapılarak kemiklerinin kuyudan Kıbrıslırum yetkililer tarafından çıkarılmış olduğundan söz etti. Macey’yi o zaman Kıbrıslıtürkler’e silah sağladığı gerekçesiyle şöförüyle birlikte öldürmüşler ve ikisini de bir kuyuya atmışlardı...”

Bu Kıbrıslırum okurumuza bizimle bu bilgileri paylaştığı için sonsuz teşekkürler... Okurumuzun sözünü ettiği Trikomolu K. ile ilgili olarak bu sayfalarda geniş yayınlar yapmıştık. Trikomolu K. ile S.’nin, Sevilay Berk’in annesi Şefika Hüseyin ile babası Hüseyin Ahmet Kamber’i (Sütçü) 11 Mayıs 1964’te Trikomo polis karakolunda bir gece tuttuktan sonra ertesi akşam Trikomo dışındaki arpa ambarlarının yanına götürerek burada öldürdükleri ve kuyuya attıkları yönünde bilgiler, yine Kıbrıslırum okurlarımız tarafından paylaşılmıştı. Bu okurlarımızdan birisi bize ve Kayıplar Komitesi’ne bu kuyunun yerini göstermiş ve yapılan kazılarda Sevilay Berk’in annesi ve babasından geride kalanlar kuyuda bulunmuştu...

K., bölgede şiroculuk yapmaktaydı ve 2 Ocak 1964’te Topçuköy’den Trikomo’ya  benzin ve lambasuyu almaya benzinciye giden İsmail Mustafa Balcı, Ahmet Ali Osman ve Fuat Gülali’yi S. ile birlikte tutuklayıp sonra da “kayıp” ettiği yönünde bilgiler vardı. Hatta Kıbrıslırum okurumuzun yukarıda sözünü ettiği Harafti bölgesine bu üç “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün K. tarafından götürülüp burada infaz edilerek gömüldükleri yönünde söylentiler de bulunmaktaydı.  Kıbrıslırum okurumuz şimdi Harafti bölgesinde bulunan akasya ağaçlarının altını işaret ediyor. Bu konuda Kayıplar Komitesi yetkililerini araştırma yapmaya davet ediyoruz...

Trikomolu K. ve S., yalnızca Kıbrıslıtürkler’i değil, kendi görüşlerinden olmayan Kıbrıslırumlar’ı ve bir de Maronit polisi öldürmüşlerdi...

 


 

 

 

BBC, “kayıplar”ı anlatacak...

 

 

 

BBC Radyosu, “Kıbrıs’ta kayıplar”la ilgili süreçle ilgili program yapmak üzere geçen hafta Kıbrıs’ta çeşitli röportajlar yaptı. BBC Kudüs Bürosu’ndan gelen gazeteciler, Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamında tüm yakınlarını kaybeden Hüseyin Rüstem Akansoy’un yanısıra, babası ve erkek kardeşi Galatya’da “kayıp” edilen Hristina Pavlu Solomi’yle röportajlar yaptılar, Kayıplar Komitesi yetkilileriyle görüştüler ve bazı kazı yerlerini gezerek, arkeologlarla tanıştılar. BBC Radyosu, bizimle de bir röportaj yaparak, son on yıldır yürütmekte olduğumuz “kayıplar”la ilgili araştırmalar hakkında bilgi aldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler