1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Bayramınız Kutlu Olsun
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramınız Kutlu Olsun

A+A-

Bayılıyorum  (!) şu Bayramlara... Eminim, benim gibi ‘bayılanlar’ (!)  çok;  ama sesleri çıkmıyor fazlaca.  Benim gibi...

Yurt içi, yurt dışı  Devletten hediye tatiller... Mangallar... Bol  alkollü içecek... ‘Kurban’ adı altında hayvan katleamları.... Ve daha neler neler..

Her şeyin ama her şeyin bir kenara itildiği, unutuluduğu günlerdir bunlar. Milletin zaten hiçbir şey umurunda olmamaya başladı artık da,  Bayramlardaki hava bir başka oluyor her nedense...

Şair ne güzel söylemiş...   “Bir elinde cımbız...Bir elinde ayna... Umurunda mı dünya ?”

“Bayramcıların Bayramı kutlu, mutlu, neşeli, sağlıklı olsun” diyelim... Daha nice uzuuun tatilli bayramlara hep beraber...


İki Bölgeli mi ? Üç Bölgeli mi ?

Bir sohbet sırasında, arkadaşlardan biri ortaya bir soru attı. “Kıbrıs iki mi üç bölgeli bir ülke  mi ?”...  Bu nasıl soru  ? diyerekten birbirimize bakışırken düşünmeye de başladık.  Çok uzun bir süredir,  -her platformda-  konu her açıldığında, herkes “İki bölgeli...” diyor... Öyle mi gerçekten ?

***

“İki bölgeli” sözcükleri  1974 Savaşı’ndan sonra yerleşti dilimize.  Medya dahil, Rumunda da Türkünde de... Politikacısında da standart vatandaşta da... Halbuki aslında Kıbrıs, 74’den önce de İki Bölgeli’ydi. 

1960’tan 63’e kadar yaşayabilen  Cumhuriyet döneminde de İngiliz üsleri yok muydu Kıbrıs’ta ? Adı da ‘Hükümran İngiliz Üsleri’ değil miydi ?  Güya,  Kıbrıs Cumhuriyeti kanunları geçerliydi oralarda da ama Cumhuriyet polisinin hükmü geçiyor muydu üs bölgelerinde ?  Sözün özü, daha o zaman  ‘iki bölgeli’ değil miydi ada ?

***

Her çözüm kapısı birazcık aralandığında ‘İki Bölgeli’lik Esası’  tartışmalara neden oluyor masada. Ama gerçek şu ki,  herkes ‘Üçüncü  Bölge’yi  atladı geçti. Yani, İngiliz Üsleri hiç ama hiç  gündeme gelmedi,  gelmeyecek de.  Sanırım gündeme getirmeye cesaret edecek bir kahraman (!) da yok, ne Türk’te ne de Rum’da.

Ünlü ‘Annan Planı’nda da yoktu İngiliz üslerinin ne olacağına dair birşeyler. Askersizleştirmeden falan söz ediliyordu ama sözü edilenler arasında  İngiliz askerleri yoktu.  Şimdi de yok...Her görüşme masasından, ‘Askersizleştirme’ başlığı altında konuşulanlarda da yok İngiliz Üsleri, İngiliz askerleri, İngiliz uçakları, radarları, silahları v.s.

Bundan sonra Barış Görüşmeleri devam edecek mi, bilmem... Ama etse bile İngiliz Üsleri yine olmayacaktır masada. Emin olun.

Artık, ‘İki Bölgeli’ tanımlamasından vazgeçsek iyi olur...  ‘Üç Bölgeli’ diyelim bari.  Nasıl olsa, adanın geriye kalan kısmında kıyamet kopsa, insanlar birbirini boğazlasa da  ‘dokunulmaz’ olan İngiliz Üsleri yıkılmaz bir kale gibi orada durmaya devam edecektir.


 Ah Alamanya Alamanya...

Seçimlerde, oradaki Türkler arasından 25  Türk adayın seçilip parlementoya girmesi olasılığı kuvvetliymiş.  Şu anda onbir Türk var ‘o’ malum binada... Bu sayı 25’e çıkarsa Almanların ‘alarm’ vermesi gerekecek. Çünkü  bir sonraki seçimlerde bu sayı  50  olacaktır herhalde. Ondan sonraki seçimlerde ne olacağını kestiremiyorum bile.

**

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanyadaki Türklere,  “Sandığa giderseniz, filancaya-falancaya oy vermeyin” diye kükrerken, herhalde  (veya belki de) Türk adaylar demek istememiştir.  Gelgelelim, bu adayların çok büyük bölümü de Erdoğan’ın “Oy vermeyin” dediği siyasi partilerin adayları.  Eeee ? Ne olacak şimdi ?

Türklerin Almanya Parlamentosunda gürleyeceklerini düşününce bir başka şey daha takılıverdi kafama... Almanya Cumhurbaşkanı,  örneğin Türkiye’deki referandum öncesinde bir çağrı yapsaydı ve “Eyyy Türkler...Hayır deyin” deseydi, Erdoğan’nın tepkisi ne olacaktı acaba ?


 Sokak Ağzı

“Yüz bin Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı  Kıbrıslı Türk varmış. Zaten geri kalanlar , İngiltere’de, Avusturalya’da, Kanada’da yaşayanlar...”

***

“Aha limanlar da gidiyor elden... Kim gazanacak ihaleyi merag edmeye başladım bile... Şimdiden bellidir heralde... Ama en çog da, kim ne gadar komisyon yeycek arada, onu merag ederim.”

***

“TC’li ilgili Bakan açıklamış, Türkiyeden milyarlar akıyormuş gene KKTC’ye.... E bilirsiniz ya... Parayı veren düdüğü da çalar...Gerçi bizimki düdüg değil  zurna oldu artıg ya....”

***

“Hırsımdan hem sinirimden çadlamak üzereyim artıg. Güneyde elektrig fiyatlarında indirim yapılmış. Bizde da tam agsine virra yügselir elektrig fiyadları.”

***

“98 bin bilmem kaç Kıbrıslı Türk, aynı zamanda KC+AB  vatandaşıymış da...Kuzey Kıbrıs’ın nüfusu kaç yahu ? Bir bilen var mı ?”

***

 

 

 

Bu yazı toplam 1642 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar