1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BAYRAM KUTLAMASI'
BAYRAM KUTLAMASI

'BAYRAM KUTLAMASI'

Avukat Barış Mamalı, mağdur 132 eski KTHY çalışanı adına yaptığı basın açıklamasında, “Eski KTHY çalışanlarının alın terini hala daha ödemeyen ve onları mağdur bırakma vicdansızlığını gösterenlerin bayramlarını kutlar ellerinden öperiz!!” de

A+A-

Avukat Barış Mamalı,  mağdur 132 eski KTHY çalışanı adına yaptığı basın açıklamasında,  “Eski KTHY çalışanlarının alın terini hala daha ödemeyen ve onları mağdur bırakma vicdansızlığını gösterenlerin bayramlarını kutlar ellerinden öperiz!!” dedi.

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

“TARİH MAHKUM EDECEK”

 

 

KTHY, bugünkü iktidar sahiplerince ceplerindeki sihirli formüllerle kurtarılacağı yerde göz göre göre batırılmıştır. Geride yüzlerce işsiz insan ve mağdur aileler bırakılmıştır. Ekmek kapıları yüzlerine kapanan bu insanlar şimdi evlerinde bunalım içerisinde yaşamaya ya da yarı ücretle çalışmaya mahkum olmuşlardır. Hükümet, devletin sosyal adaletini bu insanlarımızdan esirgemekle kalmamış onları perişan ve mağrur alacaklılar olarak ortada bırakmıştır. Kendi insanını bu mağduriyet deryası içerisinde perişanlığa bırakanları tarih bir gün mutlaka yargılayacak ve mahkum edecektir.

 

Eski KTHY Çalışanlarının mağduriyetleri ve yedikleri darbeler saymakla bitmez. Bu kişilerin emekleriyle ve tırnaklarıyla kazıya kazıya hak ettikleri yasal tazminatları ödenmedi, Toplu İş Sözleşmesinden doğan alacaklarını almadılar, banka borcu için İşveren tarafından aylıklardan kesilen paralar gasbedildi, aylıklarından yasa dışı başka kesintiler yapıldı, İhtiyat Fonundan alması gereken paralarının ancak urubunu alabildiler, 2 yıldır yatırılmayan sigorta primleri hala tam olarak yatırılmış değildir.

 

Durum bu kadar vahim iken devlet organları ne yapmıştır? Vatandaşının bu haklarını elde edebilmesi için bugüne değin somut hiçbir çaba gösterilmemiştir. Eğer biraz olsun vicdanlar sızlıyorsa vatandaşa sahip çıkılması ve emeklerinin karşılığı ödenmeye başlanmalıdır.

 

Eski KTHY Çalışanları şu soruları sormakta ve ilgili makamlardan cevap beklemektedir, şöyle ki?

 

1.    KTHY’nin eski yöneticileri İş Yasası tahtında suç işledikleri için “Çalışma Bakanlığı”na şikayet edilmiş ve haklarında düzenlenmiş birde suç duyurusu dosyası verilmiştir. Çalışma Bakanlığı bu suç duyurusu üzerine ne yapmıştır? Kimlere hangi idari cezaları kesmiştir? Ve Kimleri hangi suçlamayla Başsavcılığa sevk etmiştir? 

2.    Yaklaşık 2 yıl boyunca ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta primlerini yatırmayan KTHY yöneticileri için ne tür bir hukuki süreç başlatılmıştır? Devleti gelir ve faiz kaybına uğratanlar aleyhine ne gibi yasal işlemler yapılmıştır?

3.    Aylık ücretlerinden işveren tarafından banka borçlarına yatırılmak üzere kesilen ancak bankaya yatırılmayan bu paraların akıbeti hakkında devlet yetkilileri ne yaptı? Bu konuda polise yapılan şikayetin sonucunda ne oldu? Belgelerle kanıtlanan bu olay üzerine polis kimlere hangi davayı okudu?

4.    Tasfiye halinde bulunan KTHY Şirketinin bugünkü mal varlığı değeri nedir? Ve eski çalışanların alacağını karşılayabilecek bir değer ortaya çıkarıldı mı?

5.    Başbakanlığa verilen dosya ( mağduriyeti ve işlenen suçları gösteren) hakkında neler yapıldı? Hangi makamlar harekete geçirildi?  

6.    Başbakanlık Denetleme Kurulu eski KTHY çalışanlarının alacaklarının ödenmemesi noktasında ortaya çıkan kanun dışı işlemler ve yasa ihlalleri hakkında inceleme ve araştırma yapması için neden görevlendirilmedi?

 

 

Bugüne değin sorumlu yönetim anlayışı gereği kamu vicdanını rahatlatacak herhangi bir adım atılmayarak sosyal hukuk devleti ilkesi ayaklar altına alınmıştır.

 

Parasız, pulsuz, mutsuz ve sefil bir hayat öngördüğünüz bu insanlar, sizlere iyi bayramlar diler, bugüne kendileri için gösterdiğiniz çabalar ve yaptığınız iyiliklerden ötürü teşekkür eder, hepinizi tek tek ellerinizden öper.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 811 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler