1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAYRAK YERLERDE SÜRÜNÜYOR
BAYRAK YERLERDE SÜRÜNÜYOR

BAYRAK YERLERDE SÜRÜNÜYOR

KKTC Taekwondo Milli Takımı’nın geçtiğimiz hafta yer aldığı ve şampiyon olarak tamamladığı Global Taekwondo Şampiyonası’nda ilginç bir olay yaşandı. Global Taekwondo Federasyonu tarafından Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen Global Ta

A+A-

 

 

 

KKTC Taekwondo milli takımının teknik direktörlüğünü yapan, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi (KKTC MOK) başkanı Eyüp Zafer Gökbilen’in de yer aldığı turnuvada KKTC Bayrağı, yasaya rağmen yerlere serildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrak Yasası’nın onuncu maddesi olan yasaklar bölümünün birinci fıkrasında “Ayakla basılan yerlere bayrak konulamaz” ibaresi yer alıyor

 

YENİDÜZEN Spor Servisi

 

KKTC Taekwondo Milli Takımı’nın geçtiğimiz hafta yer aldığı ve şampiyon olarak tamamladığı Global Taekwondo Şampiyonası’nda ilginç bir olay yaşandı. Global Taekwondo Federasyonu tarafından Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen Global Taekwondo Şampiyonası açılış töreninde KKTC bayrağınının yere konması dikkat çekti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrak Yasası’nın 10’uncu maddesinin 1’inci fıkrasına göre bu hareket yasaya aykırı bir davranış.

KKTC Taekwondo Milli Takımı’nın teknik direktörlüğünü yapan, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi (KKTC MOK) başkanı Eyüp Zafer Gökbilen’in de yer aldığı turnuvada KKTC Bayrağı, yasaya rağmen yerlere serilmesi KKTC kamuoyu tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Yaşanan bu olayın gazetelerde yer almasına rağmen hiçbir hükümet yetkilisinin ses çıkarmaması ise dikkat çekti.

 

///

 

İŞTE YASA!

 

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
BAYRAK YASASI
(36/1989 sayılı Yasa ile değiştirilmiş ve birleştirilmiş şekliyle

 

Yasaklar

10.

(1)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı ve Türk Bayrağı, yırtık, soluk, delik, kirli, buruşuk, yamalı  veya lâyık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz; resmi törenler dışında her ne amaçla olursa olsun masalara, kürsülere örtü olarak serilemez; oturulan veya ayakta basılan yerlere konulamaz; bu yerlere ve benzeri eşyaya şekli yapılamaz; elbise veya üniforma şeklinde giyilemez.

 

 

(2)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı ve Türk Bayrağı, hiçbir siyasal parti, dernek, teşekkül, vakıf, kulüp ve cemiyetin amblem, flama ve sembollerinde esas fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 676 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler