1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAY-SEN'SEN DESTEK
BAY-SENSEN DESTEK

BAY-SEN'SEN DESTEK

HÜR-İŞ, BÜRO-İŞ, DAÜ-PER- SEN ve KAMU-İŞ, BRTK Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini eleştirdi, BAY-SEN’e destek belirtti

A+A-

 

 

HÜR-İŞ, BÜRO-İŞ, DAÜ-PER- SEN ve KAMU-İŞ, BRTK Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini eleştirdi, BAY-SEN’e destek belirtti


Hür-İş Genel Başkanı Yakup Ö. Latifoğlu yazılı açıklamasında, BRTK çalışanlarının haklı endişelerinde ve gelecekleri için verdikleri mücadelede Hür-İş Federasyonu’nun desteğini belirtti.

“MÜDAHALE İSE KINIYORUZ”

Latifoğlu, iki yılı aşkın süredir gündemde olan ve BRTK’nın yeniden yapılandırılmasını ve çalışanlarının iş güvencesini sağlayacak BRTK Yasa Tasarısı’nın aniden mecliste rafa kaldırıldığını savunarak, “Tasarının geri çekilmesinin gerekçesi birilerinin müdahalesi ise, bunu kabul etmeyeceğimizi ve kınadığımızı vurgularız” dedi.

“UBP hükümeti zamanında hemen hemen tüm yasalarda mehter takımı gibi bir ileri iki geri örneği sergilendiğini” belirten Yakup Latifoğlu, yetkililerin “Hazırlanan tasarılarda siyasi irade var mı yok mu? Alt komite resmi makamlar ve ilgili tarafların da görüşü alınarak genel kurula gönderilen yasa tasarıları daha nerelerde görüşülüp tartışılmalıdır? Sayın Başbakan yasama yılı bitmeden sözünün arkasında olup BRTK Yasa Tasarısını yasalaştırmayı düşünmüyor mu?” sorularına cevap verilmesi gerektiğini kaydetti.

Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu, hükümetin BRTK Yasası’nı geçirmek konusunda iradesi varsa bunu açıkça ortaya koymasını isteyerek, tasarının 8 Haziran Çarşamba gününe kadar komiteden geçirilerek Meclis Genel Kurulu’na sevk edilmemesi halinde Hür-İş’in, Bay-Sen’in ortaya koyacağı her türlü eylemde yanında olacağını ve gerekirse eyleme de gideceklerini duyurdu.

BÜRO-İŞ

Büro-İş Başkanı Hüseyin Z. Akyön de açıklamasında, BRTK Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesinin arkasında ne olduğunu anlamanın mümkün olmadığını; her iktidarın BRTK’yı arka bahçesi gibi kullandığını ve istihdam yaptığını belirterek tasarının erken zamanda yasallaşmasını talep etti.

Akyön, Bay-Sen’in yağacağı tüm eylemlere destek belirterek, haklı mücadelelerinin başarıya ulaşmasını diledi.

Akyön, Meclis’te dün yaşananların artık meclisin “çarkının koptuğunun” ispatı olduğunu” da belirterek “halkın Meclise güveni kalmadığını” savundu.DAÜ PER-SEN

DAÜ PER-SEN, “BRT Kurumu çalışanlarının mağduriyetlerini ortadan kaldırmak ve geleceklerini güvence altına almak için vermekte oldukları mücadeleye ve örgütlü oldukları BAY-SEN’e”, destek belirtti.

DAÜ PER-SEN Başkanı Mudahar Akar, yaptığı açıklamada, iki yılı aşkın bir süredir gündemde olan, hem BRTK’nın yeniden yapılandırılmasına, çalışanların güvencesiz olarak çalışmalarına son verecek olan BRTK Yasa Tasarısı’nın meclis komitesinden geri çekilmesine tepki göstererek şöyle dedi:

“Söz konusu yasa tasarısını geçirmek konusunda hükümetin iradesini ortaya koyması ve çalışanlarla alay etmekten vazgeçmesi gerekmektedir. İlgili yasa alt komiteden geçtiği haliyle en kısa sürede meclis genel kuruluna getirilmelidir. Bunun olmaması halinde DAÜ PER-SEN olarak BAY-SEN’in ortaya koyacağı her türlü eylemde yanlarında olacağımızı kamu oyununa duyururuz.”KAMU-İŞ


Kamu-İş, Meclis’te görüşülmekte olan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesinin, gerçekten düşündürücü olduğunu belirtti.

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek yaptığı yazılı açıklamada, “Yıllardan beri, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda tamamıyla geçici olarak, her türlü güvenceden mağdur olarak çalışmakta olan personele karşı, yasanın geri çekilmesi büyük haksızlıktır” dedi.

1990’lı yıllarda yapılan BRTK Yasası’nın gelişen yayıncılık ilkelerine cevap veremediği gibi, personel haklarına da çağdaş bir şekilde cevap vermediğine işaret eden Dilek, şöyle dedi:

“Mutlaka geçmişte yapılan yasanın günümüz koşullarına göre uyarlanması ve dünya radyo televizyon yayıncılığına rekabet etmesi gerekmektedir.

Bay-Sen Sendikası’nın da bu ilkeler doğrultusunda hareket ettiği inancındayız ve yıllardan beri mağdur edilen çalışanların, haklarının yeni bir yasa ile belirlenmesi hususlarında, yapmayı düşündükleri grev veya eylemleri destekleyeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”


 

 

 

Bu haber toplam 541 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler