1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “Batmayan uçak gemisi” tanıtım günü yapılıyor
“Batmayan uçak gemisi” tanıtım günü yapılıyor

“Batmayan uçak gemisi” tanıtım günü yapılıyor

Girne Belediyesi ve Khora Yayınevi işbirliğinde, eski Girne milletvekillerinden Fadıl Çağda’nın “Batmayan Uçak Gemisi” isimli kitabının tanıtım ve imza günü yarın gerçekleştiriliyor

A+A-

 

Eski Girne milletvekillerinden Fadıl Çağda’nın  “Batmayan Uçak Gemisi” isimli kitabının tanıtım ve imza günü yarın saat 18.00’de Girne Belediyesi ve Khora Yayınevi işbirliğinde, Leymosun Kültürevi’nde gerçekleştiriliyor.
Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yayınevi yetkilileri ve yazarın sunuş konuşmaları ile başlayacak olan etkinlikte okurların soru ve yorumlarının da alınacağı ve dileyen okurların kitap alarak yazara imzalatma imkanı da bulacağı belirtildi. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, ülkemiz şair ve yazarlarının ülkenin kültür hayatına önemli katkılar sağladığına işaret ederek, onlara destek vermek ve bu gibi etkinliklerle halkla buluşturmanın önemine değindi.
Güngördü,  böylesi etkinlikleri yapmaya devam edeceklerini söyleyerek, tüm halkı imza ve tanıtım gününe davet etti.

Kitap, gelecek nesillere kaynak niteliğinde
“1981’den 1990’a Kıbrıslı Türk Siyasetinde Dış Baskı ve Darbeler” alt başlığı ile yayınlanan kitap, siyasette yaşanan dış baskılar ve darbeleri ele alıyor. 1981 seçimleri ile yükselişe geçen sol, buna karşı önlem alan Denktaş rejimi, ayrı devlet ilanı, 1985 Anayasa Referandumu ve 1990 seçimleri ekseninde yaşananlar, dönem boyunca milletvekilliği de yapmış olan yazarın kaleminden, okurun değerlendirmesine sunuluyor. 1974’ün ardından Kıbrıs’ın kuzeyinde oluşturulan rejimin nasıl kurulduğunu, barış ve demokrasi için mücadele eden insanların maruz kaldığı baskıları merak edenler için güçlü bir kaynak olan bu kitap, Kıbrıs’ın kuzeyinde belli bir dönemin siyasi tarihini, yazarın kendi deneyimleriyle okura sunuluyor.
Hayatlarını Kıbrıs sorunu yüzünden yitiren tüm Kıbrıslı yurtseverlerin anısına atfedilen kitap üç bölüme ayrılarak 1981-1990 dönemleri içerisinde siyasette yaşanan önemli olayları, çarpıcı konu başlıklarıyla ele alıyor. Kitapta, “Silihtar Darbesi” “Özker Özgür’ün Yaptırılmayan Dikili Konuşması” “Gasp Edilmiş Meclisi Boykot” gibi konu başlıklarının yer alıyor.

Bu haber toplam 983 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler