1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAŞVURU SÜRESİ 2 YIL UZATILDI
BAŞVURU SÜRESİ 2 YIL UZATILDI

BAŞVURU SÜRESİ 2 YIL UZATILDI

Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru süresinin iki yıl daha uzatılmasını öngören tasarı Meclis Genel Kurulu'ndan oybirliği ile kabul edildi

A+A-

 

 

Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru süresinin iki yıl daha uzatılmasını öngören “Taşınmaz Malların, Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısının ivedilikle görüşülmesi Meclis Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi’nin bugünkü olağanüstü toplantısında söz konusu Yasa Tasarısı’nın ivedilikle ele alınması kararının ardından Sosyal Güvenlik (Değşiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesine başlandı

İVEDİLİK KARARI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Anayasanın 159’uncu maddesinin (1)’inci Fıkrasının b Bendi Kapsamına Giren Taşınmaz Malların, Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesi tezkeresini görüştü.

İvedilik istemi üzerine aleyhte söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP’nin mal tazmin komisyonunun süresini 2 yıl daha uzatmak istemesinin geleceği görmediği anlamına geldiğini savundu.

UBP’nin zamanında bu yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü hatırlatan Yorgancıoğlu, gün gelip devran döndüğünde, yapılanların doğruluğunun ortaya çıkmakta olduğunu, UBP’nin ikinci kez bu yasa kapsamında uzatmasını yapmakta olduğunu söyledi.

Yorgancıoğlu, CTP-BG olarak uzatmaya evet oyu vereceklerini de kaydetti.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da leyhte söz alarak, konuyla ilgili daha önceki tartışmalara değinerek, UBP döneminde bir madde ile başlayan yasanın geliştirilerek bugünlere geldiğini söyledi.

Taşınmaz Mal Komisyonu’na yoğun bir talep olduğunu ve yıl sonunda başvuru süresinin dolmakta olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, süreyi iki yıl daha uzattıklarını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Ertuğrul Hasipoğlu başkanlığında toplanan Geneel Kurul’da daha sonra ivedilik istemi oy birliği ile kabul edildi.

ARAŞTIRMA KOMİTESİNE EK SÜRE

Toplantıda, Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesine Boşaltılan Kum, Yanık Un, Kepek ve Mısır Kepeği İle İlgili İhmal, Yasa Dışılık, Haksız Kazanç Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi’ne ek süre verilmesi istemi de alındı. Konu hakkında söz alan CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, sürekli uzatma yapılmasının doğru bir yaklaşım olmadığını savundu.

UBP Milletvekili Afet Özcafer de söz alarak, komitenin bir toplantı yaptığını ve yerinde inceleme yaptığını kaydederek, daha sonra Sonay Adem’in çocuğunun rahatsızlığı nedeniyle arkadaşlarına saygılı olmak adına ısrarcı olmadıklarını, bu konudaki suçlamaları etik bulmadığını söyledi.

Özcafer, Muhalefetin hazır olması halinde kendilerinin toplanmaya hazır olduğunu söyledi.

CTP-BG Milletvekili Sonay Adem de çocuğunun rahatsızlığı nedeniyle Türkiye’ye gittiğini ancak bunun tatil dönemine denk geldiğini ve bir aydır hala toplantı yapılmadığını söyledi.

Bu araştırmanın sonunda “bir bakanın ortaya çıkacak olması” nedeniyle toplanılmadığını savunan Adem, biraz daha toplantı yapılmaması halinde ellerindeki bilgileri kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 935 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler