1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAŞSAVCILIKTAN ONAY YOK
BAŞSAVCILIKTAN ONAY YOK

BAŞSAVCILIKTAN ONAY YOK

Başsavcılık, mevcut yasalarla, ilahiyat koleji ve lisesinin kurulmasının yasal olmadığı görüşünü Meclis’te kurulan ilgili araştırma komitesine bildirdi YASAL DEĞİL! Haspolat’taki 200 dönümlük Vakıf Arazisi’nin kiralanmasıyla gündeme gel

A+A-

 

Başsavcılık, mevcut yasalarla, ilahiyat koleji ve lisesinin kurulmasının yasal olmadığı görüşünü Meclis’te kurulan ilgili araştırma komitesine bildirdi

YASAL DEĞİL!

Haspolat’taki 200 dönümlük Vakıf Arazisi’nin kiralanmasıyla gündeme gelen Külliye ve İlahiyat Eğitimi’ne Başsavcılık ‘onay’ vermedi, “İlahiyat koleji, lise bölümü açmanın yasal olmadığını” vurguladı.

Cumhuriyet Meclisi “Bakanlar Kurulu Kararıyla Vakıflar İdaresi’ne ait Haspolat Bölgesindeki Arazinin ‘KISAV’a Verilmesinde Yasal Aykırılık, Usulsüzlük, Eşitsizlik Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi”nin dünkü toplantısında ülkemizdeki mevcut yasalar altında ilahiyat koleji, lise bölümü açmanın yasal olmadığı ortaya çıktı.

Dünkü komite toplantısında Başsavcılık ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan görüş alındı.

YASAL MEVZUAT YOK…

Komite başkan Yardımcısı CTP-BG Milletvekili Mehmet Çağlar, dünkü komite toplantısında yaşananları anlattı.

Çağlar, komite toplantısında, “Başsavcılık komiteye sunduğu görüşleri ışığında, yasal mevzuatlarla var olan okulların dışında, okullar kurulacağında belli süreçlerin yaşanması gerektiğini, Devlet Planlama Örgütü’nün görüşlerinin alınmasının, şuranın yapılmasının ve hazırlanacak yasa tasarısının Meclis’ten geçip yasallaşması gerektiğine dikkat çekti” dedi.

 

SINAV GEÇERSİZ OLACAK

Komite toplantısında, 23 Haziran’da yapılacak ilahiyat kolejine giriş sınavının böylesi bir yasal okul olmadığı için geçerli olmayacağının da vurgusunda bulunduğu dikkate getirildi.

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

Bu haber toplam 871 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler