1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BAŞSAVCILIK’TA KRİZ MASASI KURULUYOR'
BAŞSAVCILIK’TA KRİZ MASASI KURULUYOR

'BAŞSAVCILIK’TA KRİZ MASASI KURULUYOR'

Erhan Arıklı’nın Kırgız Mahkemesi tarafından serbest bırakılması Kıbrıslı Rumları alarma geçirdi.

A+A- 

 

Derinya bölgesinde 1996’da yaşanan sınır olaylarında ölen Tasos İsak isimli Kıbrıslı Rum’un “katil zanlılarından” olduğu gerekçesiyle Kıbrıs Rum Yönetimi’nin girişimiyle İnterpol tarafından hakkında tutuklama emri çıkarılan ve Kırgızistan polisi tarafından tutuklanan Erhan Arıklı’nın Kırgız Mahkemesi tarafından serbest bırakılması Kıbrıslı Rumları alarma geçirdi.
Kıbrıs Rum Başsavcı Petros Kliridis konudan zamanında haberdar edilmediğinden şikâyet ederken, “İsak’ın ölümüyle ilgili destekleyici hukuki argümanlar ve kabul edilir veriler bulmak” ve “Kırgızistan ile iletişim konusunda bundan sonra atılacak adımların belirlemek” hedefiyle Başsavcılık’ta kriz masası oluşturuluyor.
Politis “Göstergeler Arıyorlar... Arıklı’nın Esrarengiz Rolü... Her Şey Ergenekon’a İşaret Ediyor” başlığıyla yansıttığı haberinde, Başsavcılık’ta bu sabah yapılacak toplantıya Başsavcı Kliridis ile polis ve Dışişleri Bakanlığı’ndan temsilciler katılacağını yazdı.

“ADIMLAR ATILMALI”

Gazete konuyla ilgili bugüne kadar yapılan icraatların sadece Rum polisiyle sınırlı kaldığı, Başsavcılığın ve Dışişleri Bakanlığı’nın hiç müdahil olmadığı gerekçesiyle bu sabah yapılacak toplantıda ilave hukuki adımlar atılması olanakları bulunabileceğine inanıldığını belirtti, özetle şunları yazdı:
“Hukuk çevreleri Kırgızistan ile Kıbrıs arasında arananların iadesi anlaşması olmamasına ve Kırgızistan ile Türkiye arasında yakın akraba ilişkileri bulunmasına karşın Bişkek’e siyasi ve diplomatik baskı yapılabileceğini düşünüyorlar. Ancak bunun için Arıklı’nın İsak’ın öldürülmesine karıştığına ilişkin kabul edilir veriler gönderilmesi şarttır. Kırgız makamları da Arıklı’yı (Türkiye’nin arabuluculuğundan sonra) serbest bırakmadan önce gönderdikleri mektupta bunu vurgulamıştı.

“İSAK-SOLOMU’NUN ÖLDÜRÜLMESİ KONUSUNDA 13 TÜRK INTERPOL LİSTESİNDE”

Kırgızistan polisi iki hafta önce Kıbrıs polisi ile irtibata geçerek, adı uluslararası tutuklama emrinde yer alan Arıklı’nın tespit edildiğini bildirdi. Daha sonra polis Arıklı’nın fotoğraflarını (parmak izleri ve DNA örnekleri eksikti) gönderdi. Arıklı önceki gün seyahat etmek isteyince havaalanında tutuklandı. Bunun hemen ardından Türk hükümeti bilgilendirildi. Bütün bu süre zarfında ne Hukuk Dairesi (Başsavcılık), ne de Dışişleri Bakanlığı bilgilendirildi. Edindiğimiz bilgilere göre Hukuk Dairesi ve Dışişleri Bakanlığı geçen çarşamba günü öğleden sonra Arıklı’nın serbest bırakılmasının ardından bilgilendirildi.”
Gazete haberinin “Arıklı Masum Olduğunu Söylüyor... ‘Derinya’da Değildim’” başlıklı bölümünde de, Erhan Arıklı’nın Kırgızistan Mahkemesi tarafından serbest bırakılmasının ardından yaptığı ve Rum tarafının Interpol’e gönderdiği bilgilerin doğum tarihi, ana ve baba adı dâhil tamamının yanlış olduğu, kendisinin olaylar sırasında Derinya’da dahi olmadığı açıklamasına geniş yer verdi.
Fileleftheros haberi, “Anlaşma Olmaması Yüzünden İade Edilmedi... Aranan Türk Erhan Arıklı İçin Bugün Toplantı... İsak-Solomu’nun Öldürülmesi Konusunda 13 Türk Interpol Listesinde” başlık ve spotlarıyla aktardı.  Kıbrıslı Rum Başsavcı Kliridis’in “Aranan bir kişi tutuklandığında, devletlerarası anlaşma olmasa dahi, mütekabiliyet ilkesi temelinde iade edilebilirdi” dediğini yazan gazeteye göre, Rum makamları şimdi Arıklı’nın ve aynı nedenle aradığı diğer kişilerin Güney Kıbrıs ile iade anlaşması yapmış başka bir ülkeye gitmesini bekliyor.
Gazete, Arıklı’nın açıklamasını “Serbest ve Tahrikkar” başlığıyla okurlarına aktarırken, Rum yönetiminin Derinya olaylarıyla ilgili Interpol kanalıyla aradığı 13 Türk ve Kıbrıslı Türk’ün isimlerini sıraladı.

YAPILMASI GEREKENLER…

Alithia da, “İsak Cinayetinden Aranan, Türk Müdahalesiyle Serbest” başlığını attı.
Gazete, Rum polisinin Başsavcılığa, Adalet ve Kamu Düzeni Bakanlığı’na ve diğer ilgili birimlere meseleyi Kırgızistan Mahkemesi’nin Arıklı’yı serbest bırakmasının ardından dün bildirdiğini ve Rum yönetiminin bundan sonra atacağı adımların belirlenmesi için konunun incelenmesi için ilgili bütün birimlerin katılacağı bir toplantı yapılmasını önerdiğini yazdı.
Habere göre eski Başsavcı Alekos Markidis de, Rum yönetiminin bugüne kadar yapması gerekenleri yaptığını belirterek, asıl meselenin Güney Kıbrıs ile iade anlaşması yapmadığı için Kırgızistan’ın Arıklı’yı iade etmesi olduğunu söyledi.
“Bu örnekte Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yapabileceği hiçbir şey yoktu, Kırgızistan da bu kişiyi mahkûm edemezdi” diyen Markidis, “(Arıklı’nın) Sorgulanmak üzere Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ulaşmasının tek yolu uluslararası tutuklama emirlerine riayet eden bir ülkede tutuklanması ve iade edilmesidir” dedi.
Simerini de, “Her Şeyi Reddediyor... Erhan Arıklı Açıklamalarında Pişman Görünmüyor” başlıklı haberinde, Erhan Arıklı’nın KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün ve Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi Behzat Erten’in Türk ve Kıbrıs Türk basınından derlediği açıklamalarına yer verdi.
Haravgi ise, Türk ve Kıbrıs Türk basınından derlediği haberleri okurlarına “Erhan Arıklı Tahrikkar... Tasos İsak’ın Zanlısı ‘Kıbrıs Rum Tarafı Yalanlarıyla Dünyayı Aldatıyor’ diye İddia Ediyor... Kırgızistan Polisi Konu Hakkında Kıbrıs Polisini Ta Eylül Başlarında Bilgilendirdi ” başlığıyla aktardı
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 882 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler