1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Başörtüsü' kimlikte sorun oldu
Başörtüsü kimlikte sorun oldu

'Başörtüsü' kimlikte sorun oldu

KKTC Din Görevlileri Sendikası, bazı vatandaşların başörtülü fotoğraflarıyla kimlik kartı almak isterken sıkıntılar yaşadığını aktardı

A+A-

 

 

Mehmet Dere başkanlığındaki KKTC Din Görevlileri Sendikası Yönetim Kurulu üyeleri, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu ziyaret ederek, sorunlarını aktardı.

 

KKTC’de dini hizmetlerde mesafe kat edilmesini istediklerini belirten Dere, dini konularda eksik bilgiden kaynaklanan bazı sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti.

 

Bazı kesimlerin dini gericilik, yobazlık olarak gördüğünü ifade eden Dere, bunun doğru olmadığını, tarih incelendiğinde, insanlık ne zaman dara düştüyse din adamlarından yardım aldığının görüldüğünü belirtti.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün bile ilk meclis oturumunu duayla açtığını anımsatan Dere, bazı kesimlerin dini gelişme karşıtı gördüklerini kaydetti.

 

Kimsenin giyim kuşamıyla değerlendirilemeyeceğine dikkat çeken Dere, bazı vatandaşların başörtülü fotoğraflarıyla kimlik kartı almak isterken sıkıntılar yaşadığını aktardı.

 

Kimlik kartı alırken başörtülü fotoğraf için yasaklayıcı bir madde olmadığını söyleyen Dere, vatandaşlardan başörtülü fotoğrafla kimlik kartı alırken referans istenmemesini talep ettiklerini belirtti.

 

Öte yandan 2001-2001 yıllarında ülkede var olan din adamı açığının giderilmesi için Türkiye’den din adamı getirildiğini, bu kişilerin o günden bu yana görevlerini başarıyla yürüttüklerini anlatan Dere, 2003 yılında bu din adamlarına vatandaşlık verilmesine rağmen geri alındığını kaydetti. Dere, bu konuda da Bakan Çavuşoğlu’ndan yardım istedi.

 

ÇAVUŞOĞLU

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, KKTC’nin dünya tarafından tanınmamasına rağmen, dünyanın birçok ülkesinin yanı sıra demokratik özgürlüklerin daha çok uygulandığı bir ülke olduğunu ve inanç özgürlüğünün en iyi yaşandığı yerlerden biri olduğunu vurguladı.

 

İnsanların neye inanıp, nasıl giyineceklerine karışılmadığını belirten Bakan Çavuşoğlu, giysisine göre kimsenin kimseyi tahakküm altına almasının mümkün olmadığını kaydetti.

 

Bakanlık olarak yasaların kendilerinden istediklerine uyduklarını ifade eden Çavuşoğlu, kimlik kartı için yasaların kişilerin tanınabileceği fotoğraf istediğini söyledi.

 

Çavuşoğlu, bu uygulamanın kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğini belirterek, herkesin kimlik için herhangi bir tartışmaya yol açmayacak şekilde fotoğraf getirmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Dere’nin dile getirdiği vatandaşlık konusunda ise; hiç bir zümreye ayrıcalık yapılamayacağını vurgulayan Bakan Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’den gelen din adamlarının çalışma izni kapsamında KKTC’de bulunduğunu ve bu kişilerin ancak çalışma izninden doğabilecek haklardan yararlanabileceklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler