1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BASKININ YANKILARI SÜRÜYOR
BASKININ YANKILARI SÜRÜYOR

BASKININ YANKILARI SÜRÜYOR

Ara bölgedeki eylemcilere yapılan baskının yankıları sürüyor Alithia: “Bütün operasyonu 1 gram kenevir üzerine kurdular” Kıbrıs Rum polisinin, “adanın yeniden birleşmesini destekleyen” Kıbrıslı Türk ve Rum gençlerin kullanm

A+A-

 

 

Ara bölgedeki eylemcilere yapılan baskının yankıları sürüyor

 

Alithia: “Bütün operasyonu 1 gram kenevir üzerine kurdular”

 

Kıbrıs Rum polisinin, “adanın yeniden birleşmesini destekleyen” Kıbrıslı Türk ve Rum gençlerin kullanmakta olduğu, ara bölge sınırının üzerindeki Lokmacı barikatı bölgesindeki binaya geçtiğimiz cuma akşamı düzenlendiği operasyonla ilgili haberler, dünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde geniş bir şekilde yer aldı. Alithia gazetesi ise habere “Bütün Operasyonu 1 Gram Kenevir Üzerine Kurdular” başlığıyla yer verdi.

Fileleftheros gazetesi, “Lokmacı’da Olaylı Baskın” başlıklı haberinde, Kıbrıs Rum polisinin eylemcilerin kaldığı eve düzenlediği operasyon sonucunda, iki kişinin, üzerinde kontrollü şekilde satılan ilaç bulundurmak ve kullanmaktan tutuklandığını, 28 kişi aleyhinde yasadışı bir şekilde binaya girme ve yasadışı miting yapma suçundan dava okunduğunu, bazı eylemcilerin de Lefkoşa Rum Genel Hastanesi’ne sevk edildiklerini yazdı.

Gazete, operasyona Çevik Kuvveti’nin yanında, binada uyuşturucu madde bulunduğuna dair ihbar üzerine Narkotik biriminin katıldığını da belirtti.

 

“AMAÇ, BİR ANOMALİYİ SONLANDIRMAK”

Habere göre, polis sözcüsü gazeteye açıklamasında, operasyonun amacının bir anomalinin sonlandırılması olduğunu söyledi ve polisin uzun zamandır, bölge sakinleri ve bölgede çalışan işçilerle dükkân sahiplerinden; eylemcilerin kalmakta olduğu binada yaşanmakta olan durumla ilgili şikâyetler almakta olduğunu ifade etti.

Polisin zaman zaman eylemcilere binayı terk etmeleri uyarısında bulunduğunu söyleyen yetkili, Cikko Metropolitliği’nin eylemcilerin bu binada kalmalarına izin verip vermediğinin sorulması üzerine ise, buna olumsuz yanıt verdi. Haberde, polisinin binanın ikinci katında 1 gram hint keneviri bulduğu da ifade edildi.

Bir Kıbrıslı Rum ile bir Türk’ün, üzerlerinde kontrollü şekilde satılan ilaç bulundurmak ve kullanmaktan tutuklandığını yineleyen gazete, alkolün etkisinde bulunan bir İngiliz eylemcinin de pencereden atlayıp yaralandığını kaydetti.

 

BM, OPERASYONA KARIŞMADI

Simerini gazetesi ise “Lokmacı’da Uyuşturucuya Polis Baskını” başlıklı haberinde, BM’nin Kıbrıs’taki basın sözcüsü Michel Bonnardeaux’un konuyla ilgili açıklamasında, BM’nin, polisin operasyonuna karışmadığını ve operasyon yapılan binanın büyük bir bölümünün Güney Lefkoşa’da bulunduğunu söylediğini iletti.

Operasyonun ara bölgede yapıldığına dair bilgilerin doğru olup olmadığının sorulması üzerine ise BM yetkilisi, bunun doğru olmadığını, olayın ara bölgede gerçekleşmediğini dile getirdi.

 

“BİNANIN BÜYÜK BÖLÜMÜ GÜNEYDE, GİRİŞİ ARA BÖLGEDE”

Haravgi gazetesi ise “Lokmacı’daki Eve Polis Operasyonu” başlıklı haberinde, binanın büyük bir bölümünün Güney Lefkoşa’da bulunduğunu ancak binanın girişinin ara bölgede olduğunu yazdı. Elindeki bilgilere dayanarak, binada 20 Kıbrıslı Rum ve 5 Kıbrıslı Türk bulunduğunu yazan gazete, önceleri binaya yasadışı bir şekilde elektrik sağlandığını ve eylemcilerin Polis’ten de elektrik istediklerini kaydetti. Gazete, daha sonra binaya jeneratör yerleştirildiğini ifade etti.

 

“11 TUTUKLU REŞİT DEĞİL”

Politis gazetesi ise; “Kıbrıs Türk Basını Bizi Yuhalıyor... Polis 28 Kişiyi Tutukladı, Bunların 11’i Reşit Değil” başlığıyla yayımladığı haberinde ise, elde ettiği bilgilere dayanarak, binanın ait olduğu Cikko Metropolitliği’nden bazı yetkililerin, dün binayı ziyaret ettiklerini yazdı.

 

Kıbrıs Türk basınının da konuya geniş yer ayırdığını kaydeden gazete, Kıbrıs Türk basınının, Rum polisinin operasyonunun ara bölgede yapıldığından geniş bir şekilde söz ettiğini belirtti.

 

“AHLAKSIZLIK EVİ”

Mahi gazetesi ise “Sodom ve Gomore... Lokmacı’da Ahlaksızlık Evi” başlıklı haberinde, Cikko Metropolitliğine ait olan ve iki toplumdan eylemcilerin konaklamakta olduğu binanın gençlerin buluşma yeri olduğunu, ancak sadece bununla da kalmayıp, polisin kulağına giden bilgilerin oldukça endişeli olduğunu ileri sürdü.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, evde yapılan operasyonla ilgili olarak Polis tarafından açıklanan şeylerin sadece gerçeğin bir kısmı olduğunu; polis baskını sırasında evde çıplak veya yarı çıplak kişiler bulunduğunu ve bu kişilerin yakalanmamak için KKTC ve Güney Kıbrıs’a doğru kaçmaya başladıklarını iddia etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1284 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler