1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAŞKENT SAVAŞ ALANI GİBİ...
BAŞKENT SAVAŞ ALANI GİBİ...

BAŞKENT SAVAŞ ALANI GİBİ...

Başkent Lefkoşa adeta savaş alanına dönmüş durumda. Bir taraftan biriken çöpler diğer taraftan yağmur sularından yıkılan kaldırımlar bir taraftan da yürünemeyen çamurlu sokaklar… 21’inci yüzyılda bir başkente yakışmayan görüntülere sahip ola

A+A-

 

 

Başkent Lefkoşa adeta savaş alanına dönmüş durumda. Bir taraftan biriken çöpler diğer taraftan yağmur sularından yıkılan kaldırımlar bir taraftan da yürünemeyen çamurlu sokaklar…

21’inci yüzyılda bir başkente yakışmayan görüntülere sahip olan Lefkoşa, perişan bir halde duruyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nden hiçbir hizmet göremeyen Lefkoşa halkı ise yaşanan çevre felaketinin bir başkente yakışmadığını düşünüyor. Lefkoşa geneline bakıldığı zaman geriye adeta yağmalanmış bir şehir kalıyor.

 

SOKAKLAR TOZ DUMAN

Aşırı yağmur ardından birçok bölge dağılmış durumda. Lefkoşa’nın birçok sokağı toza boğulurken, biirkmiş sular ve çamurlar göz çarptı. Özellikle Şht. Ecvet Caddesi üzerinde bulunan köprü ağzında beton kaldırımlar atılmış halde duruyor. Geçtiğimiz Cuma günü evlerin ve araçların sular altında kaldığı caddede, köprüye giden kaldırım yıkılırken, birçok logar kapağı da açılarak suların akması sağlandı. Yeni yapılan köprünün sistemsiz ve plansız yapıldığı gözler önüne serildi.

 

SANAYİ PERİŞAN

Yağmura yenik düşen bölgelerden biri de Organize Sanayi Bölgesi oldu. Birçok sokak sular altında kalırken, işyerleri ve araçlar yağmurdan hasar gördü.

Belediyeden yardım bekleyen bazı iş yerleri beklenen ilgiyi görmeyince kendi önlemlerini almak zorunda kaldı. Sanayi Bölgesi 2’inci Cadde yağmura teslim olan bölgelerden biriydi. Çevredeki iş yeri sahipleri yükselen suları boşaltmak için yol ortasında büyük bir delik açarak, suları azaltmaya çalıştı. Büyük çukurun yanına da dikkat işareti koyan vatandaşlar, hem sulardan kurtuldu hem de kendince önlem aldı.

 

SAVAŞ ALANI GİBİ

Sanayi bölgesinde iş yeri sahipleri ve çalışanlarının çaresiz kaldığı yağmurda temizlik çalışmaları önceki gün de sürerken, dün Sanayi de sessizlik hakimdi. Işıl Reklam ve Doktoroğlu firmalarının bulunduğu sokak ise adeta savaş alanına döndü. Yağmur sularının akması için logar borularının olduğu noktalar kazıldı. Birçok yere geniş ölçüde çukurlar açıldı. İşyerleri ve kaldırımlar çamurkente dönerken, yağmurla karışan çöpler de çevre felaketine yol açtı.

 

REFÜJLER YIKILDI…

Anayola biriken suları tahliye etmek için refüjler yıkılırken, yağmur sularının alıp getirdikleri de yollara saçıldı.

Bir saatlik yağmur sonrası Lefkoşa ‘İçler acısı’ bir görüntü sergilerken, yayılan kötü kokularda ‘hastalık riski’nin çok ciddi boyutlara ulaştığını ortaya koydu. Lefkoşa geneline bakıldığı zaman geriye adeta yağmalanmış bir şehir kaldı…

 

 

SANAYİ ‘LAĞIM’ KOKTU

 

Lefkoşa Belediyesi’nin halkın yardımına koşması gerekirken, vatandaşlar kendi yöntemleriyle sorunlarına çare bulmaya çalıştı. Yağmur sularına teslim olanlardan biri de Sanayi Bölgesi 21’inci Sokak’tı. Vatandaşlar sular altında kalan işletmeleri ve araçlarını korumak için, sokaktaki logar kapaklarını açarak suların akmasını sağladı. Ancak bu kez de yağmur sularının yoğunluğu lağım sularıyla karışarak taşmaya neden oldu. Hafta sonu nedeniyle bölgedeki esnaf, kanalizasyon kapaklarını açık bırakırken, çevreye kötü koku yayılmasına da neden oldu.

 

 

 HABERİN AYRINTILARI FOTOĞRAFLARLA BİRLİKTE BUGÜN YENİDÜZEN'DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler