1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAŞKENT FELAKETİ YAŞADI
BAŞKENT FELAKETİ YAŞADI

BAŞKENT FELAKETİ YAŞADI

Kısa süreli yağış bile yetti, Lefkoşa yine suya battı, bazı ev ve iş yerleri sular altında kaldı YİNE AYNI REZALET! Başkent Lefkoşa dün yine felaketi yaşadı. Bir saate yakın süren yağmur Lefkoşa sokaklarında hayatı yine felç etti. Yağmurun yanı

A+A-

 

 

 

Kısa süreli yağış bile yetti, Lefkoşa yine suya battı, bazı ev ve iş yerleri sular altında kaldı

 

YİNE AYNI REZALET!

 

 

Başkent Lefkoşa dün yine felaketi yaşadı. Bir saate yakın süren yağmur Lefkoşa sokaklarında hayatı yine felç etti. Yağmurun yanı sıra etrafta biriken çöplerin yollara taşması, kenti savaş alanına çevirdi.. Özellikle Taşkınköy ve Marmara Bölgesi’nde bazı evler yine suya teslim olurken, Sanayi Bölgesi’nde bazı alanlar bataklığa döndü.  Yollar sular altında kalırken, vatandaş bu kez kendi önlemini kendisi aldı. Yurttaş evlerinin önünü kum torbaları ve metal parçalardan duvar yaparak suların girmesini önledi.

 

ARAÇLAR YOLDA KALDI

 

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerindeki anayol yine battı. Altınbaş Petrol trafik ışıklarından Mağusa’ya taraf gitmek isteyen bazı vatandaşlar yolda kaldı. Deniz gibi dalgaların yayıldığı anayolda trafik adeta durdu. Yol kenarlarında kaldırımların daha önceden kırılarak önlem alması, suların karşı şerite geçmesiyle akışı kolaylaştırdı. Altınbaş Petrol trafik ışıklarından sanayiye giriş yeri yine sular altında kaldı.

 

GÖÇMENKÖY’DE YURTTAŞ ÖNLEM ALDI

 

Göçmenköy bölgesinde ise bazı evler yine suya teslim olurken, birçok vatandaş da evinin önünü kum torbalarıyla korudu. Bazı yurttaş eline süpürge alarak yağmur sularını süpürürken, kimi de demirlere logarları açmaya çalıştı. Kimi sokak ise boydan boya su altında kalırken, bayram ziyaretine gelen birçok vatandaşta misafirlikte rehin kaldı.

 

MARMARA’DA ‘İTFAİYE’ ÇAĞRISI

 

Marmara bölgesindeki Gümüşlü Sokak’ta sulara teslim olan yerlerden… Fatma Özovalı isimli yaşlı teyze de sulardan mağdur olan bir yurttaş. Evinin bahçesi adeta havuza dönen Fatma Teyze, YENİDÜZEN ekibinden itfaiye çağrılması için yardım istedi. Bir vatandaş olarak kendisini dikkate almadıklarını, basının yardımıyla bahçesindeki suların temizlenmesi çağrısında bulundu. Kendisine bayram ziyaretine gelen oğlunun arabadan inemediğini ve logarları açmak için süpürgeyle mücadele verdiğini aktardı.

 

YAĞMUR SÜRECEK…

 

Meteoroloji Dairesi verilerine göre, dün en fazla yağış metrekareye 32 kg ile Türkeli köyüne ve Zafer Burnu’na düştü. Önceki akşam saatlerinde şiddetli rüzgarla birlikte görülen yağmur, Serhatköy’deki altgeçidin taşlarla kapanmasına; Taşpınar-Doğancı arasındaki köprünün ise sularla dolarak yıkılma tehlikesi baş göstermesine neden olmuştu. TAK muhabirinin Meteoroloji Dairesi Müdürü Fehmi Oktay’dan aldığı bilgiye göre, dün ve bugün hava çok bulutlu ve öğle saatleri gök gürültülü, kısa süreli dolu yağışlı geçecek. Son 24 saatteki ölçümlere göre, metrekareye düşen yağmur miktarları şöyle: “Türkeli 32 kg, Zafer Burnu 32 kg, Çamlıbel 30 kg, Çayırova 27 kg, Alsancak 25 kg, Taşpınar 23 kg, Yeşilırmak 18 kg, Boğaz 15 kg, Lefkoşa 11 kg, Beyarmudu 9 kg, Girne 7 kg, Kalkanlı 7 kg, Kaleburnu 7 kg, Esentepe 5 kg, Güzelyurt 4 kg, Geçitkale 2 kg, Mehmetçik 2 kg, Ercan 1 kg.”

 

 

SANAYİ’YE 'ÖNLEM' YETMEDİ!

 

Sorunlar yuvası haline dönen Organize Sanayi Bölgesi’nde dün yine alışılan manzaralar meydana geldi. Sanayi Bölgesi’nin en alt caddesinde bulunan Işıl Reklam’ın önü yine bir göleti aratmadı. Doktoroğlu Konfeksiyon ve Işıl Reklam arasında ki alan büyük bir göle dönüşürken, mevcut yerde biriken çöpler de sulara karıştı. Su yüzeyinde kayarak yüzen çöpler savaş alnında farksız görüntülere sahne oldu. Bölgeden geçmek isteyen birçok yurttaş yoldan geri dönerken, bazı cip araçlar ise sudan geçmeye çalışırken batma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

 

 

 

TAŞKINKÖY’DE VATANDAŞLAR YOLU KESTİ

 

Ekim ayının başında meydana gelen aşırı yağış nedeniyle evlerini su basan Taşkınköy sakinleri, bu kez önlemlerini aldı. Ancak yolda biriken suların araçlar tarafından dalga oluşması nedeniyle evlerine girme tehlikesi yaşayan bazı Taşkınköy sakini, araçlarıyla yolu kesti. Yetkililerin gerekli önlemleri almadığı sokakta vatandaşlar çare üretti. Bazı duyarsız vatandaşların suyun yoğun olduğu alandan geçmesi ise Taşkınköy sakinlerini çilden çıkarttı. Bazı vatandaşlar araçtan geçenlerle tartıştı.

 

 

Haberin ayrıntıları ve Başkent manzaraları bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler