1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAŞKANLARDAN SERT TEPKİ
BAŞKANLARDAN SERT TEPKİ

BAŞKANLARDAN SERT TEPKİ

Cumhuriyet Meclisi dün Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşerek, havaalanı ve limanlardan çıkan araçlardan alınan vergilerin, belediyeler yerine İçişleri Bakanlığı’na verilmesine olanak sağlayan tasarının komitede görüşülmesi için i

A+A-

 

 

 

 

Cumhuriyet Meclisi dün Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşerek, havaalanı ve limanlardan çıkan araçlardan alınan vergilerin, belediyeler yerine İçişleri Bakanlığı’na verilmesine olanak sağlayan tasarının komitede görüşülmesi için ivediliği alındı. Bu vergilerden yararlanan Girne, Mağusa ve Değirmenlik Belediye Başkanları tasarıya sert tepki gösterdi:

 

“İZİN VERMEYECEĞİZ”

 

UBP Hükümeti, hava ve deniz ulaşımlarından gelir elde eden belediyelerin paylarına göz dikti. Yıllardır havaalanı ve limanlardan çıkan araçlardan alınan vergilerin, İçişleri Bakanlığı’na verilmesine olanak sağlayacak Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın ivedilikle komitede görüşülmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Girne, Mağusa ve Değirmenlik Belediye Başkanları karara sert tepki gösterdi, bununla ilgili gereken mücadelenin başlatılacağını dile getirdi.

UBP Hükümeti’nin başarılı olan belediyeleri çıkmaza sürüklemek istediğine dikkat çeken başkanlar, bu durumdan halkın zarar göreceğine dikkat çekti.

 

MÜCADELE BAŞLAYACAK

 

Değirmenlik Belediyesi Başkanı Osman Işısal, havaalanından çıkan araçlardan alınan vergilerin yadsınamaz boyutta olduğunu vurgulayarak, yasayla ilgili düzenlemelerin komitede görüşülmesini beklemeden eylem yapacaklarını dile getirdi.  

Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın ise sadece limanlarından alınan payın değil,  işgaliye adı altında alınan belediye vergilerini de hükümetin engellemeye çalıştığını belirterek, hükümetin bilerek belediyeleri sıkıntıya sokmaya çalıştığını aktardı.

Mağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp da yapılanın tamamen partizanca bir uygulama olduğunu, UBP’nin tam bir UBP gibi davrandığını vurgulayarak, bu yasanın geçmemesi için CTP’liler olarak sokağa ineceklerini dile getirdi.

 

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1139 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler