1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Başkan inisiyatif alsın”
“Başkan inisiyatif alsın”

“Başkan inisiyatif alsın”

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu, taksim konusunda uyardı ve inisiyatif almaya çağırdı…

A+A-

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs müzakere sürecindeki durgunluğun, Kıbrıs sorununun çözülemeyeceği ve taksime gidilmesi gerektiği tezinin uluslararası boyutta ileri götürülmesine olanak tanıdığı uyarısında bulundu.

Kıbrıs Rum basınından Fileleftheros’un “Başkan İnisiyatif Alsın” başlığıyla okurlarına aktardığı söyleşide, Kiprianu şu anda öncelikli konunun Türkiye’nin yeniden Doğu Akdeniz’de faaliyete geçip geçmeyeceği değil, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması olduğu görüşünü ortaya koydu.

“Müzakereler başlarsa…”
“Müzakereler yeniden başlarsa, uluslararası toplumun Türkiye’nin muhtemel yeni meydan okumalarına müsamaha göstermekte zorlanacağı şekilde hareket etmeliyiz” ifadesini kullanan Kiprianu, Nisan ayında KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak olmasına ve müzakereler başlasa bile ilerleme kaydedilemeyecek olmasına karşın aradaki zamanın boş geçmesine müsaade etmemeleri gerektiğini anlattı.

Kiprianu, Anastasiadis’in müzakereleri askıya alma kararını, Türkiye meydan okumaya devam ederken kendilerinin hiçbir şey olmamış gibi müzakerelere devam edemeyecekleri mesajını vermek için desteklediklerini ancak izlenen dış politika ve masadaki çelişkiler nedeniyle uluslararası unsurun Türkiye’ye neredeyse tepkisiz kaldığını savundu.

Habere göre, Kiprianu şu ifadeleri kullandı: “Hal böyleyken, olguların Türkiye’nin istediği yere sürüklenmemesi, yani, müzakerelerin bugün içerisinde bulunduğu durgunluktan çöküşe sürüklenip, kesin taksime daha da yaklaşmamak için inisiyatif almalıyız.

Sayın Anastasiadis’e daha baştan, Hristofyas döneminde kaydedilen görüş birliklerini terk etmemesini tavsiye ettik çünkü bu müzakereleri başa çekecek ve Türk tarafına, müzakere masasına kabul edemeyeceğimiz tezler koyma fırsatı verecekti. Görüş birliklerini terk etmekle başardığımız şey, Sayın Eroğlu’nu bizim sıkıştırdığımız köşeden çıkarmak oldu. İki toplumun tezleri arasındaki uçurum da büyüdü.

Türkiye’nin tavrı, kendisinin de çıkarı olacağına inanması halinde değişir. Biz tutarlı olursak sorumluluk bize değil Türkiye’ye kalacak. Böylece sahte devletin yükseltilmesi mümkün olmayacak”

Bu haber toplam 1127 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler