1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. “Basit bir darp olayı, basın abartıyor, siyasiler kışkırtıyor, bizi öldürecekler”
“Basit bir darp olayı, basın abartıyor, siyasiler kışkırtıyor, bizi öldürecekler”

“Basit bir darp olayı, basın abartıyor, siyasiler kışkırtıyor, bizi öldürecekler”

Girne’de meydana gelen darp olayıyla ilgili tutuklan iş insanı Bulut Akacan ve iki korumasına 3’er gün tutukluluk daha... Bir önce mahkemede gülen Akacan bu kez öfkeliydi… Akacan ve Avukatı suçlamalarda bulundu

A+A-

Avukat Asena: “Basın hukuktan yoksun” Akacan’ın Avukatı Mustafa Asena, zanlıların ek tutukluluk istemine siyasetin karıştığını iddia ederek, basının da olayları abarttığını söyledi. Asena basını, “Hukuktan yoksun basın bunu algılamaz” sözlerini kullanarak suçladı.   

“BASINA DEĞİL MAHKEMEYE KONUŞSUNLAR” Asena, Sağlık bakanı ve İçişleri bakanını açıklama yapmak üzere mahkemeye gelmeleri için yazılı talepte bulunduklarını iddia ederek “ Sayın Filiz Besim’i ve Ayşegül Baybars’ı tanık olarak mahkemeye gelmeleri için yazılı talepte bulunduk ama bugün ikisi de gelmedi. Basına çıkıp konuşacaklarına buraya gelip konuşsunlar” dedi.

AMBULANSLA GELDİ…  İlk tutukluluğunun ardından rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve 72 saat müşahede altında tutulan iş insanı Akacan, tutukluluğunun dolması üzerine dün mahkemeye ambulansla getirildi. Akacan ambulanstan polisler eşliğinde tutuklu inerek mahkemeye girdi.

ASENA BASIN VE SİYASİLERİ SUÇLADI…  Polisin ek 3 günlük tutukluluk süresine itiraz eden avukat Mustafa Asena, basını olayı abartmakla, siyasileri kışkırtmakla suçladı. Asena, zanlıların haydut olmadığını öne sürerek, ek tutukluluğa gerek kalmadığını soruşturmanın tamamlandığını ifade etti.

ASIMOĞLU HALA TEDAVİDE…  Soruşturmayı yürüten polis memuru Soyel, başından ciddi şekilde yaralanan Zeki Asımoğlu’nun hastanede tedavisinin devam ettiğini, hayati tehlikesinin bulunmadığını ancak denge bozukluğu nedeniyle bir sürede daha hastanede tutulması gerektiğine vurgu yaptı.

TUTUKLULUKLARI UZATILDI… Yargıç Meltem Dündar, polisin soruşturmasını henüz tamamlamadığına değinerek, zanlıların üçer gün daha tutuklu kalmalarına karar verdi. Yargıç Meltem Dündar, zanlı Akacan ile ilgili 72 saatin dolduğunu, hastanede mi hücrede mi olması gerektiğine dair doktorların raporuna göre değerlendirileceğini söyledi.

 

Devrim DEMİR

Girne’de Erhan Başay ile karşılaştıkları restoranda alacak verecek meselesi yüzünden çıkan kavgaya karışan iş insanı Bulut Akacan ve iki koruması aleyhindeki soruşturma sürüyor. Aleyhlerindeki tutukluluk süresi dolan zanlılar dün ek süre talebi ile yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Rahatsızlığı nedeniyle hastanede müşahede altında tutulan Akacan ambulans ve polis eşliğinde mahkemeye getirildi.

Akacan’ın öfkeli tavırları dikkat çekerken, hükümeti yargıya ve polise müdahale etmekle suçladı.

Polisin tutukluluk talebine itiraz eden avukat Mustafa Asena ise,  basını olayları abartmakla, siyasileri ise kışkırtmakla suçladı.

Polisin soruşturmasını tamamladığını iddia eden Asena, ek tutukluluk istemine siyasetin karıştığını iddia ederek, zanlıların tutuklu kalmasına itiraz etti.

Asena ayrıca Akacan’ın kendi doktorundan mahrum kalsa da tedavisinin devlet hastanesinde devam etmesi gerektiğini ek tutukluluk verilmesi halinde alınan süreyi hastanede geçirmesi talebinde bulundu.

Yargıç Meltem Dündar, zanlılar aleyhindeki soruşturmanın devam ettiğini aranan bir görgü tanığı olduğunu ifade ederek, üç zanlının da 3’er gün daha poliste soruşturma amaçlı tutuklu kalmalarına karar verdi.

Dündar, zanlı Akacan ile ilgili gelecek olan doktor raporunun ardından tutukluluğunun hücrede mi hastanede mi devam edeceğinin netleşeceğini ifade etti.

 

Asımoğlu halen taburcu edilmedi

Girne Polis Müdürlüğü, Adli Şube’de görevli polis memuru Hüseyin Soyel, zanlılar Bulut Akacan, V.K., ve O.Ö.’nün Girne’de 7 Ocak tarihinde meydana gelen “Vahim zarar” ve “Ciddi darp” suçlarından tutuklandığını anlattı.

Soyel, kavganın 7 Ocak tarihinde Girne Salih Miroğlu Caddesi üzerinde faaliyet gösteren bir restoranda yaşandığını anımsatarak, çıkan kavgada Akacan ve iki korumasının Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nu ciddi şekilde darp ettiklerini anımsattı.

Kavga sonucu ağır yaralanan Asımoğlu’nun hayati tehlikeyi atlattığını, ancak darbeler nedeniyle kulak kristallerinin sarsıldığını ve denge bozukluğu yaşadığını söyledi.

Asımoğlu’nun tedavisinin devam ettiğini kaydeden Soyel, Doktor Ahmet Ebeoğlun’dan sözlü bilgi aldıklarını Asımoğlu’nun kafatasında çatlak alt ve üst dudaklarında yırtıklar dişlerinde ise büyük hasar olduğu bilgisini aldıklarını belirtti.

 

9 görgü tanığından ifade temin edildi

Olayın yaşandığı gün kavgaya tanıklık eden 9 kişiden ifade aldıklarını kaydeden polis, olaya tanıklık eden bir görgü tanığının daha arandığını bölgedeki birçok kamera görüntüsünün incelenmeye devam ettiğini anlattı.

Zanlılar aleyhindeki soruşturmanın henüz tamamlanmadığını söyleyen Soyel, zanlıların serbest kalmaları durumunda görgü tanıklarına, görüntülere ve alınacak ifadelere müdahale edebileceklerini belirterek, 3 gün daha tutukluluk talebinde bulundu.

 

Asena doktoru bilinçli rapor imzalamamakla suçladı

Avukat Mustafa Asena, soruşturma memuruna zanlılar aleyhinde alınan 3 günlük sürede ne değiştiğini ve neden ek süre almak istediği yönünde sorular yöneltti.

Asımoğlu’nun hayati tehlikesinin olmadığına değinen Asena, doktorun bilinçli şekilde raporu imzalamadığını iddia etti.

 

“Basın abartıyor, siyasiler kışkırtıyor”

Asena, polisin elinde her türlü olgu olduğunu ve ifadelerini temin ettiğini iddia ederek soruşturmanın tamamlandığını ek tutukluluk istemine siyasetin karıştığını vurguladı.

Zanlıların haydut olmadığını ifade eden Asena, “basın olayları abartıyor siyasiler kışkırtıyor” sözlerini kullandı.

 

“Bakanlar neden burada değil?”

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve Sağlık Bakanı Filiz Besim’e yazılı talepte bulunarak mahkemeye gelip tanıklık yapmalarını rica ettiklerini söyleyen Asena, “Başhekim Bülent Dizdarlı’ya da yazı gönderdik ama almadı. Bugün yazımızı alan Sayın Baybars ve Besim’de mahkemede değiller. Basına çıkıp konuşacaklarına burada mahkemeye gelip konuşsunlar” dedi.

 

Basını suçladı mahkeme müdahale etti

Olayların basında çok abartıldığını savunan Asena, “Hukuktan yoksun basın, bunu algılamaz” sözlerini kullanırken, mahkeme avukatın söylediklerine müdahale etti. Zanlıların tutuklu kalmaları için bir etken kalmadığını iddia eden Asena, teminat talebinde bulundu.

 

q1-077.gif

 

Atakara: Başsavcılık siyasetin etkisi altında kalmaz

Savcı Mustafa Atakara, Asena’nın polisin ek süre talebini siyasilerin kışkırtması sonucu istediği iddiasına vurgu yaparak, Başsavcılığın siyasetin etkisi altında kalarak kararlar üretmediğini kaydetti. Olaya tanıklık eden görgü tanığının bulunup ifadesinin temin edileceğini belirten Atakara, Yüksek Mahkeme’nin ceza davalarında verilen ek tutukluluk süresi ile ilgili birçok kararına atıfta bulundu. Atakara, ayrıca Başsavcılığın sadece siyasetin değil basının da etkisi altında kalmadığını ifade ederek, mahkemelerin bağımsız olduğunu söyledi.

 

Akacan: “Bizi öldürecekler”

Mahkemenin üç gün ek tutukluk emri vermesinin ardından ambulansa götürülen Akacan, “Hükümet bu işi şova döndürdü, yargı ve polise müdahale ediyor. İki bakan CTP Milletvekili adayı Erhan Başay’ı korumak için yapıyor tüm bunları. Bizi öldürecekler” şeklinde konuştu.

 

Akacan’ı iki polis bekliyor

Zanlı Bulut Akacan, talep edilen 3 günlük ek tutukluluk süresinin ardından dün yeniden ambulans ve polis gözetiminde Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne geri döndü. Akacan’ın, doktor raporu hazırlanana kadar 2 polis eşliğinde hastanede tedavisi tutuklu sürecek.

 

yeniduzen-satin-aliniz-20190112093528.jpg

Bu haber toplam 2756 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler