1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Basını Özgür Bırakın'
Basını Özgür Bırakın

'Basını Özgür Bırakın'

KONUK YAZAR ABD Elçiliği Maslahatgüzarı Andrew Schofer: "Basını Özgür Bırakın"

A+A-

 

 

KONUK YAZAR

 

 

"Basını Özgür Bırakın"

Neden Basın Özgürlüğü Toplumları Daha Sağlıklı Yapar

ABD Elçiliği Maslahatgüzarı Andrew Schofer

 

Bilgi kuvvettir. Sağlıklı bir serbest bilgi akışı olmadan, çok az kişi yaşamını sürdürüp, liderlerinden hesap sorabilir ya da çocuklarını eğitebilirler. Vatandaşlar güvenebilecekleri doğru, zamanında ve bağımsız haberlere ihtiyaç duyarlar.Ayni şekilde, işyerleri,  piyasalar ve hükümetler de buna ihtiyaç duyar.

Basın özgürlüğü, toplumları ve ekonomileri canlı, enerjik ve sağlıklı tutar.  Haber ve bilginin serbest akışı durunca bireyler, toplumlar ve ekonomiler acı çeker.

Buna rağmen, dünyadaki insanlar, Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutlarken, ki bu yıl  UNESCO Tunus'ta ev sahipliği yapmaktadır, gazetecilere yönelik tehditler artmaktadır. Geçen Aralık'tan bu yana Gazetecileri Koruma Komitesi,  dünyanın farklı yerlerinde  179 gazetecinin hapiste olduğunu belirtmiştir. Haber yapmaya çalışan  gazeteciler  tehdit edilmeye, saldırılmaya, kaçırılmaya veya öldürülmeye devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıl dünya, özgür basın için verilen sözlere ve de yarattığı tehlikelere şahitlik etti. Orta Doğu'dan Kuzey Afrika'ya gazeteciler, blogcular, film yapımcıları ve uzmanlar bölgeyi silip süpüren protestoları sırasıyla kaydettiler. Sadece cep telefonlarıyla kuşalı bazı vatandaşlar ise  tekstleyerek, twitleyerek ve fotoğraflayarak  gerçekleri başkalarına aktarmak pahasına hayatlarını riske attılar.

Bunları yaparken,  1948 Evrensel İnsan Hakları Bildirgesinde yazılı olan  “herkes fikir ve ifade özgürlüğüne sahiptir; bu hak, bir müdahaleye maruz kalmadan bir fikre sahip olma, haber ve düşünceleri basın ve yayın araçları vasıtasıyla ülke sınırlarıyla bağlı olmaksızın arama, elde etme ve ulaştırma hakkını da içerir,” temel özgürlüğünü uygulamaktaydılar.

Ancak yine de  çoğu kez medyayı doğrudan veya dolaylı olarak sansürleme girişimleri olmaktadır. Çok fazla araştırmacı gazeteci, yolsuzlukları ortaya çıkarmaya çalıştıkları için yerel, devletsel veya milli düzeyde susturulmaktadır. Gazetecilere yönelik yapılan pek fazla saldırı ve cinayetler cezasız kalmaktadır. Bazı durumlarda  gazetecilere saldırıp, gözdağı veren ve tehdit edenler sadece  iktidarda olanlar  değil ayni zamanda uyuşturucu kartelleri , teröristler veya siyasi gruplardır.

Gazeteciler tehdit edilince, saldırılınca, hapsedilince veya yokolunca, diğer gazeteciler oto sansür uygularlar. Haber yapmayı durdururlar. Haberlerindeki eleştirileri azaltırlar. Detayları silerler. Kaynaklar da onlara yardım etmeyi bırakır. Editörler  hikayeleri basmaya çekinirler. Gerçeğin yerini korku alır. Toplumun hepsi olumsuz etkilenir.

Dünya Basın Özgürlük Günü yaklaşırken, Amerika Birleşik Devletleri, tüm hükümetleri,  bağımsız gazetecilere işlerini  şiddet veya zulüm korkusu olmadan yapabilmeleri için gereken ortamı yaratacak gerekli adımları atmaya çağırmaktadır.  Hayatlarını, sağlıklarını veya özgürlüklerini diğer kişilerin doğruyu öğrenmesi için feda eden cesur gazetecileri, blogcuları ve vatandaşları özellikle selamlıyoruz.  Ve son olarak,  kalıcı demokrasiler ve açık, sağlıklı toplumlar yaratmada özgür ve bağımsız medyanın rolünün onünde saygıyla eğiliyoruz.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 617 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler