1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BASINA SAYGI LÜTFEN'
BASINA SAYGI LÜTFEN

'BASINA SAYGI LÜTFEN'

Gazeteciler Birliği, mecliste, vekiller arasında çıkan arbedeyi görüntülemek isteyen gazetecilerin maruz kaldığı muameleye tepki gösterdi

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu, çalışma hayatı ile ilgili yasa tasarılarının mecliste görüşüldüğü sırada, vekiller arasında çıkan arbedeyi görüntülemek isteyen gazetecilerin maruz kaldığı muameleye tepki gösterdi

 

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

  "Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun 26 Aralık 2011 günü gerçekleştirdiği oturumda, milletvekilleri arasında yaşanan arbedeyi görüntülemek isteyen gazetecilere yönelik olarak Meclis görevlilerinin takındığı tavır üzücüdür.

Gazeteciler, gecenin çok geç saatlerinde dahi, kamuoyunu bilgilendirmek adına Meclis'te görev yapmaktadır.

Meclis'teki görevli ve basın sorumluları ile diğer bürokratların sorumluluğu, gazetecilere en iyi şartlarda görev yapacakları ortamı sağlamaktır.

Meclis'te yaşanan olağandışı olan gelişmelerin, arbede ve gerginliğin, gazeteciler tarafından yakından takip edilmek istenmesi son derece normaldir.


Gazetecilerin görev yapmasının engellenmesi ayrıca fiili müdahaleye varan davranışlar, basın özgürlüğünü ortadan kaldırmak yanı sıra anayasal da bir suçtur.

Yaşanan tüm olaylar Meclis Başkanı ve milletvekillerinin önünde cereyan etmiştir.

Meclis Başkanı Sayın Hasan Bozer’in “basın mensuplarına dokunmayınız” şeklinde kürsüden yaptığı uyarıyı dahi dikkate almayan bazı görevlilerin takındıkları tavrı kınar, sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın başlatılmasını talep ederiz.

Ayrıca, Cumhuriyet Meclisi tarafından başlatılan "BASIN GÖREV KARTI" uygulaması dışında, Basın Kartı Komisyonu'nca verilen SARI BASIN KARTI ya da uluslar arası IFJ kartlarının da "habere ulaşma konusunda" yasalarca korunan, en temel kimlik olduğunu belirtmek isteriz.

Tüm çalışma alanlarında olduğu gibi Cumhuriyet Meclisi’nde de görev yapan arkadaşlarımızın çalışma koşullarının çok daha iyi bir noktaya getirilmesini bekler, gazetecilerin bir kamu görevi yaptığını bir kez daha hatırlatmak isteriz."

 

 

Bu haber toplam 579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler