1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BASIN-SEN, TAK ALEYHİNE DAVA AÇTI
BASIN-SEN, TAK ALEYHİNE DAVA AÇTI

BASIN-SEN, TAK ALEYHİNE DAVA AÇTI

Basın-Sen, TAK Yönetim Kurulu’nun ajansta açılan münhallerin doldurulmasıyla ilgili kararına karşı Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açtı

A+A-
Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Yönetim Kurulu’nun ajansta açılan münhallerin doldurulmasıyla ilgili kararına karşı Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Basın-Sen Yönetim Kurulu’nun açıklamasına göre, TAK Yasası’yla oluşturulan TAK Yönetim Kurulu’nun, yine yasaya göre doldurulması gereken münhallerle ilgili yasadışı karar aldığı savunularak YİM’e başvuruldu.

“TAK Yönetim Kurulu ve yeni yönetiminin, yasayı uygulamak yerine keyfi kararlar almayı alışkanlık haline getirmesi ve son kararı, Basın-Sen’e hukuk yoluna başvurmaktan başka seçenek bırakmamıştır” denilen açıklamada, münhal ilan edilen bazı kadrolara alınacaklarda aranan niteliklere uymayan 23 kişinin de sınava çağrıldığı belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Basın-Sen, yaşadığımız coğrafyada, hukukun üstünlüğü, halkın bilgi alma hakkından kaynaklanan basın özgürlüğü ve özgür gazeteciliğin, başka uluslar ve devletler tarafından kıskanılacak kadar gelişmesi için mesleğimizin her alanındaki, her türlü mücadeleyi verme kararlılığındadır.

Sendikamız, bugün burada, yaşa dışı uygulamalara karşı hukuku, hukukun üstünlüğünü ve hukuk devletini savunuyor. Yarın belki, aynı hedefler için farklı mücadele yöntemlerini ortaya koymak durumunda olacak. Basın-Sen, mücadelenin hiçbir şeklini dışlamadan, daha yaşanası bir dünya ve Kıbrıs için kendi mesleki alanında başlattığı hukuk mücadelesini kesintisiz sürdürme kararlılığındadır.”

Basın-Sen açıklamasında, TAK Yönetim Kurulu’nun yasadışı kararlarına karşı başlattığımız hukuk sürecinin, hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti lehine sonuçlanacağı beklentisi ifade edildi.
 

Bu haber toplam 517 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler