1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BASIN SEN: İKİ GAZETECİ POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİ
BASIN SEN: İKİ GAZETECİ POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİ

BASIN SEN: İKİ GAZETECİ POLİS TARAFINDAN DARP EDİLDİ

Basın-Sen, önceki gün Sendikal Platform'un BES'e "dayanışma mitingi" sırasında darp edilen gazetecilerle ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

 Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Genel Sekreteri Canan Onurer, BES’in dün gerçekleştirdiği eylem sırasında iki gazetecinin “polis şiddetine” uğradığını söyleyerek, “Basın-Sen, mesleğinin gereğini yaparken polisin şiddetine uğrayan gazetecilerle ilgili olarak her tür uluslararası kuruma gerekli bildirimi yapacak, basın özgürlüğü ve özgür gazeteciliğin engellendiğini tüm dünya ile paylaşacaktır” dedi.

Onurer yaptığı yazılı açıklamada, “Polisin, haber takip eden, işini yapan gazeteciye yönelik şiddet uygulaması nedeniyle Polis ve onu Anayasa ile güvence altına alınan basın özgürlüğü ve özgür gazeteciliği yapmasını engellemek üzere gazetecinin üzerine süren Hükümet’i protesto ediyor, olayı kınıyoruz” ifadesini kullandı.

Belediye Emekçileri Sendikası’nın aylardır maaşlarını alamaması nedeniyle Lefkoşa Türk Belediyesi’nde sürdürdüğü grev çerçevesinde dün gerçekleştirdiği eylemde polislerin şiddet kullandığını savunan Onurer, “Hükümetin faşizan yanının en açık ifadesi olan yasadışı polis saldırısında tek görevi halkın bilgi ve haber alma hakkını yerine getirmek üzere haber takip etmek olan iki gazeteci de polis şiddetine uğradı. Hükümet ettiğini zannedenler, halka yönelik baskı ve terör uygulamalarıyla emeğin kurtuluşu mücadelesini tıkamak, yok etmek, uluslararası ve ulusal sermayeye biat etmiş bir halk ve onun yaşadığı dikensiz gül bahçesi ülke yaratmak istemektedir” iddiasında bulundu.

Halkın, kendisine dayatılan politikalara karşı çıkarak mücadele etmesi nedeniyle dikensiz gül bahçesi yaratamayanların polisi halkı üzerine saldırtmaktan çekinmediğini ileri süren Onurer, Basın-Sen’in emekçi halkın sürdürdüğü, emek, barış, özgürlük, devrim ve demokrasi mücadelesine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edeceğini vurguladı.

 

 

“YAKINIMIZA BAKMALIYIZ”

 

“Olayın vahim yanının iktidarın, halka saldırıya yönelik verdikleri her emri hukuki zannetmesi olduğunu” belirten Onurer özetle şöyle devam etti:

“Hukuk dışı emirlerle devletin baskı araçlarının en önemlilerinden biri olan polisi içinden çıktığı halka karşı kullanan hiçbir yönetim sonsuza kadar ayakta kalamamıştır. Bu uzak değil çok yakın zamanlara; uzaklara değil yakınımıza bakılarak görülebilir.

İki gazeteci arkadaşımızı vahşice darp eden polisin bunu yapmakla yasadışı hareket etmek bir yana Anayasayı ihlal ettiğini hatırlatır, bu konuda her türlü yasal hakkımızı ülke içi ve ülke dışında Kullanacağımızın bilinmesini isteriz.”

Açıklamasında polislere de seslenen Onurer, “Sen emir aldığını söyleyerek karşındaki haklı insana acımasızca cop indiren polis, evine hiç aylarca para götürmedin oldu mu? Anne-Baba haçlık diyen çocuğuna haçlık verememenin mahcubiyetini yaşadın mı? Ey yaptığı her şeyi “emir aldım/emir kuluyum” diye yanıtlayan polis, kul olmaya isyan ederek, insan, vatandaş olmayı neden istemiyorsun?”dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 628 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler