1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BASIN ANKET' SONUÇLARI AÇIKLANDI
BASIN ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI

'BASIN ANKET' SONUÇLARI AÇIKLANDI

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği tarafından yaptırılan ankette “Kıbrıs Türk basınındaki en büyük sorunun, etik ve kalite olduğu” ortaya çıktı. Prologue Danışmanlık tarafından “Güncel Durum ve Birlikten Beklentiler” isimli ankette, ö

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği tarafından yaptırılan ankette “Kıbrıs Türk basınındaki en büyük sorunun, etik ve kalite olduğu” ortaya çıktı.

Prologue Danışmanlık tarafından “Güncel Durum ve Birlikten Beklentiler” isimli ankette, özel sektör çalışanları ile devlet çalışanlarının arasında ciddi farklılıklar olduğu belirlendi.

192 Sarı Basın Kartı hamili medya çalışanı ile görüşülerek yapılan anketin sonuçları Birlik Başkanı Cenk Mutluyakalı ve anketi yapan Prologue Danışmanlık Şirketinin Direktörü tarafından düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

MUTLUYAKALI

Birlik Başkanı Cenk Mutluyakalı anket sonuçları ile ilgili yaptığı konuşmada, ankete katılanların yüzde 68’inin kamuda çalışır olmasına rağmen yüzde 45.9’unun sözleşmesiz çalıştırılmakta olduğunu ve bunun ciddi bir rakam olduğunu vurguladı.

Katılımcıların yüzde 52’sinin gelecek garantisi görmediğine de işaret eden Mutluyakalı, katılımcıların yarısından fazlasının mesleğini yaparken mutlu olmadığı sonucuna dikkat çekti.

Mutluyakalı, medyadaki en önemli sorunun etik ve kalite olduğunu, katılımcıların yaptığı puanlamada ise ifade özgürlüğünün sorunlarda birinci sırada çıktığını kaydetti.

Ankette basın çalışanlarının büyük bir kısmının Basın İş Yasası hakkına bilgi sahibi olmadığının ortaya çıktığını ifade eden Mutluyakalı “zaten Basın İş Yasasının uygulanmasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

Mutluyakalı anketten doğru mesajların çıkarılması temennisinde bulundu.

ANKET

Anket sonuçlarına göre, “çalışma koşulları söz konusu olduğu zaman özel sektör ve devlet çalışanları arasında çok büyük farklılıklar var”.

Ankette özel sektör çalışanlarının bir kısmının haftada 6-7 gün ve sözleşmesiz çalıştırıldığı görülüyor. Katılımcıların sadece %54.91’i toplu iş sözleşmesi altında çalıştığını bunun büyük bir kısmının devlet çalışanı olduğunu belirtirken, ankete katılanların sadece yüzde 47.67’si iş yerinde gelecek garantisi olduğunu düşünmekte.

SADECE YÜZDE 47.13’Ü MUTLU

Ankete katılanların yüzde 47.13’ü mesleğini yürütürken mutlu olduğunu belirtirken, özel sektör çalışanlarının devlet çalışanlarına kıyasla ‘daha mutlu’ olduğu ortaya çıktı.

Çalışmaya katılan basın mensupları, özellikle çalışma koşulları, altyapı ve çalışma ortamında daha ‘özgür’ bir ortama sahip olma yönünde bir ihtiyaç olduğunu ortaya koydu ve Gazeteciler Birliğine de bu yönde bir görev düştüğünü belirtti.

6 MUHABİRDEN BİRİ TEHDİT ALDI

Ankete katılanların yüzde 16.76’sı son 12 ay içerisinde yapmış olduğu bir haber ile ilgili olarak tehdit veya tehdit olarak algılanabilecek bir uyarı almış olduğunu belirtti. Ankette özel sektör çalışanları az da olsa ‘uyarılara’ devlet çalışanlarına kıyasla daha fazla maruz kaldığı görüldü.

EN ÖNEMLİ SIKINTI İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Basın mensupları gazetecilik mesleği önündeki en önemli sıkıntıların sırasıyla ifade özgürlüğü ve gazetecilerin çalışma koşulları olduğunu ortaya koydu. Bunun yanında kalite, etik, mesleki bilinç, gelişim ve eğitim gibi konular da sıkıntıların başında çıktı.

Katılımcıların gazetecilik mesleği ile ilgili 10 üzerinden yaptığı puanlamada, en düşük puanlar editöryal bağımsızlık, gazetecilerin ekonomik hakları ve medya etiği konularında, en yüksek puanlar ise gazetecilerin örgütlenme hakkı, kaynak gizliliği ve haber takibi ve sürdürülebilirliği konularına verildi.

Mesleğini geliştirmek için gerekli olan unsurlarla ilgili soruya karşılık katılımcılar, öncelikle mesleklerini geliştirmek için uzmanlaşma ve meslek ile ilgili eğitim, bunun yanında bilişim teknolojisi eğitimi, mesleki çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve daha özgür bir çalışma ortamına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

TAK VE BRT’NİN ETKİSİ

TAK ve BRT’nin medya üzerinde etkisi sorusu üzerine, TAK’ın medya üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünenlerin yüzde 46, BRT’nin medya üzerinde olumlu etkisi olduğunu düşünenlerin ise yüzde 33 olduğu ortaya çıktı.

Medya mensuplarının Basın İş Yasası hakkında bilgi seviyesi düşük olduğu ve konu hakkında bilgilendirmeye ihtiyaçları olduğu gözlemlendi.

Ankete katılanların yüzde 36.51’i yasa hakkında bilgisiz olduğunu ortaya koyarken çalışmakta oldukları kurumda bu yasanın tam olarak uygulandığını belirtenlerin oranı ise sadece yüzde 4.81.

GAZETECİLİK MESLEĞİ İLE İLGİLİ BEKLENTİLER

Katılımcıların ülkede gazetecilik mesleğinin geleceği ile ilgili beklentilerinin kötümser olduğu ortaya çıktı.

Katılımcıların yüzde 39’u önümüzdeki 5 sene içerisinde mesleğin durumunun daha kötü olacağını, yüzde 39.04 ise aynı kalacağını düşünüyor.

Buna karşılık ankete, kişisel mesleki beklentiler mesleğin gelecekteki durumuyla ilgili beklentilere kıyasla daha iyimser.

Ankete göre, basın mensupları çevre sorunları, Kıbrıs sorunu ve toplumsal mutsuzluk konularını KKTC’deki en önemli güncel konular olarak görüyor.

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda genelde bir umutsuzluk sergileyen basın mensupları en iyi ve en mümkün çözüm formülü olarak ise ‘Birleşmiş Milletlerin de kabul ettiği iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşit, tek uluslararası kimliği ve egemenliği olan Birleşik Kıbrıs Federasyonu’nu görmekte.

Ankete göre basın mensuplarının Gazeteciler Birliğinden beklentileri “medyanın kalitesi, mesleki kalite ve etik ilkelerinin yerleşip uygulanması, mesleki gelişim olanaklarının sağlanması ve yeniliklerin (özellikle uluslararası bağlantılarla) takip edilmesi” olduğu ortaya çıktı.

Yasal düzenlemeler ve gazetecilerin haklarının korunması ve bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesi konusunda da Birliğin daha aktif çalışması isteniyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler