Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Basın

A+A-

Türkiye gazetelerini yıllardır izlemeye çalışırım.  Son yıllarda, önceleri sinirleniyordum okurken.  Şimdi gülümsüyorum sadece.
Siyasi haberler bir alem... Spor haberleri desen,  ha keza... Magazin mi ? Asparagascılıkta eşi benzeri az bulunur dünyada.

*  *  *

Gazetelere göz atarken bilmeniz şart artık,  ‘yandaş’ mı yoksa ‘karşıt’ mı ? Aksi halde aptallaşır kalırsınız okurken ciddi haberleri bile. Biri başka diğeri başka yazmaktadır çünkü.

Spor haberleri mi ? Onlar da  sporda ‘yandaşlar’ ve ‘karşıtlar’ olarak bölünmüş durumda. Birinde okuduğunuzla diğerindeki arasında dağlar, uçurumlar kadar fark var...

Magazin ? Dünyada eşi benzeri çok az maşallah.  Bacak, meme, popo haberlerine (!) bol resimli olarak yer vermek için yarıştalar.  Kullanılan çoğu resim alt-yazısı  balon. Yani yalan.  Çünkü tek amaç var, o da çıplaklıkla ilgi çekmek..

*  *  *

Bazen sorarlar.  Üzülürek verdiğim  cevap şu:  “Gazetelerde okuduklarınızın en az yarısını uydurma olarak kabul ederek okuyun”...

Nokta.

*  *  *

Pekiii... Bizim buralarda ?

“Her şeyimizde olduğu gibi, basınımızda da yozlaşma var” dersem,  kızacak bana çoğu gazetecilerimiz,  biliyorum.  Ama malesef gerçek bu.  Çoğunluk, Türkiye basını ne yapıyorsa, benzerini yapmanın ‘doğru’ olduğuna inanmış durumda.

Biliyorum.  Bolca zorluklarla yürütülüyor herşey.... Her dalda,  düzgün ve iyi  eleman bulmak da son derece güçleşti.... Türkçeyi iyi bilen, doğru kullanan eleman sayısı bile çok az...

Bunları biliyorum. Biliyorum ama taklitçilik yaparak başarı elde edileceğine inanılmasını da kabul etmem mümkün değil.

 


Köken

Zaman zaman tartışılan  ‘Kıbrıslı’ların kökeni’ konusunda atıp tutanlar çok. Ama hiç birinin, Kıbrıslı Türk’ün nereden, nasıl geldiğini veya nasıl gönderildiğini iyice araştırmış olmadığı çok net.  Tek bildikleri,  çoğunluğun Anaolu’dan geldiği (veya gönderildiği).  Öyleyse hepsi, saf-kan Türk.... Kökenlerinin, zannetikleri olmadığını öğrenmekten ya korkuyorlar yahut da utanıyorlar. Bu kompleks içinde çok büyük bölüm.

*  *  *

Geçenlerde, batılılar,  ciddi bir araştırmanın sonuçlarını açıkladılar. Özetle, Avrupalıların atalarının Orta Asya’dan ve hatta Afrika’dan göç edenler olduğu saptamışlar. Anadolu yoluyla  gidip Avrupayı vatan yapanlar da çokmuş.  Ne zaman ?  7 bin yıl kadar önce.....

Araştırmanın Türkiye basınına (bazı gazeteler) yansıtılması ise şöyle: ‘Avrupalılar aslında Türk soyundan....’

Haydaaaaaa..... Yedi bin yıl önce.... Anadolu’dan....Türk...  Sanki,  7 bin yıldır Anadolu’da yaşayanlar tümden  safkan Türkmüş gibi...  Sanki 7 bin yıldır,  Anadolu’da, Türk’ten başka insan yokmuş,  hiç olmamış  gibi....

*  *  *

Genlerde karışmalar, değişimler insanlık tarihi boyunca  dünyanın her noktasında oldu. Hala hızla olmaya da devam ediyor. Bu, Almanya’da böyle, Danimarka’da, Fransa’da, İspanya’da da..... Anadolu’da, Yunanistan’da da, Rusya’da da... Ve Kıbrısımızda da...  Hiç rahatsızlık duymadan, önce bu gerçeği kabul edelim. Sonra da genlerimizde, Türk olabileceği gibi, Alevi de, Anadolu Rum’u da, Arap da, Arnavut da, Venedikli de,  hatta Bizanslı da olabileceğini kabul edelim.  Bunda utanılacak hiçbir şey yok.  Ve de bu gerçek, sadece Kıbrıslı Türk için geçerli değil. Kendine  ‘Helen’ diyen Kıbrıslı Rumlar için de aynen geçerli.


Sokak Ağzı

“Geçenlerde, elektrikler gitti gene.  Evde  sağlam ne buzdolabı kaldı, ne televizyon. Hava karardı, bahçeye çıktım Güney’e doğru baktım.  O taraf ışıl ışıl.  ‘Yaşasın KKTC’  diye bağırdım ve karanlığıma döndüm, düşünmeye başladım bir kez daha. Ne düşündün diye sormayın sakın...”

*  *  *

“Üç-dört ay önceki bir karikatür için ayaklananlar olmuş. O karikatürde anlatılmak isteneni bazıları üstlerine aldılar herhalde. Ama –yanlış veya doğru- algılama yetenekleri zayıf galiba.  Her şeyi üç-dört ay sonra kavrayabiliyorlarsa, vay hallerine...”

*  *  *

“Liderimiz bir zamanlar, Kıbrısın yerlileri eşeklerdir demişti... Kıbrısın eşekleri meşhurdur gerçekten. Ve çoktur da !!!...  Bazen şüpheleniyorum. Acaba bütün başımıza gelenler Kıbrısın eşekleri yüzünden mi  geldi diye...”.

*  *  *

“Yaşasınnnn.... Eşeklerimizi koruma altına alıyormuşuz...  Eşek çok ülkede. Hangi eşekler kapatılacak o koruma alanına çok merak ediyorum...”

*  *  *

“Sadece uçak paralarında kazıklanıyoruz zannedersiniz ?  Uyanın be insanlar... Her şeyde kazıklanırsınız da farkında bile değilsiniz hala”.

*  *  *

“Uyanan vatan hainleri Ercan’ı bir kenara itti, Larnaka Hava Alanını kullanıyor bol bol. Hele bir de Larnaka’dan Ankara, İstanbul, İzmir’e uçak seferleri koysalar, seyreyleyin cümbüşü....”

 

 

Bu yazı toplam 1451 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar