1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Başel’e uluslararası destek
Başel’e uluslararası destek

Başel’e uluslararası destek

Uluslararası Sosyal Hizmet Eylem Ağı (SWAN) Lefkoşa Çocuk Yuvası’ndan kaçan iki kız çocuğunun yaşadığı korkunç trajediyle ilgili yaptığı açıklamalardan sonra görevine son verilen Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel’e destek belirtti

A+A-

 

 

 

 

 

Uluslararası Sosyal Hizmet Eylem Ağı (SWAN) Lefkoşa Çocuk Yuvası’ndan kaçan iki kız çocuğunun yaşadığı korkunç trajediyle ilgili yaptığı açıklamalardan sonra görevine son verilen Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel’e destek belirtti

 

Başel’e uluslararası destek

 

·        “Hiç şüphe yok ki, Barış Başel’in görevden alınması çocuk koruma fonksiyonlarının değişimini gerçekleştirmek için yorulmak bilmeyen çabaları ile ilgilidir”

 

·        “Biz Başel’in işverenlerinin tepkisiyle ilgili çok endişeliyiz ve kararlarını yeniden gözden geçirmeleri ve Barış Başel’e görevini iade etmeleri için çağrıda bulunuyoruz”        

 

·        Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel’i kurban eden kararları değişmezse uluslararası bir dayanışma kampanyası başlatacağız”

 

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Lefkoşa Çocuk Yuvası’ndan kaçan iki kız çocuğunun yaşadığı korkunç trajediyle ilgili yetkililerin ihmali olduğu yönündeki açıklamalardan sonra görevine son verilen Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel’e uluslararası destek geldi.

   Başel’e destek verdiğini Yenidüzen’e açıklayan Sosyal Hizmet Eylem Ağı (SWAN) yetkilileri “Biz Başel’in işverenlerinin tepkisiyle ilgili çok endişeliyiz ve kararlarını yeniden gözden geçirmeleri ve Barış Başel’e görevini iade etmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Endişelerimizi Başel’in işverenlerine iletmeyi planlıyoruz. Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel’i kurban eden kararları değişmezse uluslararası bir dayanışma kampanyası başlatacağız” diye konuştu.

   Sosyal Hizmet Eylem Ağı (SWAN) Uluslararası Sekreteri Dr. Reima Ana Maglajlic Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Vassilis Ioakimidis ve Ulusal Sözcü Prof. Michael Lavalette Face to Face’in sorularını yanıtladı.

   Bu arada, Başel, Şubat 2012’de Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü’nün kontrol ve himayesi altında bulunan kız çocuklarının zarar görmelerinden dolayı “cezai” sorumluluğu olduğu iddiasıyla yargı süreci başlatmış, Nisan 2012’de de görevine iade edilmesi konusunda Yüksek İdari Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu.

 

SWAN NEDİR?

 

·        Soru: SWAN hakkında biraz bilgi verir misiniz? SWAN nedir, amaçları nelerdir, nasıl çalışır?

·        SWAN: Sosyal Hizmet Eylem Ağı (SWAN), sosyal dışlanmayı teşfik edecek  aktivitelerin, işletmecilik ve pazar zihniyeti tarafından zayıflatılması, sosyal hizmetlerden yararlanan dezavantajlı grupların damgalanması, ulaştırılan destek hizmetleri kapsamında yardımların azaltılması ve kısıtlanması endişelerinde birleşen sosyal hizmet uzmanlarının, akademisyenlerin, öğrencilerin ve sosyal hizmetlerden yararlananların uluslararası ağıdır.

SWAN sosyal adalet değeri temelinde sosyal hizmet, sosyal koruma ve sosyal bakımı teşvik etmektedir. Bununla birlikte bu model hizmet alanları ve bakıcıları da savunmaya çalışmaktadır. Bu çalışma felsefesi hem bireysel ilişki temelinde uygulamaya hem de kollektif yaklaşıma değer verir. SWAN düzenli konferanslar ve kampanyalarla bu hedeflere yönelik ve sosyal hizmet uygulamalarında radikal sesleri, eğitim ve daha geniş sosyal politika uygulamalarını güçlendirmek için çalışır.

Bunların yanı sıra, SWAN mevcut sosyal bakım, hizmet alıcılar, bakıcı organizasyonları ve sendikalarla kollektif örgütlenmeyi güçlendirmeyi teşvik eder ve mümkün olan yerlerde ortak kampanyalar yapar.

 

·        Soru: Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel’in görevden alınması konusunda ne düşünüyorsunuz?

·        Swan: Uluslararası Sosyal Hizmetler Federasyonu’nun Etik Kuralları’na göre sosyal hizmet uzmanları koşulsuz destek sağlamanın yanı sıra toplumdaki savunmasız ve ezilen grupları güçlendirmeyi teşvik etmeye ve onlarla çalışmaya kendilerini adamıştır.

Pek çok durumda, devlet hizmetlerinin ayrımcı doğası sosyal hizmet uzmanlarının siyasi kampanyalar, sosyal hareket ve geniş ittifak oluşumlarıyla meşgul olması demektir. Artan sayıda sosyal hizmet uzmanının hem mesleki değerlere hem de hizmetten yararlananların ihtiyaçlarına saygı duyarak, sadece işlerini etik şekilde yaptıkları için kurban edildiğinin farkına vardık.

Bu tam da Barış Başel’in durumudur. Başel, Umut Özkaleli ve Ömür Yılmaz’ın araştırmasında vurgulandığı gibi, çocukların haklarını ve sosyal hizmetlerin yapısal değişimini destekliyor.

 

KUZEY KIBRIS’TAKİ ÇOCUK KORUMA SİSTEMİNİN AYRIMCI DOĞASI...

 

Kuzey Kıbrıs’taki çocuk koruma sisteminin ayrımcı doğası açıkça hizmetlerin “koruması” altında olan iki göçmen çocuğun istismarı olayında görüldü.

Hiç şüphe yok ki, Barış Başel’in görevden alınması çocuk koruma fonksiyonlarının değişimini gerçekleştirmek için yorulmak bilmeyen çabaları ile ilgilidir. Başel’in işverenleri onun iyi belgelenmiş gözlemlerine pervasız ve ağır şekilde cezai yanıt verdi.

 

“BAŞEL’LE İLGİLİ KARARLARINI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRSİNLER”

 

·        Soru: Eğer yetkililer Başel hakkındaki kararlarını değiştirmezse SWAN ne yapmayı planlıyor?

·        Swan: Barış Başel’in durumu SWAN üyelerinin dikkatine getirilmiştir. Bir sosyal hizmet eylem ağı olarak biz onun davasında dayanışma içinde olduğumuzu beyan etmek istiyoruz. Biz Başel’in işverenlerinin tepkisiyle ilgili çok endişeliyiz ve kararlarını yeniden gözden geçirmeleri ve Barış Başel’e görevini iade etmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Endişelerimizi Başel’in işverenlerine iletmeyi planlıyoruz. Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel’i kurban eden kararları değişmezse uluslararası bir dayanışma kampanyası başlatacağız.

 


 

“Son iki olay buzdağının sadece ucu”

 

·        SORU: Kuzey Kıbrıs’taki sosyal hizmetler konusunda hiç gözlem yaptınız mı? Kuzey Kıbrıs’ta Çocuk Yuvası’ndan kaçan iki genç kızın başına gelenler ve babası tarafından dövülerek öldürülen 7 yaşındaki çocuk olayı hakkındaki değerlendirmeniz nedir? Bu gibi olaylarda yetkililerin sorumluluğu nedir?

·        SWAN: Kıbrıs genelinde akademisyenler, uygulayıcılar ve aktivistlerle temas halindeyiz. Adadaki meslektaşlarımız da SWAN üyesidir ve bizim konferanslarımıza ve toplantılarımıza katılıyorlar. Uygulamalarında, akademik araştırmalarında ve sunumlarında zulüm ve ayrımcılık olaylarından söz ederler. Özellikle adanın Kuzey’indeki son iki olayın buzdağının sadece ucu olduğunu bildirdiler. Göçmenlere karşı ayrımcılık endemik ve sistematik görünüyor. Kuzey’deki yetkililer sistemin, sosyal hizmetlere evrensel ve eşit erişimi sağlayacak şekilde, acil olarak değişim ve yeniden yapılandırılma ihtiyacını bastırmaya çalışıyorlar.  

 

·        Soru: Kuzey Kıbrıs’taki özellikle çocuk hakkı ihlalleri konusunda herhangi birşey yapmayı düşünüyor musunuz?

·        SWAN: Koruyucu ve önleyici tedbirler kapsamında çocuk koruma, çocuk yoksulluğu ve çocuk ticareti konusunda ada çapında geniş bir kampanya yapmak önemlidir.

Adanın bölünmüş olmasının ortaya çıkardığı kendine özgü koşullar evrensel sosyal haklarla ilgili konuların ertelenmesine katkıda bulunuyor. Ancak “aşağıdan” inisiyatiflerin iki toplumdan aktivistleri, akademisyenleri ve hizmetlerden yararlananları bir araya getirdiğini görüyoruz.

Bu inisiyatiflerle dayanışmamızı genişletmek, desteğimizi yeniden teyit etmek istiyoruz. Uluslararası dayanışma SWAN’ın misyonunda önemlidir. Sonuç olarak adadaki herkesin evrensel sosyal hizmetlere ulaşması için mücadele eden Kıbrıs’taki sosyal hizmet uzmanlarını, akademisyenleri ve hizmet alanları desteklemeye devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler