1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM
BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM

BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM

KTOEÖS Yönetim Kurulu, bu sabah Başbakanlık önünde, değiştirilen “Sınav Tüzüğü” ile ilgili eylem gerçekleştirdi. Eylemde okunan basın bildirisinin tam metni şöyle; BAKANLAR KURULU KARARLARI İLE EĞİTİM YÖNETİLEMEZ Bakanlar Kurulu sınıf geçme s

A+A-

KTOEÖS Yönetim Kurulu, bu sabah Başbakanlık önünde, değiştirilen “Sınav Tüzüğü” ile ilgili eylem gerçekleştirdi.

Eylemde okunan basın bildirisinin tam metni şöyle;

Bakanlar Kurulu kararları ile eğitim yönetilemez

 

Bakanlar Kurulu sınıf geçme sınav tüzüğünü yine değiştirmiştir. Eğitim sistemini kaosa sürükleyecek şekilde yine sene sonunda ek sınav hakkı vermiştir. UBP Hükümeti 2012-2013 Eğitim yılına da sorunlu girilmesi için özel caba harcamaktadır. Yaz döneminde birçok sorunu ele alıp çözme imkânı varken Ağustos böcekleri gibi davranan eğitim bakanlığına bakanlar kurulu da aldığı yanlış kararlarla tuz biber eklemeye devam etmektedir.


Öğrencilerimizin başarılarına göre eğitim sisteminde yer almasına karşı değiliz ancak Bakanlar Kurulunun bu kararı   sistemindeki birçok aksaklığın üstünü örtme gayreti taşımaktadır. Başarısızlığa  prim vermekte, çalışma motivasyonunu bitirmektedir. Öğretmenlerin titizlikle yaptığı bilimsel değerlendirmelere saygısızlıktır. Öğrencileri sistemin mağduru ve kurbanı yapan anlayışı ve siyasi rantı beklentisini artırmaktadır. Meslek lisesi yönlendirme sınavı yapılmış yerleştirmeler bitmiş okullara kayıtlar tamamlanmıştır. Bir yıldır çaba harcayan ve başarılarına göre yerleşen, kayıt yaptıran öğrencilere haksızlık yapılmıştır. Okul ve sınıf yerleştirmeleri tamamlanmış, buna göre Öğretmen, muavin ihtiyacı belirlenmiş ve ihtiyaçlar giderilerek nakiller yapılmıştır. Sınav sonrası okullarımızı yeni bir kaos beklemektedir. Bu karar ve tutum plansızlık, iş bilmezliktir.


Eğitimi yap-boz tahtasına dönüştüren anlayış aslında çocuklarımızı dolayısıyla geleceğimizi harcayan bir duruma gelmiştir. Siyasetin eğitim üzerinde sürekli oynaması, Öğretmenin motivasyonunu bozan, öğrenciyi ilgisiz, pasif yapan, veliyi usandıran, ekonomik olarak çökerten ana unsurdur. Böylesi bir süreçte eğitimde atılan ve atılmayan her adım devlet okullarını, kamusal eğitimi ortadan kaldıracak bir duruma dönüşmüştür. Gençlerimizi geleceğe, mesleğe hazırlayacak anlayış yerine öğrencileri müşteri olarak gören ve doğru yönlendiremeyen bir anlayış yerleşmiştir.

 

 

Ülkemizi beceriksizce yöneten bakanlar kurulu işi gücü yok gibi yıllarca düzgün çalışan Öğretmen yer değiştirme sistemini ansızın tatil döneminde  değiştirmiştir. Her işten anlayan bakanlar kurulu okulların açılmasına az bir süre kala sınıf geçme sınav tüzüğünün de ayni mantıkla değiştirmiştir. Öğretmen münhalleri yapılmamış, devlet okullarını sorunsuz açamayacaktır. Alınan son karar eğitimi daha da yozlaştıracak siyasi bir rüşvet olarak algılanmaktadır. Eğitimde kaos derinleşecektir.

 

Geçen yıl aynı yanlışlık yapılmıştır. Sendikamız sistemdeki aksaklıkları ortaya koymuş, öneriler yapmış ve eğer aynı şekilde davranırlarsa sınıfını geçmeyen öğrenci sayısı 2 kat olacağı ve sıkıntıların artacağı uyarısını yapmıştır. Bir yıl geçmiş yazılı ve sözlü toplantı çağrılarımıza kulaklar tıkanmış, hiç bir adım atılmamış yılsonunda yine bakanlar kurulu adaletsizce bir kararla sadece bazı öğrencilere ek sınav hakkı vermiştir. Hiç bir destekleme yapılmadan çocuklar yeniden sınava alınarak her çocuğun önüne aynı yemek ısıtılarak konulmuştur. Sorunların değerlendirmediği çocuklarımızı aptallaştıran her çocuğa zekâsı farklı olsa da aynı yemeği yediren bu sistem irdeleneceğine çok zeki bakanlar kurulumuz,  çocuklarımızı ayni sistemin dişlileri arasında öğütmeye devam ederken ucuz kahramanlığa soyunmuş ve arsa dağıtır gibi ek bütünleme dağıtmıştır. Öğrencilerimize, velilerimize biz sene sonunda yine aynısını yapacağız mesajını bir kez daha vermiştir, böylece eğitimi, eğitim felsefesini, çocuklarımızı katletmeye devam etmiştir.


Popülizmin ülkemizi yiyip bitiren en büyük sorun iken öğrencilerimizi başarılı olacağı alanlara yöneltmek yerine, başarılı olmaları için çalışmalarının erdem olduğunu öğretmek yerine rüşvete alıştırmak doğru değildir. Biz size sınav hakki veriyoruz aileleriniz de bize oy versin mesajı vermek doğru değildir. %80 lere varan üniversite mezunlarımızın neden işsiz olduğunun cevabı bu rüşvet, plansızlık anlayışında yatmaktadır.


Toplumumuzu yiyip bitiren bu anlayışın temsilciliğini yapan UBP hükümetine artık yeter diyoruz. Devlet okullarına, çocuklarımıza zarar vermekten vazgeçin diyoruz. Eğitim sistemini siyasi rant kapısı olarak kullanmaktan vazgeçin, öğretmeni çocuklarımızı rahat bırakın diyoruz. Kamusal, parasız, bilimsel, nitelikli, herkese eşit, laik eğitimi yok etmenize müsaade etmeyeceğiz,    mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 735 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler