1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAŞBAKAN'IN BASIN TOPLANTISINDAN
BAŞBAKANIN BASIN TOPLANTISINDAN

BAŞBAKAN'IN BASIN TOPLANTISINDAN

Posta, Gümrük, BRT, Tapu, taslağa göre tümü özelleşebilir! · YENİDÜZEN Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı: 38 örgüt, ki aralarında Sanayi Odası'ndan esnafa, narinciye üreticilerine kadar pekçok üretici örgüt var, Üreticiler Birliği Platformu si

A+A-Posta, Gümrük, BRT, Tapu, taslağa göre tümü özelleşebilir!

·        YENİDÜZEN Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı: 38 örgüt, ki aralarında Sanayi Odası'ndan esnafa, narinciye üreticilerine kadar pekçok üretici örgüt var, Üreticiler Birliği Platformu size çağrıda bulundu, özelleştirme yasa taslağını geri çekmeniz için… Dikkate alacak mısınız

·        Başbakan İrsen Küçük: Özelleştirme Tasarısı'nı geri çekeceğiz diye bir düşüncemiz yoktur. Şu kuruluşu, bu kuruluşu özelleştireceğiz iddiamız yoktur. Hükümetin karar vereceği birimlerde, çalışanlar açıkta kalmasın diye, yasanın asıl amacı budur, güvence vermektir.

·        C.M: Sizin hazırladığınız özelleştirme taslağı, "ekonomik değeri olan tüm kurumların özelleştirme kapsamında olduğunu içeriyor. Bu taslağa göre Posta Dairesi, Gümrük, BRT hepsi özelleştirilebilir? Doğru mu anlıyorum.

·        İ.K: Doğru anlıyorsun. Taslak buna cevap veriyor. Ancak buna ihtiyaca göre hükümet karar verecek.

·        C.M: Ancak tasarınız tüm kurumların özelleştirilmesine imkan veriyor

·        İ.K: Evet!

·        C.M: Grev yasağına uymadığı için çalışanlar hakkında yasal işlem yapılacağını söylüyorsunuz. KIB-TEK zararda diyorsunuz, büyük bir açıktan söz ediyorsunuz; ciddi bir tahsilat eksikliği var.  Bu tahsilatları engelleyenler hakkında da bir yasal işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?

·        Sadece tahsilatlardan bu açık meydana çıkmış değildir. Yüzde 25 de kaçak var, dünya rakamlarının üzerinde. Tahsilatlara engel olanlar varsa, bunlar için de bir önlem alınması lazımdır.

·        Toplumsal uzlaşma sağlanmadan Özelleştirme Tasarısı'nı Meclis'e sevk eden hükümet, yaşananlardan ne kadar sorumludur?

·        Yanıt alınamadı.


Bu haber toplam 1433 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler