1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAŞBAKAN VE BAKANLAR KAMERALARDAN MUAF
BAŞBAKAN VE BAKANLAR KAMERALARDAN MUAF

BAŞBAKAN VE BAKANLAR KAMERALARDAN MUAF

Küçük, eleştirileri yanıtlamak üzere yeniden söz alarak, Başbakanlığın 2 aracı ile bakanların da birer aracının kameralardan muaf olduğunu açıkladı.

A+A-

 

 

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, “KKTC’de Mülkiyet konusunda yapılan girişimler ve söylemler” ile ilgili gündem dışı konuşmasında, toprak ve mülkiyet konusunda gelinen süreci özetleyerek Tazmin Komisyonu’nun çalışmalarının işlevsel hale geldiğini söyledi.

Komisyona bugüne kadar 3 bin 844 Rum’un müracaat ettiğini, bunun ciddi bir rakam olduğunu ve Güney’de rahatsızlık da yarattığını belirten Arabacıoğlu, bu başvurulardan sonuçlanan dosya sayısın 387 olduğunu ve 83 milyon sterlin ödendiğine işaret etti.

Arabacıoğlu, bu konuda devletin politikasının ne olduğunu sordu.

Arabacıoğlu, Güney Kıbrıs emniyet güçlerinin KKTC sınırlarını aşarak suçlulara müdahale etmesini yanlış bulduklarını ancak Güney Kıbrıs’ta bulunanların da oradaki kanunlara uyması; polisin dur emrine uyması gerektiğini belirterek, bir süre önce Akıncılar’da yaşanan olayda adı geçen kişinin KKTC makamlarınca sorgulanmasını beklediklerini söyledi.

Rum Meclisi’nin, alım satım işi yapan kişileri yargılayarak insanların Güney’e geçişini bir korku çemberi ile engelleyecek bir yasa çıkarma çabasında olduğunu anlatan Arabacıoğlu, KKTC otoritelerinin ne yapacağını sordu.

Arabacıoğlu, Müteahhitler Birliği Başkanlığı yapan Cafer Gürcafer’in, Güney Kıbrıs’a geçerek Mimoza Hotel ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti’ni dava etmesi konusunda da, olay mülkiyetle bağlantılı olduğundan bir açıklama beklediğini söyledi.

Bu arada yerinden söz alan CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak, bazı yetkililerin trafik suçları konusunda yaşanan bazı sorunlara değindi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, eleştirileri yanıtlamak üzere yeniden söz alarak, Başbakanlığın 2 aracı ile bakanların da birer aracının kameralardan muaf olduğunu açıkladı.

Küçük, Akıncılar’dan KKTC’ye geçen kişiyle ilgili polisin soruşturma başlattığını bildiğini söyledi.

Küçük, mülkiyet konusunda, Güney’de de bazı malların satıldığını duyduklarını ve bunun yanlış olduğunu ifade etti.

Güneyin ekonomik durumun bozulmasıyla Tazmin komisyona başvuruların arttığına işaret eden Başbakan Küçük, Kuzey’deki Rum malının yabancılara geçişinde, Rum yönetiminin engelleyici tedbirlerinin devam ettiğini belirtti.

Başbakan Küçük, mevcut kapıların geçişlere kapatılmasını hiç beklemediğini, KKTC olarak bunu hiç düşünmediklerini vurguladı.

Küçük, “Ancak Rum yönetimi özellikle yabancıları caydırma girişimi içerisindedir. Biz yabancıların girişlerini teşvik etmek için Bakanlar Kurulu olarak karar alacağız” dedi.

Başbakan Küçük, KKTC’de çeşitli nedenlerle verilen eşdeğer mülklerin satışı ya da el değiştirilmesi konusunda ilgili bakanlığın yasal bir çalışma başlattığını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 675 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler