1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Başarısızlık sizindir beyler !
Başarısızlık sizindir beyler !

Başarısızlık sizindir beyler !

Kıbrıs sorununda tarihsel döngü kendisini yine tekrarlayarak, ayrılıkçılığın temsilcileri olan Kıbrıs Türk sağının seçkinleri tarafından yönetilen bugünkü müzakere süreci, yine dönemsel bir tıkanma noktasına getirilmiş bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Eroğlu

A+A-

 

Kıbrıs sorununda tarihsel döngü kendisini yine tekrarlayarak, ayrılıkçılığın temsilcileri olan Kıbrıs Türk sağının seçkinleri tarafından yönetilen bugünkü müzakere süreci, yine dönemsel bir tıkanma noktasına getirilmiş bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun gerek uluslararası camiayı gerekse Kıbrıslı Türkleri yanıltan ve bir önceki dönemde gerçekleştirilen Federasyon müzakerelerine “kaldığı yerden aynen devam edeceğim” yaklaşımının yaratmış olduğu olumlu siyasi atmosfer, kısa sürede ortadan kalkmıştı.

Biz Cumhurbaşkanının, Federasyona olan siyasi alerjisini, tarihimizden biliriz. Siyasi kimlikler, kısa dönemde oluşmadığı gibi kısa sürede de dönüşmezler. Hele de “şükran ve ganimet” kültürünün milliyetçi söylemini topluma şırınga etmiş bir siyasetin önderiyseniz...

Statüko kültürü dediğimiz de işte böyle bir sarmal. İçerisinde yer alarak onu dönüştüremezsiniz. Statüko sizi birey olarak rahatsız etmiyorsa, onun dışına çıkamazsınız ! Siz ancak ve ancak statükonun meşrulaşması için siyaset üretebilirsiniz. Kapasiteniz çok iyi olabilir, dünyayı iyi bilen, iyi okumuş, yazmış da olabilirsiniz ama düşünce sisteminiz ya da düşünce dünyanız var olanı yeniden üretmek üzerine kurulu ise, siz hiçbir şeyi değiştiremezsiniz...

Düşüncelerinizin hatta duygularınızın tutsağısınız, demektir.

Siz, bu anlamda toplum için gerekeni yapabilecek durumda da olamazsınız, çünkü akılla davranamaz, toplumsal beklentiyi okuyamaz ve dünyanın gidişatını “gerçek” anlamda göremezsiniz.

Siz, sınırları çizilmiş bir alanda hareket etmenin, öneri yapmanın müzakere olduğunu sanırsınız. Vizyonunuz o kadardır ancak...Yapılan önerileri, iyi niyetli katkıları korkuyla seyreder, güvenmez ve kendi içinize kapanırsınız. Yaptığınız önerilerin ise kendi sahanızda paslaşmak olduğunu kimsenin göremeyeceğini sanırsınız.

Yanılgılar dünyasına kendinizi o denli kaptırırsınız ki, çok iyi işler yaptığınıza kendinizi inandırır, bunun kibri ile kendinizi çok iyi işlerin adamları olarak sunmaktan geri durmazsınız.

Bunun adına “muhafazakarlık” denir beyler. Bu, toplumun değil sizin sınırlı düşünce yapınızın ürünüdür.

Siz bugün, sağ sol yok gelin statükoyu yeniden düzenleyelim diyorsunuz. Siz de aynı, biz de diyerek toplumu benzeşmeye, sindirmeye, baskı altına almaya çalışıyorsunuz. Üstelik bunu o denli acemice yapıyorsunuz ki, sizi kimsenin çözemeyeceğinize inanıyorsunuz. Bu yaklaşımın adı gizli faşizmdir beyler, biz bunun farkındayız.

Ve bu toplum sizin, “sahibinizin sesi” olduğunuzu biliyor! Ve size bu gözle bakıyor.

Dün ile hala hesaplaşmadığınız, bugün ortaya koyduğunuz işlerden belli.

Siz “güzel bir statüko”dan yanasınız, bugünü meşrulaştırmaktan yanasınız,  siz gemi karaya vurdu, “ganimet” bitti “şükran” da işe yaramıyor, bu sistem “ne yazık ki” çöktü gelin el ele verelim diyorsunuz. Sağ sol yok güzel günler yakındır, diyorsunuz !

Bu sistem sizin eserinizdir, sizin ve seleflerinizin beyler.

Siz muhafaza edeceksiniz ve varlığınızı buna adayacaksınız, biz değiştireceğiz ve Kıbrıslı Türkleri olması gereken yere taşıyacağız.

Siz her şeyi sulandırmaya ve gerçeği göstermemeye çalışacaksınız, biz her şeyi deşifre edeceğiz.

Siz statükoyu savunacaksınız, biz statükoyu yıkacağız !

Her türlü başarısızlık sizindir, beyler !

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1152 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler