1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAŞARILILAR ÖDÜLLERİNİ ALIYOR
BAŞARILILAR ÖDÜLLERİNİ ALIYOR

BAŞARILILAR ÖDÜLLERİNİ ALIYOR

KTSYD Geleneksel Yılın Başarılıları Ödül Töreni haftKıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak organize edilen “Yılın Başarılıları Ödül Töreni” 21 Haziran Perşembe akşamı yapılacak. Sporun oscarları olarak da adla

A+A-

 

 

 

 

KTSYD yönetim kurulu tarafından yapılan değerlendirmede Ahmet Sami Topcan Spor Üstün Hizmet Ödülü’nü  Eşref Günerman’a, Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü’nü  Serhan Önet’e, Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü’nü Fehim Dayı’ya, Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü’nü Yusuf Yönlüer’e verdi. Bu yıl ilk kez Zeka Özteknik adına verilecek özel ödüller ise Kemal Türker, Emine Yarkın ve Eser Kişmir’e verilmesi kararlaştırıldı

 

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak organize edilen “Yılın Başarılıları Ödül Töreni” 21 Haziran Perşembe akşamı yapılacak.

Sporun oscarları olarak da adlandırılan ödül gecesinde toplam yedi ödül verilecek.

KTSYD Yönetim Kurulu 2008 yılında Özel Ödül verdiği ve geçtiğimiz yıl elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden başarılı kartingci Zeka Özteknik ismini de özel ödüllere vererek  ölümsüzleştirdi.

KTSYD yönetim kurulu tarafından yapılan değerlendirmede  Ahmet Sami Topcan Spor Üstün Hizmet Ödülü’nü  Eşref Günerman’a, Mete Adanır Yılın Sporcusu Ödülü’nü  Serhan Önet’e, Sulhi Garan Yılın Hakemi Ödülü’nü  Fehim Dayı’ya, Yusuf Kaptan Yılın Antrenörü Ödülü’nü Yusuf Yönlüer’e verdi.

Bu yıl ilk kez Zeka Özteknik adına verilecek özel ödüller ise  Kemal Türker, Emine Yarkın ve  Eser Kişmir’e verilmesi kararlaştırıldı.

 

KTSYD AHMET SAMİ TOPCAN SPOR ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ - EŞREF GÜNERMAN

Eşref Günerman 1934 yılında Baf Kasabası’nda doğdu. Küçük yaşlarda Yenicami’de futbol oynamaya başlayan Eşref Günerman ailesinin bankadaki hesabına yatırdığı paraları, 18 yaşına gelince çekerek futbol malzemeleri satın aldı ve Yıldızspor futbol takımını oluşturdu.  Çalıştırdığı lokalde toplanan gençleri futbola yönlendiren  Eşref Günerman 1962 yılında Çetin Spor Kulübü’nü kurdu. Çetin Spor Kulübü’nün öncülüğünde özel turnuvalar düzenleyen Günerman Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’na üye kulüplere birçok futbolcu yetiştirdi.

2009 yılında Çetin Spor Kulübü’nün yeni lokalini hizmete açarak Lefkoşa Surlariçi’ndeki çocuk ve gençlerin futbol çalışmalarına yardımcı olan Eşref Günerman tamamen amatör anlayışla ve kişisel çabalarıyla onlara destek olmayı sürdürüyor.

Günerman Kıbrıs Türk Sporuna yaptığı katkıyla Spor Üstün hizmet ödülüne layık görüldü.

 

KTSYD METE ADANIR YILIN SPORCUSU - SERHAN ÖNET

Geçtiğimiz futbol sezonunu çok başarılı bir şekilde tamamlayan milli futbolcumuz Serhan, takımı Çetinkaya’nın şampiyonluğunda en büyük pay sahibi olan isimlerden biri oldu. Futbola 1992 yılında Yenicami alt yapısında başlayan Serhan Önet, çok geçmeden 18 yaşında A  takıma yükseldi.  Aynı zamanda iyi bir basketbolcu olan Serhan, uzun süre futbol ile basketbolu bir arada götürme başarısı da gösterdi. Basketbol yaşantısında Vedat Kaner, YDÜ, Koopspor ve Gönyeli takımları yanı sıra Türkiye’de Kocaelispor’da forma giydi. 14 yıllık futbol macerasında 6 sezon Yenicami’de, 2 sezon Ozanköy’de, 3 sezon Gönyeli’de ve son 3 sezondan beri de Çetinkaya’da forma giymektedir. Serhan Önet, bu güne kadar 4 lig, 7 de kupa şampiyonluğu yaşadı. Futbolculuğu, kişiliği, oynadığı takımına olan katkısı ile yılın sporcusu olmayı başardı.

 

KTSYD SULHİ GARAN YILIN HAKEMİ - FEHİM DAYI

4 Şubat 1975 yılında Lefkoşa’da doğdu. 12 yıllık hakemlik hayatına 2000-2001 sezonunda başladı. 2001-2003 yılları arasında C klasman, 2003-2005 yılları arasında B klasman, 2005-2008 yılları arasında A klasman hakem olarak görev yaptı. 2008 yılında üst klasman hakemliğe yükseldi. 2011-2012 futbol sezonun genelinde tecrübesi, kritik maçlardaki başarılı yönetimi ile öne çıkan hakemimiz oldu. İsabetli kararları, saha içindeki sakin duruşu, oyuncularla girdiği başarılı iletişim ve tüm saha içinde futbolculara, teknik direktörlere ve yöneticilere verdiği güven ile bu sezonun en başarılı hakemi olmayı başardı.

 

KTSYD YUSUF KAPTAN YILIN ANTRENÖRÜ - YUSUF YÖNLÜER

1966 yılında Gönyeli’de  doğan Yusuf Yönlüer , tenis ile lise yıllarında tanıştı. 1. Kademe antrenörlük belgesini 2002 yılında Ankara’da katıldığı kursta alan Yusuf Yönlüer  Türkiye’de ve diğer ülkelerde  düzenlenen çok sayıda Ulusal ve Uluslararası seminerler ve kamplara katıldı. 2005 yılında ilk milli takım antrenörlüğü görevini alarak, İran’da düzenlenen Bayan İslam Oyunlarında, bayan takımıyla 11 takım arasından 4.lük aldı.  2010 yılında İspanya’da düzenlenen Uluslararası Tenis Turnuvası’nda Türkiye Şampiyonu olan Eliz Maloney’le Türkiye Milli Takımında antrenör olarak görev aldı.  Yusuf Yönlüer  son iki yıldır Eliz Maloney’le  Büyük Britanya şampiyonluğu alarak ülkemizden de dünya starı yetişebileceğinin sinyallerini verdi. Gönyeli Tenis Kulübü altyapısında yetiştirdiği sporcularla bu yıl 2012 Büyük Bayanlar Tenis Ligi şampiyonluğunu Gönyeli’ye getiren Yusuf Yönlüer, yılın antrenörü olmayı başlardı.

 

KTSYD ZEKA ÖZTEKNİK ÖZEL ÖDÜLÜ - KEMAL TÜRKER

1995 yılında Lefkoşa’da doğan Kemal Türker 5 yaşında tenis oynamaya başladı.

Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu tarafından yapılan yaş kategorileri turnuvalarının her yaş gurubunda şampiyonluğa ulaşmayı başaran Kemal Türker, 12 yaşında Türkiye şampiyonu oldu.  

İspanya’da tenis akademisinde 3 aylık eğitim gördükten sonra, 15 yaşında Kuzey Kıbrıs büyük erkekler şampiyonluğunu da kazanarak başarısını kanıtladı. Rusya’da yapılan turnuvaya milli tenisçi olarak katılan Kemal Türker bu turnuvada 3’üncülük elde etti.

Son üç dönemdir  Kuzey Kıbrıs büyük erkekler şampiyonluğunu ve kendi yaş kategorisi şampiyonluğunu elinde tutmayı başaran Kemal, haziran ayında Antalya’da yapılan büyükler hafta sonu turnuvasında da şampiyonluğa ulaştı.

Lefkoşa Şehir Kulübünün 2011 yılı tenis liginde elde etmiş olduğu şampiyonlukta da büyük katkısı olan Kemal, oynadığı tüm tekler maçlarını kazanmayı da başarmıştır.

KTSYD ZEKA ÖZTEKNİK ÖZEL ÖDÜLÜ - EMİNE YARKIN
27 Şubat 1985 doğumlu bayan futbol hakemi Emine Yarkın, hem rekortmen bir atlet hem de başarı merdivenlerini hızla çıkan bir futbol hakemi olarak farklılık yaratıyor. Hakemliğe başlamadan önce 18 yıl atletizmle uğraşan Emine’nin 9 yaşında başladığı atletizmde 800 metre büyük bayanlarda, 3000 metre engelli büyük bayanlarda ve sırıkla atlama büyük bayanlarda bu güne kadar kırılamamış rekorları bulunuyor. Emine Yarkın ayrıca eski 400 metre rekortmenidir. Futbol sahalarındaki macerası 2011 yılında başlayan Emine, gelecek vaat eden çalışkan yapısı ile ülkemiz hakemliğinde bayanlarda gelecek umudu olarak dikkat çekti ve Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği özel ödülüne layık görüldü.

KTSYD ZEKA ÖZTEKNİK ÖZEL ÖDÜLÜ - ESER KİŞMİR

29 Mayıs 1981 yılında Lefkoşa’da doğdu. Model Uçak ile ilk tanışması 1988 yılında oldu. yaşının küçük olmasından dolayı ancak 1994 yılında serbest model yarışmalarına katılmaya hak kazandı. ilk katıldığı orta dereceli okullar yarışmasında şampiyon oldu.

1999 yılında genç kategorisinde yarışmasına rağmen büyükler kategorisinde katıldığı serbest model yarışmasında Türkiye şampiyonu oldu. 2004 - 2005-2006 ve 2007 yıllarında 4 yıl yıl üst üste 2 metre Türkiye şampiyonu olan Eser Kişmir  2006 yılında Hollanda’da düzenlenen 144 kişinin katıldığı Euro Tour yarışmasında üçüncü, 2010 yılında İngiltere’de düzenlenen F3J Euro Tour yarışmasında ikinci, 2011 yılında Ukrayna’da, yine 2011 ylında İngiltere’de düzenlenen F3J Euro Tour yarışmasında da şampiyon oldu. Eser Kişmir 15 ayaktan oluşan 2011 F3J Euro Tour liginde de 450 sporcu arasında ligi ikinci olarak tamamladı. Eser Kişmir 2011 Avrupa Şampiyonasında ise Türkiye Milli Takımı adına yarışarak ferdi klasmanda altıncı, takım olarak da  Avrupa Şampiyonu oldu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 560 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler