1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BARIŞA 3 ADIM
BARIŞA 3 ADIM

BARIŞA 3 ADIM

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, siyasi parti yetkililerinden, sendikacılara ve aydınlara atılması gereken 3 adımı sorduk. Siyasiler, sendikacılar ve aydınlar, “Barış Süreci ve Barış Kültürü için en acil atılması gereken 3 adım”ı YENİDÜZEN

A+A-

 

 

 

Meltem SONAY- Tanju KONURALP

 

 

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, siyasi parti yetkililerinden, sendikacılara ve aydınlara atılması gereken 3 adımı sorduk.

Siyasiler, sendikacılar ve aydınlar, “Barış Süreci ve Barış Kültürü için en acil atılması gereken 3 adım”ı YENİDÜZEN okurları için sıraladı.

 

 

 

 

 

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit:

 

“SAMİMİ BARIŞ İSTENCİ”

 

“Birincisi, gerçekten samimi bir şekilde barış istenci. İkincisi samimi ve yapıcı bir şekilde görüşmelerin süratle başlaması, üçüncüsü ise Kıbrıs’ta bütün yabancı aktörlerin dışında, yerli aktörlerin, yani Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler’in birlikte oluşturacakları federal yapıyı kanıksamaları.”

 


 

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy:

 

“ÖNCE YENİ BİR GÖRÜŞMECİ”

 

“Öncelikli olarak barış sürecini ileriye götürecek yeni bir görüşmeci. İkinci olarak, gerek Kuzey, gerekse Güney’deki eğitim müfredatının barış kültürü çerçevesinde yeniden düzenlenmesi, üçüncü olarak ise, her iki taraftaki çözüm güçlerinin, karşı tarafın hassasiyet ve beklentilerini de dikkate alarak, bugünden yarına nasıl bir hareket planı gerçekleştirebileceğimiz konusunda kafa yormamız.”

 


 

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga:

 

“ÖNCE YÖNETİM SORUNU GİDERİLMELİ”

 

“Öncelikle yönetim sorunu giderilmeli. Yeni, çalışır bir sistem kurulmalı. Ülke ekonomik ve sosyal açıdan daha iyi bir konuma getirilmeli.”

 


 

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan:

 

“İSTİKRARLI VE TUTARLI BİR SİYASET İZLENMELİ”

 

“Birincisi, istikrarlı ve tutarlı bir siyaset izlemek. Çözüm ve barış masasında kararlı ve vizyon sahibi olarak, süreci kesintiye uğratmayacak önerileri masadan eksik etmemek. Üçüncüsü ise, kişisel düşüncelerimizle değil, halkın talepleri ile masada olduğumuzu unutmamak.”

 


 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil:

 

“MARAŞ’IN AÇILMASI BİR…”

 

“Bir, Maraş’ın açılması, sınır kapılarındaki kontrollerin kaldırılması, geçişlerin serbest olması, Türk okullarında Rumca, Rum okullarında da Türkçe’nin zorunlu ders olarak konması, her iki taraftaki asker ve silahların adayı terk etmesi.”

 


 

DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis:

 

“ÇÖZÜM İRADESİ SOKAĞA DÖKÜLMELİ”

 

“Her şeyden önce halk çok ciddi bir şekilde çözüm iradesini yeniden sokağa dökmeli. Halk, yönetenlerin şoven söylemlerden ve buna bağlı bazı simgelerden kurutulmasını sağlamalı. Üçüncüsü ise, başta siyasi partiler olmak üzere, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, iki toplumlu etkinlikleri sürekli hale getirilmeli ki, iki toplumda yakınlık sağlansın.”

 


 

Derviş Zaim - Yönetmen:

 

“DEVAMLILIK, AÇIKLIK, HEDEFTE ISRAR”

 

“Barış bir süreçtir. Bu süreçle ilgili devamlılık oldukça önemli bir kelimedir. Devamlılığın ardından açıklık ve hedefte ısrar prensiplerini öne sürebilirim.”

 


 

Hüseyin Köroğlu - Oyuncu:

 

“BARIŞ İÇİN SANAT…”

 

“Üç madde için de tek bir cevap verebilirim; sanata önem vermek! Sanatı seven insan, insanı sever ve insanı seven insan da, asla eline silah alıp başka insanları yok etmeye çalışmaz. Sanatın büyük bir gücü vardır ve bu nedenle barış için sanata sarılmalıyız.”

 


 

Osman Alkaş - Oyuncu:

 

“DİN VE MEZHEP KAVGASI SONA ERMELİ…”

 

“Barış için atılması gereken acil adımların en başında, ABD’nin Büyük Orta Doğu projesinden vazgeçmesi gelmektedir. İkinci olarak dünyadaki din ve mezhep kavgasının sona ermesi ve son olarak ise Kıbrıs’ın jeopolitik önemini yitirmesi gereklidir. Bu üç madde gerçekleşmeden, özellikle de adamız için bir barış ihtimali göremiyorum.”

 


 

Emin Çizenel - Ressam:

 

“ÖNCE İNANÇ…”

 

“Barış süreci ve barış kültürü için atılması gereken en acil adımların başında, iki tarafında bu fikre inanması gelmektedir. Bununla birlikte bu günden başlayabilmeyi ve Kıbrıs’ı bir bütün olarak sevebilmeyi başarmalıyız.”

 


 

Eralp Adanır - Müzisyen:

 

“ADA SİLAHSIZLANDIRILMALI”

 

 “Barış süreci ve kültürü adına atılması gereken en önemli adım, adanın silahsızlandırılmasıdır. Bununla birlikte, gerçek anlamda iyi niyetli bir müzakere süreci ve toplumların daha da yakınlaşmasına olanak sağlayacak ortamların yaratılması gelmektedir.

 


 

Niyazi Kızılyürek - Akademisyen:

 

“TOPLUMLAR BİRBİRİNDEN ÖZÜR DİLEMELİ”

 

“Adadaki barış için atılması gereken en önemli adım, toplumların birbirlerinden özür dilemeleridir. İkinci adım olarak, bütün kurbanlar anısına ortak bir anıtın inşa edilmesi ve eğitim sisteminde de ortak ilkeler dayalı bir anlayışın oluşturulmasıdır.”

 


 

Neriman Cahit – Araştırmacı yazar:

 

“ÖNCE İÇ BARIŞ VE GÜVENLİK…”

 

“Barış için öncelikle kendi iç barış ve güvenliğimizi sağlamalıyız. Ayrıca toplumumuzu yalnızca tarım ve hayvancılık konusunda değil, kültür ve sanat konusunda da üretken bir hale getirmeliyiz. Son olarak ise kin ve ön yargılarımızdan arınarak, bu küçümen adada, Güney ile ortak bir barış ve idari bir mekanizma oluşturmak gerekmektedir.

 

 

 

 

Bu haber toplam 828 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler