1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Barış ve teknoloji uzmanları Lefkoşa'da buluşacak
Barış ve teknoloji uzmanları Lefkoşada buluşacak

Barış ve teknoloji uzmanları Lefkoşa'da buluşacak

Dünyanın barış ve teknoloji uzmanları konferans için Lefkoşa'da buluşacak

A+A-

 

Oyunlar, iletişim ağları gibi bilgi ve iletişim teknolojilerinin barışa yönelik inisiyatiflere olan etkisinin artırılmasını amaçlayan “Build Peace” konferansının ikincisi, 25-26 Nisan’da Kıbrıs'ta gerçekleşecek.

Mahallae Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, ilki geçen yıl Amerika’da MIT Medya Laboratuarı'nda organize edilen etkinlik, 30 ülkeden 250 barış ve teknoloji uzmanını, akademisyeni ve aktivisti bir araya getirecek.

Lefkoşa surlar içinin hem kuzeyinde hem de güneyinde düzenlenecek etkinlik, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (BMKP) Güven ve İşbirliği için Hareket programı tarafından da destekleniyor.

BMKP Program Müdürü Christopher Louise etkinlikle ilgili, “Hem Kıbrıs'ın Avrupa ve Arap ülkeleri arasındaki coğrafi pozisyonu, hem de Kıbrıslı sivil toplumunun barış inisiyatiflerine yönelik bilgi ve deneyim zenginliği Lefkoşa'yı konferans mekânı için eşsiz kılıyor" ifadesini kullandı.

Louise, böylesine önemli bir etkinliğin hem Kıbrıslı, hem de uluslararası toplumlar için kaçırılmaz bir öğrenme ve paylaşma fırsatı olacağını ekledi.

KONFERANS BİLETLERİ HOWTOBUİLDPEACE.ORG SİTESİNDE

Açıklamaya göre konferans biletleri “howtobuildpeace.org” internet sitesinden elde edilebilecek.

2013 yılında, BMKP Güven ve İşbirliği için Hareket programı, Kıbrıs'ta sivil katılıma yeni bir soluk getirmek amacıyla Crossroads projesini başlatmıştı.

BMKP-GHİ programı Kıbrıslıların barış sürecine daha etkin şekilde katılabilmesi için RENEWAL, Mahallae, SCORE ve Sivil Diyalog Forumu gibi projeleri desteklemeye devam ediyor.

(tak)

Bu haber toplam 1085 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler