1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Barış var eksik olan anlaşma”
“Barış var eksik olan anlaşma”

“Barış var eksik olan anlaşma”

Eroğlu, Cumhurbaşkanlılığı seçimi için yaptığı köy gezilerinde konuştu

A+A-

Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunda başlatılan ve devam eden bir süreç bulunduğunu, bunu en geç iki yıl içinde sonuçlandırmak ve bir çözüme ulaşmak için göreve devam etmek istediğini vurguladı.

Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu önemli aşamada, bölgedeki ve dünyadaki gelişmeleri doğru okuyan, Kıbrıs Türk halkının haklarını savunabilecek, vatandaşlarının haklarını koruyan, güvenliği önemseyen, macera aramayan, kapısı hep halka açık bir Cumhurbaşkanı’na sahip olması gerektiğini söyledi. Derviş Eroğlu “Ben halkımın ne istediğini ve beklediğini iyi biliyorum. Önümüzdeki dönem müzakereler şöyle ya da böyle bir sonuca bağlanacaktık” dedi.

Seçim bürosundan yapılan açıklamaya göre, Derviş Eroğlu seçim çalışmaları çerçevesinde dün sırasıyla Tirmen, Yamaçköy, Çınarlı ve Tatlısu’yu ziyaret etti.

“Kritik günler bekliyor. Tecrübeli biri masada olmalı”

Derviş Eroğlu, temasları sırasında yaptığı konuşmada, 19 Nisan Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne, UBP ve DP-UG’nin ortak adayı olarak katıldığını ifade ederek, önümüzde çok kritik günler olduğuna dikkat çekti.
Özellikle seçimden sonra Rum liderin tekrar masaya geleceği dikkate alınırsa zor ve kritik bir döneme girileceğini belirten Eroğlu “Önemli tartışmaların olacağı bir dönem olacak. Bu yüzden de arkadaşlar da uygun görerek, müzakere masasında tecrübeli birinin oturması gereği üzerinde durdular” diye konuştu.

Kıbrıslı Rumların toprak konusundaki aşırı taleplerine bakıldığı zaman, Kıbrıslı Türklere nerdeyse toprak bırakmadıklarına vurgu yapan Eroğlu, “Türk askerinin kalmasını kabul etmiyorlar. Türkiye’den gelenleri de Kıbrıslı Türklerle evlenenler yasaldır diye bir ayırım yapıyorlar. Gönüllerinden çok şey istiyorlar. Benim de gönlümden çok şey geçiyor ama pazarlıklar öyle yapılmaz” dedi.

“Ne istediğimizi biliyoruz”

Kıbrıs Rum liderliğinin ayaklarının yere basması gerektiğinin altınız çizen Eroğlu, yaptıkları her öneriye karşılık bir öneri geleceğinin de bilincinde olmaları gerektiğini söyledi.

Anlaşmanın da ancak bu şekilde sağlanabileceğini ifade eden Eroğlu, “Biz Kıbrıs’ta yaşayabileceğine inanacağımız bir anlaşma arayışındayız” dedi
Eroğlu, bulunacak çözümün, 1974 öncesine döndürmeyecek, bugünün gerçeklerini yok saymayacak, yarınları da bugünden daha güzel yapması gerektiğini belirtti.

“Kıbrıs’ta barış vardır. Eksik olan anlaşmadır”

Derviş Eroğlu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Sol geçinen bazı arkadaşların, Kıbrıs’ta barış engellenemez diye bir sloganları var. Kıbrıs’ta zaten barış var. 1974 Barış Harekatı ile Kıbrıs’a barış gelmiştir ve o günden itibaren de Türkler ile Rumların kavgası bitmiştir. 2003’te ise ben başbakan iken Ledra Palas kapısını açtım. O dönem Rum cumhurbaşkanı Papadopulos’tu ve halkına televizyondan kuzeye gitmeyin diye çağrıda bulunuyordu. Kuzeye geçen Rumlar bir de baktı ki, Türklerin yaşamı modern. Güneydeki yaşamdan farklı değil. 40 yılda çok şey değişmiş. Ne oldu? Karşılıklı gidiş gelişler devam ediyor. Demek ki barış var. Eksik olan anlaşmadır.”
(tak)

Bu haber toplam 1269 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler