1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BARIŞ UMUTLARINA FESTİVAL COŞKUSU
BARIŞ UMUTLARINA FESTİVAL COŞKUSU

BARIŞ UMUTLARINA FESTİVAL COŞKUSU

Son bir ayda peş peşe organize edilen Sokak Festivalleri (One Streets Festival) gençlerin barışa olan özlem ve umutlarını daha güçlü bir biçimde geleceğe taşımalarına katkı koydu. Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan Genç Lider ve Kültür Aktivistle

A+A-

 

 

 

Son bir ayda peş peşe organize edilen Sokak Festivalleri (One Streets Festival) gençlerin barışa olan özlem ve umutlarını daha güçlü bir biçimde geleceğe taşımalarına katkı koydu.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan Genç Lider ve Kültür Aktivistlerinin adanın her iki tarafında başarıyla organize ettikleri Sokak Festivalleri gençlerden yoğun ilgi gördü.

Kıbrıs’ta yaşayan farklı etnik gruplardan gelen insanlar arasındaki duvarların yıkılması mesajını veren ve  “CTR+ALT+DELETE” sloganı taşıyan Sokak Festivalleri’nde canlı müzik performansları, danslar ve sokak gösterileri gençlerin coşkusunu tazeledi.

Lefke Avrupa Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Departmanı üyesi ve Güzelyurt Festival Koordinatörü Deniz Urfalı, festivallerle ilgili değerlendirmesinde, festivalleri izleyen çok sayıda öğrencinin Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların birçok ortak noktaları bulunduğuna tanıklık ettiklerini, bunun da geleceğe barış adına güçlü mesajlar taşıdığını söyledi. Çok kültürlü bir etkinlikte yer almanın gençlere keyif verdiğini anlatan Urfalı, olumlu duyguların paylaşıldığı festivaller sayesinde gençlerin yeni arkadaşlıklar edinebildiğini de belirtti.

One Streets Festivali koordinatörlerinden Maria Papadopulou, festivallerle çok kültürlülüğe etkin bir vurgu yapıldığını anlattı. Barış kavramının bir yerde farklılıkları anlayışla kabul etme anlamı taşıdığına işaret eden Papadopulou, herkesin paylaştığı insani değerleri ön plana çıkaran, farklı kültürler ve renklerden insanlarla bir araya gelerek bir coşkuyu paylaşan gençlerin aslında barışa olan umutlarını sergilediklerini ifade etti.

“Youth Power - Geleceğimizi Şekillendirelim“ projesi tarafından desteklenen, Limasol-Lefkoşa ve Güzelyurt Sokak Festivalleri UNDP-ACT tarafından finanse ediliyor. Youth-Power 12 Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütün birlikteliğinden oluşan ve Kıbrıs’ta gençlik projeleri üreten bir ağı oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1043 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler