1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BARANİ: KATALUNYA ÖRNEK ALINSIN
BARANİ: KATALUNYA ÖRNEK ALINSIN

BARANİ: KATALUNYA ÖRNEK ALINSIN

Kıbrıs Türk sporunun KKTC’nin kuruluşundan kaynaklanan ve tam 29 yıldır devam eden spor ambargolarına aradığı çıkış çabaları Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) bağlamında devam ediyor. Son günlerde muhtelif spor federasyonları ve sivil toplum

A+A-

 

 

 “CAS’a başvuru Olimpik olmayan uluslararası federasyon örneğinden gelmeli” diye konuşan Uğur Barani “CAS, Katalanya Darts Federasyonu’nun üyeliğini İspanya’nın muhalefetine rağmen kabul etti” dedi

 

Necmi BELGE

 

Kıbrıs Türk sporunun KKTC’nin kuruluşundan kaynaklanan ve tam 29 yıldır devam eden spor ambargolarına aradığı çıkış çabaları Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) bağlamında devam ediyor.

Son günlerde muhtelif spor federasyonları ve sivil toplum örgütlerinin gündeme getirdiği olaya, Kıbrıs Darts Federasyonu Başkanı Uğur Barani de bir açıklık getirdi.

Konu ile ilgili olarak, bir süredir YENİDÜZEN’in yaptığı yayınları ilgi ile izlediğini ifade eden Barani, Darts Federasyonu olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

 

“KATALUNYA ÖRNEĞİ”

Barani, kendilerinin uluslararası darts müsabaklarına katılmak için, bu müsabakaları organize eden BDF’ye (Britanya Darts Federasyonu) yaptıkları müracaatın Kıbrıs’ta tek bir darts federasyonu var gerekçesiyle geri çevrildiğini açıkladı.

Ancak bu olumsuz yanıttan yılmadıklarını ve arayışlarına devam ettiklerini ifade eden Barani, bu konunda büyük bir mücadele veren ve başarıya ulaşan İspanya’nın bir bölgesi olan Katalunya ile temasa geçtiklerini ve görüştüklerini açıkladı.

 

“OLİMPİK OLMAYAN SPOR FEDERASYONLARINA ÜYELİK ARAŞTIRILSIN”

Barani devamla, Katalanların başvurusunun IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) tarafından geri çevrilmesinin ardından, bu kararı CAS’a götürdüklerini ve CAS’ın da Katalanların Olimpik olmayan uluslararası diğer federasyonla üyeliğini kanıtladıklarını anımsattı.

Bu federasyonların, Korfball, Pitch & Putt, Futsall, Bowling, Rugby League, Australian Rules Football, Touch Rugby olduğunu dile getiren Barani, CAS’ın da bu noktadan hereketle Katalanların Dünya Darts Federasyonu’na üyeliğini ve BDF’nin düzenlediği turnuvalara katılma izni verdiğinin altını çizdi.

 

“DÜNYA BİLARDO FEDERASYONUNA ÜYEYİZ”

Olimpik olmayan federasyonlardan olan Dünya Bilardo Federasyonu’na KKTC’nin üye olduğunu anımsatan Barani, CAS’a başvuru konusunda Bilardo’nun çok güzel bir örnek olduğunu ve hareket noktasının bu olduğunu söyledi.

Barani Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Dürüst’ün Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvurma kararını sevinçle karşıladıklarını ve bu konunda Bakan Dürüst’e destek verdiklerini söyledi.

Darts Federasyonu’nun bu konudaki çalışmalarını topladıkları dosyayı Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile paylaşmaya hazır olduğunu ifade eden Barani, bu konunda kendilerine davet gelmesi halinde, seve seve katılacaklarını sözlerine ekledi.    

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 493 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler