1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BARAKA'DAN 'ÜCRETLİ SAĞLIĞA' PROTESTO
BARAKADAN ÜCRETLİ SAĞLIĞA PROTESTO

BARAKA'DAN 'ÜCRETLİ SAĞLIĞA' PROTESTO

Baraka Kültür Merkezi, “poliklinik hizmetlerinin ücretlendirilmesini” protesto etmek amacıyla Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği’nde eylem gerçekleştirdi.

A+A-

Baraka Kültür Merkezi, “poliklinik hizmetlerinin ücretlendirilmesini” protesto etmek amacıyla Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği’nde eylem gerçekleştirdi.

Konu ile ilgili Baraka Kültür Merkezi adına Münür Rahvancıoğlu’nun yaptığı açıklamanın tam metni şöyle;

 

İşbirlikçi UBP hükümeti tarafından uygulamaya konulan poliklinik hizmetlerinin ücretlendirilmesi uygulaması halen devam ediyor. Bugüne kadar halkın hemen tüm kesimleri tarafından kınanmış olan, hiçbir yasal dayanağa da sahip olmayan böylesi bir ücretlendirmeyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Baraka Aktivistleri 15 Mart Perşembe sabahı Lefkoşa Devlet Hastanesi Polikliniği’nde bir eylem gerçekleştirdiler. Sağlık Karneleri ile poliklinikte sıraya giren Barakacılar kendilerinden vezneye para yatırılmasını isteyen görevliye ücretsiz sağlığın bir hak olduğunu belirttiler. Tüm hastaların gözü önünde yaşanan olayda, Baraka Aktivistleri alkışlar eşliğinde ücretsiz sıra numarasını aldı. Daha sonra hastalara Anayasa, Kamu Görevlileri Yasası, Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik Yasalarında ücretsiz sağlık hakkını düzenleyen maddeleri içeren bir bildiri dağıtıldı.

Görüyoruz ki UBP Hükümeti sırtını tamamen kendi halkına dönmüş durumdadır. Hastalıkla cebelleşen, tedavi olmak amacıyla hastane kapılarında sıra bekleyen insanlara mücadele edemeyecekleri bir anlarında dayatma yapmak hiçbir etik değere sığmaz. Sermaye dostu, AKP işbirlikçisi, halk düşmanı UBP hükümetine ve onun zora, polis şiddetine, kaba kuvvete dayalı politik anlayışına karşı söyleyecek sözümüz, eyleyecek işimiz bitmiş değildir.

En temel haklarımızdan birisi olan sağlığın piyasaya açılmasını kabul etmeyeceğiz.

Sağlığımız üzerinde oynanan oyunlara müsaade etmeyeceğiz.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 518 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler