1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BARAKA'DAN: MADE IN DAGENHAM
BARAKADAN: MADE IN DAGENHAM

BARAKA'DAN: MADE IN DAGENHAM

Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Baraka’dan kaçırılmayacak bir film

A+A-

 

 

 

 

Baraka Kütür Merkezi’nde her ayın ilk cumartesi gecesi yapılan film gösterimlerinde bu ay, Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kadınların mücadelesini anlatan bir film gösterilecek. İşçi kadınların hak arayışını neşeli bir uslupla anlatan “Made In Dagenham”, 3 Mart Cumartesi günü saat 19.00’da Baraka Kültür Merkezi’nin Kızılbaş’taki lokalinde gösterilecek.

2010 İngiltere yapımı olan ve gösterime girdiği ülkelerde ilgiyle izlenen “Made In Dagenham”, komedi, tarih ve dram türünde tariflenmekte. Yönetmenliğini Nigel Cole’un yaptığı filmin başrollerini Lisa Hopkins, Miranda Richardson, Sally Hawkins ve Bob Hoskins paylaşmakta.

Sosyal adaleti ele alan neşeli ve dokunaklı İngiliz komedisi “Made In Dagenham”, Türkçe’ye Kadının Fendi olarak çevrilse de filmin içeriği, bu çeviriye pek uygun düşmüyor. Gerçek hayattan esinlenilen filmde kadınların kurnazlıkları değil haklarını kendi yöntemlerince arayışları anlatılıyor. 1968 yılında, İngiltere’deki bir Ford fabrikasında geçen filmde cesur bir grup kadın güç birliği yapıp adalet için ayaklanıyor. Mücadelenin gayesi, cinsel ayrımcılığın önünü keserek erkeklerle eşit kazanç ve haklar elde etmek. Hayatları mutfakla fabrika arasında geçen, işçi sınıfına mensup sıradan kadınlar patronlarına, kocalarına ve devlete karşı durmak zorunda kalıyor, ama sonunda amaçlarına ulaşıyorlar.

Baraka film gösterimleri hakkında daha fazla bilgi için www.baraka.cc adresi ziyaret edilebilir ve 0542 888 65 75 numaralı telefon aranabilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 857 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler