1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BARAKA'DAN BAĞIMSIZ KIBRIS ÇAĞRISI
BARAKADAN BAĞIMSIZ KIBRIS ÇAĞRISI

BARAKA'DAN BAĞIMSIZ KIBRIS ÇAĞRISI

Baraka Kültür Merkezi, halkı, 14 Ağustos tarihinde, Çağlayan Parkı’nda düzenlenecek “Bağımsız Kıbrıs eylemi”ne davet etti.

A+A-

 

 

Baraka Kültür Merkezi, halkı, 14 Ağustos tarihinde, Çağlayan Parkı’nda düzenlenecek “Bağımsız Kıbrıs eylemi”ne davet etti.

 

Baraka’nın konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

 

Bağımsız bir Kıbrıs’ta yaşamak, Kıbrıs üzerinde yaşaya gelmiş pek çok halk gibi, Kıbrıslı Türk halkının da tadına bir türlü varamadığı bir var olma hali olmuştur. Oysaki, Kıbrıslı Türk halkı da dahil olmak üzere gelmiş geçmiş Kıbrıs halkları, bağımsızlığın tadına bakabilmek için, tarih boyunca, önce acının tadına maruz kalma bedelini pek çok kez göze almış ve pek çok kez de bu bedeli ödemiştir. Osmanlı döneminde ağaların acımasız vergi uygulamalarına karşı başkaldıran köylülerin, İngiliz sömürge idaresinde grev yapan madencilerin, TMT faşizmine direnen Kavazoğlu’ların, Bayraktarlık-Elçilik-Yönetim baskıcı idaresine direnenlerin, 1974’ten sonra Türkiye dayatması ile ve yerli işbirlikçiler eli ile üretimden koparılmaya karşı başkaldıran üreticilerin ve işçilerin, Özal’dan itibaren başlayan ve AKP döneminde de neoliberal uygulamalar biçiminde süren ekonomik dayatmalara direnen emekçilerin verdikleri mücadeleler, adını koymasalar da, Bağımsızlığa varılacak yolda atılan adımlardı. Belki de verilen mücadelenin adını koyamamak, Bağımsızlığa ulaşabilmemizin önündeki engellerden biriydi; çünkü Kıbrıs adasında özgürce yaşama özlemimizin ve bunun için verdiğimiz mücadelenin adını biz koyamadığımızda, bizim özlemimize, zincirli isimler vuruldu ‘’Taksim’’ gibi, ‘’İlhak’’ gibi, ‘’Avrupa Birliği’’ gibi. Verdiğimiz kavganın, yüreklerimizde çarpan özlemin adını koyamadıkça biz, egemenler ve işbirlikçileri kendi özlemlerinin isimlerini, bizim özlemlerimizin ve mücadelemizin üstüne kazımaya çalışmışlardı. Bağımsızlığın adını koyamayınca, tadını da alacağımız günler için verilecek mücadeleler eksik kalmıştı ve onların koyduğu isimlere ve onların vaat ettikleri şeylere heves ettikçe biz, onların vaat ettiklerinin tadının damağımızda bile kalamadığını acı bir şekilde öğrenmiştik. Şimdi ise ayağa kalkmak istiyor Kıbrıslı Türk halkı. Onlarca yılın mücadelesi ile deneyimlenmiş ve yarına duyulan umut ve inanç ile dinamizmini artırmış ses tellerimizden çıkan ‘’Bağımsızlık’’ haykırışı, acıyan damağımızı da ferahlatarak geçip ağzımızdan dışarıya çıkıyor artık. Kıbrıslı Türk halkı, onlarca yıldır verdiği mücadelenin, yüreğinde çarpan özlemin adını koyuyor artık : Bağımsız Kıbrıs.

 

Bizler, Baraka Kültür Merkezi olarak 14 Ağustos günü saat 19:00’da, Çağlayan Parkı’nda düzenleyeceğimiz Bağımsız Kıbrıs eylemine, Bağımsız Kıbrıs özlemini yüreğinde duyan halkımızı çağırıyoruz. 14 Ağustos’ta, Çağlayan Parkı’nda; halkımızın bağımsızlık özlemini yine halkımızın sanatçıları ve aydınları ile birlikte seslendireceğiz. Aynı gün, “Kıbrıslı-Türkiyeli Kardeş, Ankara Galleş” demek, halkların kardeşliğini bizlerle birlikte haykırmak için, Türkiye’den dostlarımız da dayanışmalarını alıp yanımıza gelecekler. Sunuşunu Cengiz Bozkurt ve Serkan Soyalan’ın yapacağı eyleme Faize Özdemiricler, Gürgenç Korkmazel ve  “akıntıya yürek çeken” şair Sezai Sarıoğlu şiirleri ile coşku katacaklar. Usta sanatçımız Yaşar Ersoy’un da aramızda olacağı etkinlikte; Arda Gündüz, Mustafa Alkapon, Özkan Yıkıcı, Sıkıfıkı, Sol Anahtarı ve Yıltan Taşçı/Adamos Katsantonis ikilisi notalarını serbest bırakacaklar gökyüzüne bağımsız bir Kıbrıs istenciyle… “Tiyatro Devrim Provasıdır” diyerek yola çıkan Baraka Tiyatro Ekibi ise sürprizleriyle eylemi renklendirmeye şimdiden hazır! Tüm halkımız, bu eyleme ve bu eğlenceye; yani bu eylemceye davetlidir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 632 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler