1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BARAKA'DAN '14 AĞUSTOS' ÇAĞRISI
BARAKADAN 14 AĞUSTOS ÇAĞRISI

BARAKA'DAN '14 AĞUSTOS' ÇAĞRISI

Baraka Kültür Merkezi Aktivistleri 4 Temmuz 2012 Çarşamba gün "Bağımsız Kıbrıs" eylemi için TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı

A+A-

 

Baraka Kültür Merkezi Aktivistleri 4 Temmuz 2012 Çarşamba gün "Bağımsız Kıbrıs" eylemi için TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaparak Kıbrıslı Türk Halkını, 14 Ağustos'da gerçekleştirilecek olan eyleme ve  Kıbrıs’ın Bağımsızlığı için mücadele etmeye çağırdı. Açıklamanın tam metni şöyle:

 

Bağımsızlık, Kıbrıs halklarının ve Kıbrıs adasının, gelmiş geçmiş ömürleri boyunca pek tanımadıkları bir yabancıydı. Altın kafese konulduğumuzda ‘’hürriyet’’ dememeyi tercih etmiştik çoğu zaman. Bir şeyler söylemek iradesini kendimizde bulduğumuzda dahi, yani kendi yolumuzu çizmeye muktedir bir toplumsal özne olduğumuzda dahi, dilimizde cisimlenen sözcük ‘’bağımsızlık’’ olmamıştı hiç; günü gelmişti ‘’İngiliz idaresi devam etsin, biz böyle iyiyiz’’ demiştik, günü gelmişti ‘’Taksim’’esarılıp bir başka ulusun parçası olmak istemiştik, günü gelmişti Avrupa Birliği’ne dahil olmayı özgürlük sanmıştık. Bir ağaç gibi tek ve hür olup kendi kökümüzden güç alarak çiçek açmak yerine, hep başka ağaçların dallarına nasıl tutunabileceğimizin planlarını yapmıştık. O kadar ki, adamızın binlerce yıllık insanlık tarihindeki ender ‘’bağımsızlık’’ günlerimiz olan Kıbrıs Cumhuriyeti bile, bize sorulmadan inşa edilmişti. İnsanlık tarihindeki devlet rejimi değişiklikleri kanlı çelişkiler üzerinden verilen mücadelelerde vücut bulurken,bizde, örneğin krallıktan cumhuriyete geçiş bile, bundan yüzyıllar önce, Kıbrıs Krallığı’nın son hükümdarının, adamızı Venedik Cumhuriyeti’ne satması ile gerçekleşmişti. Satılığa çıkarılmış özgürlüklerin ve bağımsızlıkların tarihi yazılırken üzerimizden, biz hep üstümüze atılan çiziklerden hangisini seçelim diye düşünüp taşındık sadece. Sonra ortaya bir grup insan çıktı. Bu insanlar,düşünüşlerini ve eyleyişlerini farklı kılmak istiyorlar geri kalanlardan; ama bunu başarabilmek için de, geri kalanların da dayanışmasının gerektiğini ve önemli olduğunu biliyorlar. Geri kalanlarla birlikte, ama geride kalmadan bağımsızlığa, ne olursa olsun bağımsızlığa doğru bir yürüyüş başlatıyorlar. 14Ağustos 1974 tarihi, bağımsızlığımızın üzerine atılan kapkara ve kaba bir çiziği temsil ediyor. Sırtımıza yüklenen esaret zincirinin kamburlaştırdığı gövdemizi doğrultmak için çağrı yapıyoruz tüm halkımıza. Çağrımız,taşıyacağımız tek yükün, kendi yüreklerimiz ve akıllarımız olduğu günlere ulaşma çağrısıdır; çağrımız, başka bahçelerde önümüze atılan geçici güzellikler ile yetinmek yerine, kendi bahçemizi kurma, kendi çiçeklerimizi seçme çağrısıdır; çağrımız bağımsızlık çağrısıdır, çağrımız Bağımsız Kıbrıs çağrısıdır.  Bu vesile ile Baraka Kültür Merkezi olarak 14 Ağustos tarihinde gerçekleştireceğimiz Bağımsız Kıbrıs eylemine katılmak için, Kıbrıslı Türk halkına çağrı yapıyoruz. 14 Ağustos Salı akşamı Çağlayan Parkı'nda gerçekleşecek eylem, festival şeklinde kurgulanmış olup yerli ve yabancı müzik gruplarından konserler, sanatçılardan konuşma ve şiirler, sokak tiyatroları ve çeşitli kültür-sanat üretimlerinin sergilendiği standlar yer alacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 690 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler