1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BARAKACILARDAN 'SAGGULLİLİ EYLEM'
BARAKACILARDAN SAGGULLİLİ EYLEM

BARAKACILARDAN 'SAGGULLİLİ EYLEM'

Bugün öğlen saatlerinde Sağlık Bakanlığı önünde toplanan Barakacılar, kaldırımda mendil açarak dilendiler

A+A-

 

 

Bugün öğlen saatlerinde Sağlık Bakanlığı önünde toplanan Barakacılar, kaldırımda mendil açarak dilendiler. Toplanan paralar, sağlık hizmetini satılığa çıkaran, hasta insanları vezne önlerinde bekleten Sağlık Bakanlığı’na iletilerek, bu uygulamaya son verilmesi talep edildi.

 

Bakanlık önünde “UBP Sağlığa Zararlıdır” pankartı açan Baraka Kültür Merkezi aktivistleri,“Sağlık haktır satılamaz” sloganları attılar. Yoldan geçenlere bildiri dağıtılmasının ardından sona eren eylemde topalan paralar Bakan’a iletilmek istendi. Ancak, hastanelerde “bağış” ve “katkı” adı altında, Anayasa’ya aykırı olarak para toplayan Bakanlık, Barakacıların bağışını kabul etmedi. Bunun üzerine paraların toplandığı saggulli Bakanlık önüne bırakıldı.

 

Baraka Kültür Merkezi, Sağlık Bakanlığı’nı derhal bu yanlış ve insan haklarına aykırı uygulamadan vazgeçmeye davet ederken, halkı da hakkını aramaya ve sağlığın satılmasına direnmeye çağırdı.

 

 

Eylemde dağıtılan bildiri ise şöyle:

 

 

 

SAĞLIK HAKTIR SATILAMAZ !

 

 

·         İşbirlikçi UBP hükümetinin, dıştan aldığı talimatlar doğrultusunda halka reva gördüğü eziyetlere bir yenisi eklendi... Özelleştirmeler, güvencesiz çalıştırma, yoksulluğa mahkum etme, emeklilik yaşının arttırılması, dinsel gericilik, polis şiddeti ve şimdi de HASTANENİN PARALI HALE GETİRİLMESİ !

 

·         Sağlık hizmetlerinin piyasaya açılarak fiyatlandırılması kabul edilemez. Sağlık hakkı temel ve evrensel bir haktır ve her insanın eşit, kaliteli ve ücretsiz sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.

 

·         Halklar arasında ayrımcılık yaratılarak “Nasıl olsa hastaneden biz yararlanmıyoruz” söylemi altında göçmenlerin ve aslında hastaneden yararlanmak dışında şansı olmayan on binlerce yoksul insanın hakları bir gecede buharlaştırılmak isteniyor.

 

·         Sermayenin saldırısına karşı, halkımızın sağlık, eğitim, ulaşım, barınma, çevre, enerji, iletişim ve barış içinde yaşama haklarını savunmaya devam edeceğiz.

 

·         Tabiplerimizi ve sağlık personelimizi işbirlikçi hükümetin Anayasaya ve insan haklarına aykırı bu uygulamasına uymamaya çağırıyoruz.

 

·         Bu insafsız uygulamaya karşı tepkimizi sağlık emekçilerine değil,  sermeye partilerine ve onlara talimatlar veren, emperyalizmin ülkemizdeki taşeronu TC Devletine yöneltmeliyiz.

 

·         Halkın sağlığını satılığa çıkaranlar, yaptıklarının yanlarına kar kalmayacağını bilmelidirler...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 716 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler