1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BAN'IN VERECEĞİ KARARI BEKLİYORUZ'
BANIN VERECEĞİ KARARI BEKLİYORUZ

'BAN'IN VERECEĞİ KARARI BEKLİYORUZ'

Özersay, yarın yapılacak olan liderler görüşmesinin son görüşme olacağını, BM Genel Sekreteri’nin sürece dair kararını açıklayacağı tarihe kadar başka bir görüşme olmayacağını söyledi

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, yarın yapılacak olan liderler görüşmesinin son görüşme olacağını, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin sürece dair kararını açıklayacağı tarihe kadar başka bir görüşme olmayacağını söyledi.

Özersay, BRT’ye yaptığı açıklamada, “Sayın Genel Sekreter, ikinci Greentree görüşmesi öncesinde 6 Ocak tarihinde taraflara gönderdiği mektubunda müzakerelerde artık son aşamaya gelindiğini, bunun da dört unsurunun bulunduğunu ifade etmiş ve çok taraflı toplantının içinde bulunulan son aşamanın en son unsuru olduğunu yazılı olarak taraflara bildirmişti. İki lider, ikinci Greentree görüşmesine Genel Sekreter’in mektubunda ifade ettiği programı kabul ederek gitmişti. İkinci Greentree görüşmesinin ardından Sayın Ban’ın basına yaptığı açıklamada Özel Danışmanı Downer’ın Mart sonunda kendisine sürece dair bir değerlendirme sunacağını da söylemişti” dedi.

Özersay, Downer’ın bu değerlendirmesini Cuma günü yapacağını basına da açıkladığını, bu değerlendirmenin olumlu olması halinde Genel Sekreter’in Nisan sonu ya da Mayıs başı çok taraflı toplantıyı çağırmasını beklediklerini kaydetti.

Özel Temsilci Özersay devamla, Downer’ın 19 Nisan’da New York’a gideceğini ve orada Genel Sekreter’le son bir görüşme gerçekleştirip çok taraflı toplantının yapılıp yapılmayacağına karar vereceklerini ifade ederek, “Böylesine bir durumda Genel Sekreter’in vereceği kararı beklemek gerekir. Önümüzdeki Cuma ve Sayın Ban’ın kararını açıklayacağı 19 Nisan arasında kalan sürede anlaşılacağı üzere herhangi bir görüşme olmayacak. Genel Sekreter’in çizdiği takvime göre artık BM’nin karar verme zamanı gelmiştir ve biz bu kararı beklemek gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 497 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler