1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAN’IN RAPORU RAHATSIZ ETTİ
BAN’IN RAPORU RAHATSIZ ETTİ

BAN’IN RAPORU RAHATSIZ ETTİ

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, UNFICYP’in Kıbrıs’taki görev süresini uzatan raporuna ilişkin hazırlanan ilk taslakta, “rahatsız edici iki ifadenin bulunduğu” belirtildi.

A+A-

 

 

“Uluslararası konferans” sıkıntısı

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, UNFICYP’in Kıbrıs’taki görev süresini uzatan raporuna ilişkin hazırlanan ilk taslakta, “rahatsız edici iki ifadenin bulunduğu” belirtildi.
Fileleftheros gazetesi, aldığı bilgilere dayanarak, Kıbrıs’a ilişkin kararlara yönelik taslakları yazmakla sorumlu olan İngiltere Daimi Temsilciliği’nin, ilk taslağı, perşembe akşamı müdahil taraflara sunduğunu yazdı.
Gazete ilk taslaktaki iki ifadenin tartışmalara neden olacağını, bununla birlikte tepkilerin zaten kayda geçirildiğini belirtti.
İlk ifadenin, UNFICYP’in (rolünün ve oluşumunun) yeniden incelenmesi konusunda olduğunu yazan gazete bu konunun, gerek İngilizler gerekse BM Genel Sekreterliği tarafından Güney Kıbrıs’a baskı aracı olarak kullanıldığını da savundu.
UNFICYP’in rolünün ve oluşumunun yeniden incelenmesinin Güney Kıbrıs’ı rahatsız eden bir şey olduğunu yazan gazete bunun temel olarak “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin değerinin düşürülmesini” ve de 186/1964 sayılı kararın etkisiz hale getirilmesini hedeflediğini belirtti.
İkinci olarak, geçtiğimiz Aralık ayındaki UNFICYP raporuna ilişkin olarak Kıbrıs sorununa ilişkin uluslararası konferansın toplanmasına ilişkin ifadenin “atlandığını” öne süren” gazete bunun kasıtlı bir şekilde atlanmaktan başka bir şey olmadığını, bunun ayrıca, çok taraflı konferansın yapılmasını empoze eden ve üzerinde anlaşamaya varılan koşulları görmezden gelmek isteyenlere kolaylık sağladığını da yazdı.
Gazete söz konusu “atlamanın”, Kıbrıs sorununa ilişkin sürecin bataklıkta bulunması ışığında yapıldığının da söylenmekte olduğunu belirtti.
Gazete rapor taslağına ilişkin perde gerisi istişarelerin ve de çalışmaların dünden itibaren başladığına da dikkati çekerken, istişarelerin ardından yapılacak olan değişikliklerle yeni taslağın gelecek pazartesi günü dolaşmaya başlamasının da beklendiğini yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 823 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler