1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'BAN’IN RAPORU MAHSUR KALDI'
BAN’IN RAPORU MAHSUR KALDI

'BAN’IN RAPORU MAHSUR KALDI'

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs sorununa ilişkin raporunun içeriğinin, Kıbrıs sorununun üç boyutta sınırlı (mahsur) kaldığını ortaya koyduğu belirtildi.

A+A-BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs sorununa ilişkin raporunun içeriğinin, Kıbrıs sorununun üç boyutta sınırlı (mahsur) kaldığını ortaya koyduğu belirtildi.
Fileleftheros gazetesi, Ban’ın gayri resmi olarak Güvenlik Konseyi üyelerine sunduğu raporunda, “Kıbrıs sorununun temel boyutlarının açıkça değerinin düşürüldüğü” değerlendirmesinde bulundu.
Sürecin ve buna müdahil olanların, Güvenlik gibi önemli başlıklara dokunmayan boyutların görüşülmesinde sınırlı kaldıklarını yazan gazete, BM’nin, “Yürütme Gücü” (dönüşümlü başkanlık), devletin vatandaşlığını alacak olanların sayısı (TC kökenliler) ve “Mülkiyet” konularını, uluslararası konferansın toplanmasına ilişkin yolun açılması için çözümlenmesi gereken konular olarak kayda geçirdiğini de belirtti.
Gazete, dikkatin; özlü olarak “Yürütme Gücü’”ne yoğunlaştığını, “Mülkiyet” konusunun ise “Toprak” konusuyla birlikte havale edildiğini yazdı.
Gazete yıllardır; göçmenlerin dönüşüyle ilgili olan Mülkiyet konusunun, mülk sahipliği düzenlemesine dönüştüğünü de belirtti.
“TC kökenliler” konusunun ise vatandaşlık alacak ve kalacak olan sayıyla ilgili olduğunu yazan gazete rapordan; birçok konu-boyutun, gerçekleşmesi durumunda, uluslararası konferansta ele alınacağı sonucunun da çıkarıldığını aktardı.
Habere göre BM ayrıca, rapor çerçevesinde müzakerelerdeki kendi rolünü düşürme ve de ilerleme sağlanmamasındaki sorumluluğu iki tarafa yükleme girişiminde bulundu ve “sürece ilişkin Kıbrıs aidiyetliğini” yineledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler