1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAN'DAN TEKLİF
BANDAN TEKLİF

BAN'DAN TEKLİF

BM Genel Sekreteri Ban, ocak ayında iki liderle Greentree'de yeniden bir araya gelecek. OCAKTA 5’Lİ ZİRVE BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un ocak ayının ortasında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas'l

A+A-

BM Genel Sekreteri Ban, ocak ayında iki liderle Greentree'de yeniden bir araya  gelecek.

 

BEŞİNCİ 3'LÜ ZİRVE OCAK'TA

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un ocak ayının ortasında KKTC Cumhurbaşkanı  Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas'la Greentree'de yeniden bir araya geleceği öğrenildi.

 

BM kaynaklarından edinilen bilgiye göre, New York'un Long Island bölgesindeki Manhasset kasabasında bulunan Greentree çiftliğinde sona eren iki günlük görüşmelerde son bir şans daha ortaya çıktı. Buna göre Genel Sekreter Ban,  ocak ayının ortasında Greentree'de iki liderle yeniden bir zirve için bir araya gelecek. Bu yeni zirvenin de Greentree'de iki gün süren görüşmelere  benzeyeceği, aynı modalitenin öngörüldüğü ve yine birkaç gün sürmesinin  beklendiği öğrenildi.

 

Greentree'de müzakerelere ilişkin konularda ilerlemeler sağlandığı ancak  yapılması gereken şeyler bulunduğu belirtildi.

 

Greentree'de dün geceyi geçiren Kıbrıslı Türk ve Rum heyetler, bugün görüşmelerin tamamlanmasının ardından çiftlikten ayrılarak New York'a

döndüler. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve beraberindeki heyet New York'ta  kaldıkları The Plaza otele yerleştiler.

 

BM Genel Sekreter Ban, bugün görüşmelere ilişkin BM Genel Merkezinde basına açıklama yapacak. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Lider Hristofyas'ın da Ban açıklama yaparken daha önceki üçlü görüşmelerde olduğu gibi Genel Sekreterin yanında olmaları bekleniyor.

 

Genel Sekreter Ban'ın iki liderle ilk üçlü görüşmesi New York'ta BM merkezinde  18 Kasım 2010'da, ikinci görüşmesi BM'nin Cenevre'deki merkezinde 26 Ocak 2011'de, üçüncü görüşme de yine Cenevre'de 7 Temmuz'da yapılmıştı.

 

Greentree'deki iki günlük görüşmeler Ban'ın iki liderle yaptığı dördüncü üçlü görüşme olurken, beşinci üçlü görüşmenin de ocak ayında yine aynı yerde yapılması öngörülüyor.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun temaslarının ardından çarşamba günü New York'tan ayrılması bekleniyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1437 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler