1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BAN'DAN LİDERLERE MESAJ
BANDAN LİDERLERE MESAJ

BAN'DAN LİDERLERE MESAJ

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve adadaki her iki lidere mesaj gönderdi “DEVAM ETMELİSİNİZ” BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, NTV’nin programına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Kıb

A+A-

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve adadaki her iki lidere mesaj gönderdi

 

“DEVAM ETMELİSİNİZ”

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, NTV’nin programına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Kıbrıs konusunda soruları da yanıtlayan BM Genel Sekreteri, adadaki her iki tarafın liderlerine de asla geç olmadığını ve devam etmeleri gerektiği çağrısı yaptı. Ban, çıkmaza giren adayı yeniden birleştirme sürecini sürdürmek ve canlandırmak için neler yapılabileceği konusunda görüşmeler yapacağını aktardı.

Programda Ban şöyle konuştu:

Kıbrıs barış sürecinde somut bir ilerleme kaydedilmemesi beni endişelendiriyor. İki lider görüşmelerde bulunuyor. Ben de müzakereleri yönetiyor, organize ediyorum. Çok önemli ilerlemeler kaydedildi. Ancak bana ve özel temsilcim Alexander Downer'a göre, somut bir ilerleme kaydedilememişken, şu anda çok uluslu bir konferans toplamak uygun görünmüyor. Her iki tarafın liderlerine de asla geç olmadığını ve devam etmeleri gerektiği çağrısı yapıyorum. Bu konuyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişler Bakanı Davutoğlu ile görüştüm. Konuyu Başbakan Erdoğan'la yeniden görüşeceğim. Hem Türk hem de Rum tarafının şu ana kadar kazanılan ilerlemelerden ivme kaybedilmemeli. Bu süreci sürdürmek ve canlandırmak için neler yapılabileceğini görüşeceğim.”

 

“GÖREVİ SONLANDIRMAK HİÇBİR TARAFA KATKI SAĞLAMAZ”

 

BM’nin Kıbrıs'taki görevini sona erdirip erdirmeyeceğinin sorulması üzerine, görevi sonlandırmanın hiçbir tarafa katkı sağlamayacağını söyleyen Ban, “Bölge istikrarına ve güvenliğine de yararı olmaz. Uluslararası toplumun bu görevin sona ermesini istediğini sanmıyorum. Devam etmek zorundayız” dedi.

“Sizce müzakerelerde başka bir yol izlenebilir mi? Zira BM şemsiyesi altındaki müzakereler 1970'lerden beri başarısızlığa uğradı” sorusuna karşılık Ban, “Bu Kıbrıslıların yönettiği bir süreç ve ileride atılacak adımları veya müzakere yöntemlerini bulacak olan iki tarafın liderleridir. Özel temsilcim Alexander Downer, bu sürecin en iyi nasıl ilerleyebileceği ve en iyi müzakere yönteminin ne olduğu konusunda iki liderle de sürekli temas halinde” cevabını verdi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 750 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler