1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BANDABULYA AÇILDI
BANDABULYA AÇILDI

BANDABULYA AÇILDI

Lefkoşa Suriçi’nde bulunan Bandabulya (Belediye Pazarı), restorasyonu tamamlanarak törenle tekrar hizmete açıldı. Açılışı, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, Avrupa Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan

A+A-

 

 

Lefkoşa Suriçi’nde bulunan Bandabulya (Belediye Pazarı), restorasyonu tamamlanarak törenle tekrar hizmete açıldı.

Açılışı, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, Avrupa Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, UNDP Başkan Yardımcısı Pierre Harze gerçekleştirdi.

AB tarafından finanse edilen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Projesi kapsamında restore edilen Bandabulya’nın açılış törenine, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, Avrupa Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, UNDP Başkan Yardımcısı Pierre Harze, UNDP yöneticisi Titiana Zennaro, çeşitli ülkelerin büyükelçileri, AB ve UNDP yetkilileri ile esnaf katıldı.

Törende, konuşmaların ardından plaketler verildi, açılış gerçekleştirildi.

Eylül 2010’da başlayan Bandabulya’nın restore ve rehabilite çalışmaları kapsamında, Lefkoşa surlariçinin yeniden canlandırılması ve mimari mirasın korunması esas alınarak, 4 bin 500 metre karelik alan ve 77 satış yeri restore ve rehabilite edildi.

BES EYLEM YAPTI

Bu arada Bandabulya’nın girişinde BES de pankartlı eylem yaptı.

İngilizce ve Türkçe olarak, “Biz açız, ya siz” yazılı pankart tutan BES üyeleri, temsili olarak da dilendi.

FÜLE: BİRLEŞİK KIIBRIS-BİRLEŞİK AVRUPA

Törende ilk konuşmayı yapan Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, restore edilen Bandabulya’nın açılışına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Avrupa Konseyi Başkanı’nın sözlerinden alıntı yapan Füle, “Birleşik bir Kıbrıs, Birleşik bir Avrupa anlamına gelmektedir. Bu bir hayal değil, yakalanması gereken iyi bir fırsattır” dedi.

Kıbrıs’ın bütünün AB kapsamında olduğunu ve AB’ın bu dönemin açılması için atılması gereken tüm yapıcı adımları desteklemekte olduğunu kaydeden Füle, herhangi bir B planına yer olmadığını AB’ın BM çatısı altında sürdürülen müzakereleri desteklediğini vurguladı.

“Zaman geçtikçe bu bölünmüşlük daha da sağlamlaşmaktadır. Bu ne Kıbrıs ne de AB için iyi bir şey değil” diyen Füle, iki lideri kapsamlı çözüme ulaşılabilmesi, adanın yeniden birleşmesi için gereken siyasi iradeyi göstermeye çağırdı.

Füle, önümüzdeki dönem AB dönem başkanlığının hemen ardından siyasi bir çözümün gelmesi gerektiğini vurguladı.

Stefan Füle, Bandabulya’nın “birleşik Kıbrıs’ın birleşik başkentindeki alışveriş merkezi” olması dileğinde bulundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1066 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler