1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BANDABULİYA GEÇMİŞİNİ ARIYOR
BANDABULİYA GEÇMİŞİNİ ARIYOR

BANDABULİYA GEÇMİŞİNİ ARIYOR

Aylarca kapalı kalan ve geçtiğimiz günlerde yenilenerek açılan tarihi çarpı Bandabulİya geçmişini arıyor. Esnaf neredeyse siftah yapmadan gün geçirirken bölgedeki sessizlik yürek burkuyor. Esnaf işlerin kötüye gidişinin en önemli sebebi olarak her yerde b

A+A-

 

 

Aylarca kapalı kalan ve geçtiğimiz günlerde yenilenerek açılan tarihi çarpı Bandabulİya geçmişini arıyor. Esnaf neredeyse siftah yapmadan gün geçirirken bölgedeki sessizlik yürek burkuyor. Esnaf işlerin kötüye gidişinin en önemli sebebi olarak her yerde bulunan süpermarketleri gösteriyor.

 

Bir zamanların vazgeçilmeyen çarşısı olan Lefkoşa’daki tarihi Bandabuliya, yaşadığı restorasyon sürecinin ardından zor günler yaşıyor. Birçoğu yarım asırdan fazla burada esnaflık yapan insanlar, özellikle restorasyon süreci ile birlikte yaklaşık 18 ay kapalı kalan Bandabuliya’nın, bu süreç nedeniyle insanların ilgisini kaybettiğini düşünüyor. Bunun yanında park yeri olmayışı ve olan özel park yerlerinin yüksek ücretler talep edişi, Bandabuliya’nın cazibesini kaybettiren bir başka etken olarak kabul ediliyor. En önemli sorun ise hemen her yerde açılan süpermarketler olarak gösteriliyor.. Bandabuliya’nın dar sokaklarının aksine, geniş ve ücretsiz otoparkları ve rengarenk ürün çeşitliliği ile süpermarketler, tarihi ve kültürel bir miras olan Banbulya’nın sonunu hazırlıyor. Bandabuliya esnafı, geçmişteki gibi yerli halkın burayı tercih etmesini bekliyor. Haksız bir rekabetin yaşandığını ve bu rekabetin devlet tarafından dengelenmesi gerektiğini düşünen Bandabulİya esanfı, Lefkoşa Türk belediyesinin de ilgisizliğinden şikayet ederken; gerekli tanıtım ve organizasyonların yapılmadığına işaret ediyor.

 

BANDABULİYA ESNAFI NE DEDİ? AYRINTILAR BUGÜN GAZETENİZ YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler