1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Ban- Ki Moon Planı’na ihtiyaç var”
“Ban- Ki Moon Planı’na ihtiyaç var”

“Ban- Ki Moon Planı’na ihtiyaç var”

"Genel Sekreter Ban'a, görev süresi dolmadan kıbrıs sorununun çözülmesi için' Ban Ki-Moon Planı'na ihtiyacımız olduğunu söyledim"

A+A-

 

 

TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi vererek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantıda genel olarak uluslararası terör ve aşırılıkçılık konularının ele alındığını kaydeden Davutoğlu, özellikle Suriye'deki krizin, görüşmelerinde önemli yer tuttuğunu ifade etti.

"KIBRIS'TA BAN Kİ-MOON PLANINA İHTİYAÇ VAR"

Görüşmede Kıbrıs konusunu da ele aldıklarını anlatan Davutoğlu, 2004'te Annan Planını Türk tarafının savunduğunu hatırlatarak, "Bugün Genel Sekreter Ban'a, görev süresi dolmadan Kıbrıs sorununun çözülmesi için 'Ban Ki-Moon Planı'na ihtiyacımız olduğunu söyledim" dedi.

Kıbrıs'ta Rum tarafının müzakere masasına gelmesi gerektiğini kaydeden Davutoğlu, mümkün olan en kısa zamanda uluslararası bir konferans toplanması gerektiğini anlatarak, "Kıbrıs'ta doğal kaynaklar konusunda tek taraflı eylemler ve provokasyonlar yerine, masa başında müzakere etmek daha yararlı olur. Biz sürdürülebilir kapsamlı bir barış için mümkün olan her şeyi yapacağız" diye konuştu.

Davutoğlu, Ban Ki-Moon'un Türkiye'yi, dini liderlerin katılımıyla Nisan ayında BM'de düzenlenecek "Aşırıkçılık ve hoşgörüsüzlükle mücadele" konusundaki tematik toplantıya davet ettiğini, Türkiye'nin bu toplantıya üst düzeyde katılacağını açıkladı.

Türkiye'nin barış, istikrar ve birlikte yaşama konularındaki her türlü inisiyatifi destekleyeceğini de vurgulayan Davutoğlu, "Aşırılıkçılık hepimiz için bir tehdittir. Dünyanın bugün ihtiyacı olan karşılıklı saygı ve diğer kültürlere karşı anlayış" dedi.

 

(AA)

Bu haber toplam 951 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler