1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ban İsrail'i uyardı
Ban İsraili uyardı

Ban İsrail'i uyardı

BM Genel Sekreteri Ban, İsrail'in düzenleyeceği bir kara harekatının Filistinli sivil can kayıplarını artıracağını uyarısı yaptı

A+A-

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, taraflardan çatışmaları sonlandırmalarını isteyerek, İsrail'in düzenleyeceği bir kara harekatının Gazze Şeridi'nde sivil can kayıplarını ve bölgedeki gerilimi daha da artıracağını bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin açık ateşkes talebine rağmen Gazze Şeridi'ndeki durumun daha da kötüye gitmesi ve bu durumun sivillere etkisi nedeniyle Genel Sekreter Ban'ın alarma geçtiği belirtildi.

Ban'ın, gerilimin azaltılması ve çatışmaların sonlandırılmasının daha fazla sivil kaybı önleyeceği ve iki tarafın da yararına olacağını vurguladığı kaydedilen açıklamada, Genel Sekreter'in iki taraftan da çatışmaları sonlandırmalarını istediği ifade edildi.

Hamas'ın roket saldırılarının uluslararası hukukun ihlali olduğu belirtilen açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın bu saldırıları kınadığı ve sonlandırılmasını istediği bildirildi.

Açıklamada, Genel Sekreter'in İsrail'in askeri eylemlerinin Filistinli ailelere olan etkisi nedeniyle derin endişe duyduğu da vurgulanarak, "Çok sayıda Filistinli sivil öldürüldü. İsrail'in düzenleyeceği bir kara harekatı şüphesiz sivil can kayıplarını ve sivillerin çilesini daha da artıracaktır" ifadeleri kullanıldı.

Gazze'de yaşayan Filistinlilerin hak ettikleri özgürlük ve saygıdan mahrum bulundukları ifade edilen açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, İsrail ve Filistin arasındaki siyasi sorunların askeri yöntemlerle çözülemeyeceği görüşlerine yer verilerek, tarafların birbirlerinden korkmak yerine karşılıklı güven ve barışı tesis etmelerinin zamanının geldiği kaydedildi.

33 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'ndan (UNICEF) yapılan açıklamada da İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de 33 çocuğun yaşamını yitirdiği ve yüzlercesinin yaralandığı bildirildi.

Bu saldırıların çocuklarda fiziki ve psikolojik derin etkiler bıraktığı kaydedilen açıklamada, bölgede bulunan UNICEF personelinin, yaşanan şiddet nedeniyle çocukların geceleri kabuslar gördükleri, yemeden içmeden kesildikleri ve ruhsal stres bulguları gösterdiklerini rapor ettikleri belirtildi.

(AA)

Bu haber toplam 859 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler