1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Balkanlar'da soğuk alarmı
Balkanlarda soğuk alarmı

Balkanlar'da soğuk alarmı

Son yılların en şiddetli kış ayının yaşandığı Balkanlar'da dondurucu soğuklar hayatı olumsuz etkiliyor

A+A-

Son yılların en şiddetli kış ayının yaşandığı Balkanlar'da dondurucu soğuklar hayatı olumsuz etkiliyor.

Sırbistan'da dün gece yapılan ölçümlerde, en düşük hava sıcaklığı ülkenin güneybatısındaki Peşter Yaylası'nda sıfırın altında 32 derece olarak tespit edildi.

1981 yılında eski Yugoslavya'nın tarihindeki en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında 39 derece olarak tespit edildiği Peşter Yaylası'nda, yetkililer tekrar Sibirya soğuklarının yaşanmasından endişe ediyor.

Sırbistan Meteoroloji Merkezi'nin verilerine göre, dondurucu soğuklar hafta sonu ve önümüzdeki hafta da etkili olacak. Ülkenin başkenti Belgrad'da ise hava sıcaklığının sıfırın altında 4 derece olduğu, vatandaşların karla kaplı kaldırımları temizlemeye çalıştığı bildirildi.

Hava sıcaklığının bugün sıfırın altında 16 ile 6 derece arasında değişmesi beklenen Sırbistan'da, pencere ve binalardan sarkan buzlar yayalar için tehlike teşkil ediyor.

Bosna Hersek Federasyonu Meteoroloji Merkezi de dondurucu soğuklardan dolayı, ülkenin büyük kısmı için turuncu alarm verdi.  Özellikle merkez, doğu ve kuzeydoğu kısımlarında buzlanmadan dolayı hayatın olumsuz etkilendiği Bosna Hersek'te, yarın hava sıcaklığının artması bekleniyor.

Bugün yapılan ölçümlerde, başkent Saraybosna'da hava sıcaklığı sıfırın altında 8, en düşük hava sıcaklığı ise Bugoyno kentinde sıfırın altında 11 derece olarak tespit edildi. Vatandaşlar, sabah işe giderken kapı veya kilitleri donan arabalarını çalıştırmakta ve buzlanan yollarda seyahat etmekte zorluk yaşadı.

Karadağ Meteoroloji Merkezi'nin resmi sitesindeki bilgilere göre, ülke genelinde hava az bulutlu ve açık olacak, kuzey kısımlarında ise kısa süreli yağışlar görülecek. Karadağ'da hava sıcaklığı sıfırın altında 4 ile 12 derece arasında değişecek.

Hırvatistan'da da geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı yerini rüzgarlı ve yağmurlu havaya bıraktı. Adriyatik kıyılarında açık hava hakim olurken, hava sıcaklığının sıfırın altında 1 ile 13 derece arasında değişeceği tespit edildi.

(AA)

Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler